Polska rozpoczyna budowę bariery elektronicznej na granicy z Rosją

Polska rozpoczęła budowę bariery elektronicznej – składającej się z kamer i czujników – wzdłuż granicy z Rosją. Prace mają zakończyć się jesienią.

„Jestem przekonany, że będzie to najlepiej zabezpieczona granica Unii Europejskiej” – powiedział dziś minister spraw wewnętrznych Mariusz Kamiński, ogłaszając plany. „Będziemy mieli pełny monitoring tego, co dzieje się na granicy z Rosją”.

– Nasza wschodnia granica będzie doskonale przygotowana do wszelkiego rodzaju nielegalnych działań związanych z sytuacjami kryzysowymi u naszych wschodnich sąsiadów – dodał.

Dziś rano zainstaluj bariery na granicy z obwodem kaliningradzkim💪
Bariera została ukończona do 30 września br. i obejmuje całą lądową granicę z Federacją Rosyjską🇷🇺(o długości 199 km).
Firma jest firma TELBUD SA#WarmińskoMazurskiOSG #granica🇵🇱🇷🇺 pic.twitter.com/mIgAJ85F09

— Straż Graniczna (@Straz_Graniczna) 18 kwietnia 2023 r

Polska zainstaluje około 3000 kamer wzdłuż granicy, która biegnie przez około 200 kilometrów (124 mil) wzdłuż rosyjskiej eksklawy Kaliningrad. Bariera zostanie również wyposażona w system perymetryczny analizujący drgania – informuje Polskie Radio.

„Dzięki temu, nie będąc fizycznie na granicy, będziemy mogli ją monitorować przez 24 godziny [a day], siedem dni w tygodniu. O każdym ruchu będziemy mieli informacje” – powiedziała rzeczniczka straży granicznej Anna Michalska. Dodała, że ​​„zwierzęta będą mogły swobodnie przekraczać barierę”.

Wartość kontraktu na prace, które realizuje producent systemów bezpieczeństwa Telbud SA, opiewa na ponad 373 mln zł (80,76 mln euro).

Naukowcy wyrazili zaniepokojenie wpływem na środowisko nowego polskiego muru antyimigranckiego na granicy z Białorusią.

Rząd twierdzi, że istnieją odpowiednie środki, takie jak bramki dla zwierząt, ale pozostają pytania, jak będą one działać w praktyce https://t.co/g3z3GX7etc

— Notatki z Polski 🇵🇱 (@notesfrompoland) 5 września 2022 r

Nowe instalacje bezpieczeństwa na granicy z Rosją są kontynuacją podobnych działań podjętych w ubiegłym roku na granicy Polski z Białorusią.

Przybyły one w odpowiedzi na próby dziesiątek tysięcy migrantów i uchodźców – głównie z Bliskiego Wschodu, Azji i Afryki – przedostania się z Białorusi do Polski za namową i pomocą białoruskich władz.

W zeszłym roku, w związku z obawami, że Rosja może starać się o zaprojektowanie podobnych przejść na swojej granicy z Polską, polski minister obrony zarządził budowę bariery z drutu kolczastego wzdłuż granicy.

Polska buduje barierę z drutu kolczastego na swojej granicy z Rosją w obawie, że Kreml może zachęcać ludzi z Bliskiego Wschodu do nielegalnego przekraczania granicy

Podobny mur z Białorusią „uratował nasz kraj przed zalewem migrantów”, mówi minister obrony https://t.co/nI8oiRcm1s

— Notatki z Polski 🇵🇱 (@notesfrompoland) 2 listopada 2022 r

Źródło głównego obrazu: Straż Graniczna

Alicja Ptak jest starszą redaktorką Notes from Poland i dziennikarką multimedialną. Wcześniej pracowała dla agencji Reuters.

Podobne wpisy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *