Parlament Europejski nadaje sali imię polskiego bohatera II wojny światowej Pileckiego

Sala w Parlamencie Europejskim w Strasburgu została nazwana imieniem Witolda Pileckiego, polskiego oficera podziemia, który celowo uwięził się w Auschwitz podczas II wojny światowej w celu zbierania danych wywiadowczych i organizowania ruchu oporu w obozie.

Decyzję ogłosiła wczoraj posłanka do Parlamentu Europejskiego Anna Fotyga z rządzącej w Polsce partii Prawo i Sprawiedliwość (PiS), która przewodziła tej inicjatywie. Podziękowała litewskiej eurodeputowanej Rasie Juknevičienė i łotewskiemu posłowi Robertsowi Zīle za wsparcie jej wysiłków.

„Kierownictwo Parlamentu Europejskiego jednogłośnie zaaprobowało propozycję nadania sali posiedzeń PHS01A002 imienia Witolda Pileckiego” – napisał na Twitterze Fotyga. „Dziękuję…[to] wszystkim, którzy aktywnie wsparli moją inicjatywę uczczenia pamięci bohatera, który walczył z obydwoma reżimami totalitarnymi”.

Kierownictwo @Europarl_PL jednogłośnie przyjęli propozycję nadania sali obrad PHS01A002 imienia Witolda #Pileckiego.
Dziękuję @RJukneviciene @robertszile oraz wszystkim, którzy aktywnie wspierali moją inicjatywę uczczenia pamięci bohatera, który walczył z obydwoma reżimami totalitarnymi pic.twitter.com/TNyqR00W0g

— Anna Fotyga Biuro Poselskie (@AnnaFotyga_PE) 14 marca 2023 r

Pilecki jest uważany za jednego z największych polskich bohaterów wojennych. W 1940 roku zgłosił się na ochotnika, by dać się schwytać i uwięzić w Auschwitz, który pierwotnie został zbudowany przez nazistowsko-niemieckich okupantów jako obóz dla więźniów, głównie etnicznych Polaków.

W ciągu następnych trzech lat zbierał informacje wywiadowcze na temat obozu, w tym na temat wykorzystania komór gazowych do eksterminacji Żydów, które zostały przekazane polskiemu ruchowi oporu. W 1943 r. uciekł z Auschwitz i sporządził szczegółowy raport z obozu.

W następnym roku Pilecki walczył w Powstaniu Warszawskim, a po wojnie kontynuował działalność oporu przeciwko nowym władzom komunistycznym wspieranym przez Sowietów. W 1947 aresztowany, przetrzymywany, torturowany, a po pokazowym procesie stracony i pochowany w bezimiennej mogile.

Syn Witolda Pileckiego – polskiego oficera, który celowo trafił do Auschwitz, by organizować tam ruch oporu – domaga się odszkodowania w wysokości 26 mln zł (5,5 mln euro) za powojenną śmierć ojca z rąk komunistycznych władz https://t. co/ftCKeanLrt

— Notatki z Polski 🇵🇱 (@notesfrompoland) 9 listopada 2022 r

„Trudno znaleźć większy heroizm, większą symbolikę niż życie Witolda Pileckiego” – powiedziała Fotyga w oświadczeniu dla Notes from Poland.

– Nazwanie jego imieniem ważnej sali w głównym gmachu parlamentu to nasz hołd dla niego, ale to także doskonały fundament dla wszystkich narodów Europy, na którym powinniśmy budować wspólnotę – dodała.

Wcześniej, w 2019 roku, Parlament Europejski przyjął uchwałę ustanawiającą 25 maja – datę egzekucji Pileckiego – Międzynarodowym Dniem Bohaterów Walki z Totalitaryzmem.

#Dzisiaj obchodzi Międzynarodowy Dzień Bohaterów Walki z Totalitaryzmem, ustanowiony w rocznicę egzekucji oświęcimskiego bohatera Rotamastera #WitoldPilecki w 1947 roku przez władze komunistyczne. pic.twitter.com/Oyp58tiNrY

— ENRS (@enrs_eu) 25 maja 2022 r

Anna Hackett jest asystentką redakcji w Notes from Poland. Niedawno ukończyła europeistykę w Trinity College w Dublinie, a wcześniej pracowała jako dziennikarka w grupie Irish Independent News & Media. Jest polskiego pochodzenia

Podobne wpisy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *