Meksykańscy rzemieślnicy tworzą figurki „Judasza”, które inni mogą spalić

Aby otrzymywać bezpłatne powiadomienia o najświeższych wiadomościach w czasie rzeczywistym, wysyłane bezpośrednio do Twojej skrzynki odbiorczej, zapisz się do naszych e-maili z najnowszymi wiadomościami

Zarejestruj się, aby otrzymywać nasze bezpłatne e-maile z najnowszymi wiadomościami

Po dwóch miesiącach ciężkiej pracy przy składaniu i malowaniu kartonowych figurek przypominających diabły, popularnie zwanych „Judaszami”, meksykańska rzemieślniczka Marcela Villarreal nie może się doczekać, by zobaczyć, jak jej dzieła płoną.

Villarreal i dziesiątki innych rzemieślników stworzyło figurki przed corocznym „Paleniem Judasza”, świętem, które odbywa się w Meksyku w każdą Wielką Sobotę, kiedy ludzie w całym kraju gromadzą się na publicznych placach, aby odpalić fajerwerki, które zniszczą te kolorowe figurki wykonane jako symboliczne ucieleśnienia zła.

Święto to — przepełnione satyrycznym humorem — nie jest kojarzone z obchodami Wielkiego Tygodnia prowadzonymi przez Kościół katolicki w tym w większości katolickim kraju. Praktyka ta jest powszechna w kilku krajach Ameryki Łacińskiej iw niektórych częściach Grecji.

Pierwotnie płonące postacie były podobiznami Judasza Iskarioty, apostoła, który zdradził Jezusa, zgodnie z biblijnym opisem dni poprzedzających ukrzyżowanie Chrystusa. Jednak obecnie meksykańscy rzemieślnicy kształtują swoich Judaszów jak czerwone, rogate diabły lub inne postacie uważane przez społeczeństwo za złe.

Villarreal i inni rzemieślnicy wykonali 12 figurek na sobotnią imprezę w dzielnicy Santa María la Ribera w Meksyku. Pięć z nich miało zostać powieszonych na gałęziach i zniszczonych; pozostałe zostaną wystawione w pobliskim muzeum.

„To spektakl, widzieć, jak świeci Judasz, widzieć emocje ludzi” – powiedział Villarreal.

Badacz Abraham Domínguez w artykule opublikowanym przez Narodowy Instytut Antropologii i Historii napisał, że ten rytuał powstał w Europie w średniowieczu i dotarł do Ameryki wraz z podbojem hiszpańskim.

Chociaż nie wiadomo, kiedy po raz pierwszy miało to miejsce na tym kontynencie, najwcześniejsze wzmianki pochodzą z XIX wieku. W dzisiejszych czasach odmiany tradycji w niektórych krajach spotkały się z krytyką za antysemityzm. Wydarzenie z 2019 roku w Polsce zostało potępione przez Światowy Kongres Żydów i innych.

Ale w Meksyku tradycja jest postrzegana jako pozytywna i zabawna.

„Wybuch rakietami symbolicznie niszczy zło i zdradę” – napisał Domínguez. „Podczas palenia Judasza zło społeczne staje się śmieszne”.

W kilku meksykańskich dzielnicach, w których odbywa się to wydarzenie, płoną też satyryczne postacie przypominające polityków.

„Są spaleni z powodu tego, o co ludzie ich oskarżają” – powiedział Villarreal. Powiedziała, że ​​jest to sposób wyrażania niezgody za pomocą humoru.

Villarreal spędził ponad dekadę pracując w „cartonería”, jak nazywa się rzemiosło tworzenia rzeźb z papieru-mache. Przede wszystkim kreacje „cartonería” wypełniają meksykańskie ulice podczas obchodów Dnia Zmarłych na przełomie października i listopada.

Wewnątrz każdej figurki znajduje się trzcinowy szkielet pokryty gazetą i tekturą. W zależności od warunków pogodowych i szybkości wysychania kleju, przygotowanie może zająć kilka tygodni pracy.

Villarreal opowiada z entuzjazmem o 10-metrowym Judaszu, który ona i jej koledzy stworzyli na tegoroczną uroczystość w Santa María la Ribera.

„Jego ciało jest pokryte maskami przedstawiającymi siedem grzechów głównych. To niesamowite” – powiedziała.

Pomalowany na niebiesko, czerwono i żółto diabelska postać uniknie ognia. Po niedzieli zostanie przeniesiony do Muzeum Pulque, kilka kilometrów od Santa María la Ribera.

Tegoroczne obchody w tej meksykańskiej dzielnicy rozpoczęły się w Wielki Czwartek. W programie znalazły się warsztaty, konferencje, loterie fantowe i tańce.

„Najbardziej satysfakcjonującą rzeczą dla nas jest to, że nasza praca jest częścią tradycji” – powiedział Villarreal. „Gromadzi ludzi, którzy prawdopodobnie nie wiedzieli, że taka tradycja istnieje”.

——

Relacje związane z religią Associated Press otrzymują wsparcie dzięki współpracy AP z The Conversation US, przy wsparciu finansowym Lilly Endowment Inc. Wyłączną odpowiedzialność za te treści ponosi AP.

Podobne wpisy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *