Wojna rosyjsko-ukraińska: czy będzie wiosenna kontrofensywa?
Aby otrzymywać bezpłatne powiadomienia o najświeższych wiadomościach w czasie rzeczywistym, wysyłane bezpośrednio do Twojej skrzynki odbiorczej, zapisz się do naszych e-maili z najnowszymi wiadomościami
Zarejestruj się, aby otrzymywać nasze bezpłatne e-maile z najnowszymi wiadomościami
Największy konflikt zbrojny w Europie od czasów II wojny światowej ma wejść w nową fazę w nadchodzących tygodniach.
Nie sugerując wynegocjowanego zakończenia 13-miesięcznych walk między Rosją a Ukrainą, ukraiński minister obrony powiedział w zeszłym tygodniu, że wiosenna kontrofensywa może rozpocząć się już w kwietniu.
Kijów stoi przed kluczowym pytaniem taktycznym: w jaki sposób ukraińskie wojsko może wyprzeć siły Kremla z okupowanej przez nie ziemi? Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski ciężko pracuje, aby zmotywować swoje wojska i opinię publiczną do długiej walki.
Oto spojrzenie na ewolucję walk i przebieg kampanii wiosennej:
SKĄD WOJNA SIĘ TU DOPROWADZIŁA?
Rosja rozpoczęła inwazję na Ukrainę na pełną skalę 24 lutego 2022 r., ale jej ataki nie osiągnęły niektórych głównych celów i straciły impet do lipca. Ukraińskie kontrofensywy odbierały duże obszary od sierpnia do listopada.
Potem walki ugrzęzły w wyniszczającej wojnie podczas ostrej zimy i błotnistej, wczesnej wiosennej odwilży.
Teraz Kijów może skorzystać z lepszej pogody, aby przejąć inicjatywę na polu bitwy z nowymi partiami zachodniej broni, w tym dziesiątkami czołgów i świeżymi żołnierzami wyszkolonymi na Zachodzie.
Ale siły rosyjskie są głęboko okopane, czekając za polami minowymi i wzdłuż kilometrów (mil) okopów.
JAK DOTYCHCZASOWA RADZIŁA ROSJA?
Wojna obnażyła żenujące niedostatki potęgi militarnej Kremla.
Niepowodzenia na polu bitwy obejmują niepowodzenie Rosji w dotarciu do Kijowa w pierwszych dniach inwazji, niezdolność do utrzymania niektórych obszarów i niepowodzenie w zdobyciu zniszczonego wschodniego miasta Bachmut pomimo siedmiu miesięcy walk. Nie powiodły się też próby przełamania ukraińskiej woli walki, takie jak bezlitosne uderzenia w krajową sieć energetyczną.
Służby wywiadowcze Moskwy źle oceniły determinację Ukrainy i reakcję Zachodu. Inwazja wyczerpała również rosyjskie zasoby wojskowe, powodując trudności z zaopatrzeniem w amunicję, morale i liczebność żołnierzy.
Prezydent Rosji Władimir Putin, najwyraźniej zaniepokojony tym, że wojna może osłabić społeczne poparcie dla jego rządu, uniknął całkowitego dążenia do zwycięstwa poprzez obowiązkową masową mobilizację.
„Rosjanie mają nieskończenie wiele problemów”, powiedział James Nixey, dyrektor programu Rosja i Eurazja w Chatham House, think tanku w Londynie.
Zdając sobie sprawę, że nie może wygrać wojny w najbliższym czasie, Putin zamierza przykucnąć i przeciągać walki w nadziei, że poparcie Zachodu dla Kijowa w końcu osłabnie, powiedział Nixey.
Strategia Rosji ma na celu „doprowadzenie Zachodu do rozpadu” – powiedział.
CO DALEJ DLA UKRAIŃCZYKÓW?
Ukraińskie wojsko rozpoczyna sezon od napływu potężnej broni.
Niemcy poinformowały w tym tygodniu, że dostarczyły Ukrainie obiecane 18 czołgów Leopard 2. Polska, Kanada i Norwegia również przekazały zastawione czołgi Leopard. Przybyły też brytyjskie czołgi Challenger.
Minister obrony Ukrainy Ołeksij Reznikow powiedział, że ma nadzieję, że zachodni partnerzy dostarczą do kwietnia co najmniej dwa bataliony niemieckich Leopardów 2. Oczekuje również sześciu lub siedmiu batalionów czołgów Leopard 1 wraz z amunicją od koalicji państw.
Zastawione są również amerykańskie czołgi Abrams i francuskie czołgi lekkie, a także żołnierze ukraińscy niedawno przeszkoleni w ich obsłudze.
Pomoc Zachodu była kluczowa dla wzmocnienia zaciekłego oporu Ukrainy i ukształtowania przebiegu wojny. Zełenski przyznaje, że bez pomocy USA jego kraj nie ma szans na zwycięstwo.
Nowe dostawy, w tym haubice, broń przeciwpancerna i milion sztuk amunicji artyleryjskiej, zwiększą siły ukraińskiej armii i dadzą jej większy cios.
„Sama liczba czołgów może wbić głębszy klin w rosyjskie pozycje” — powiedział Nixey.
Według ukraińskiego analityka wojskowego Ołeha Żdanowa, w swojej kontrofensywie siły ukraińskie będą starały się przedrzeć przez korytarz lądowy między Rosją a anektowanym Półwyspem Krymskim, przesuwając się z Zaporoża w kierunku Melitopola i Morza Azowskiego.
Jeśli się powiedzie, Ukraińcy „podzielą rosyjskie wojska na dwie połowy i odetną linie zaopatrzenia dla jednostek znajdujących się dalej na zachód, w kierunku Krymu” – powiedział Żdanow.
JAKI MOŻE BYĆ KONIEC GRA?
Institute for the Study of War, think tank z siedzibą w Waszyngtonie, uważa, że Ukraina będzie musiała przeprowadzić serię kontrofensyw, a nie tylko jedną, aby uzyskać przewagę.
Operacje miałyby „podwójny cel: przekonać Putina do zaakceptowania wynegocjowanego kompromisu lub stworzyć realia militarne na tyle korzystne dla Ukrainy, aby Kijów i jego zachodni sojusznicy mogli następnie samodzielnie skutecznie zamrozić konflikt, niezależnie od decyzji Putina” – napisano w instytucie. ocena opublikowana w tym tygodniu.
Nixey nie ma wątpliwości, że w nadchodzących miesiącach każda ze stron będzie „wyrywać sobie nawzajem kawały” w nadziei na uzyskanie przewagi przy stole negocjacyjnym.
Może nadejść okres przełomu: jeśli Kijów nie zrobi postępów na polu bitwy dzięki swojej broni dostarczanej z Zachodu, sojusznicy mogą niechętnie wysyłać mu więcej drogiego sprzętu.
Stawka jest wysoka: porażka Ukrainy „miałaby globalne konsekwencje i nie byłoby czegoś takiego jak bezpieczeństwo europejskie, jakie (obecnie) rozumiemy” – powiedział Nixey.
___
Powiązany pisarz prasowy Yuras Karmanau w Tallinie w Estonii przyczynił się do powstania tego raportu.
___
Śledź relację AP z wojny na Ukrainie na https://apnews.com/hub/russia-ukraine