Muzeum Chopina ponownie otwiera się w Warszawie z nowymi oryginalnymi eksponatami
Aby otrzymywać bezpłatne powiadomienia o najświeższych wiadomościach w czasie rzeczywistym, wysyłane bezpośrednio do Twojej skrzynki odbiorczej, zapisz się do naszych e-maili z najnowszymi wiadomościami
Zarejestruj się, aby otrzymywać nasze bezpłatne e-maile z najnowszymi wiadomościami
Barokowa warszawska rezydencja, w której mieści się muzeum poświęcone jednemu z najwybitniejszych europejskich muzyków XIX wieku, polskiemu pianiście i kompozytorowi Fryderykowi Chopinowi, zostaje ponownie otwarta z nowym naciskiem na oryginalne artefakty po miesiącach renowacji wywołanych pandemią.
„Głównym powodem tego remontu było stworzenie dobrej atmosfery, dobrych warunków klimatycznych dla… oryginalnych obiektów” – powiedział w czwartek Artur Szklener, dyrektor Narodowego Instytutu Fryderyka Chopina.
„Jednocześnie chcieliśmy zmienić niektóre pomysły na samą wystawę, pokazując więcej oryginałów” – powiedział The Associated Press.
Muzeum, w którym znajduje się ostatni fortepian Chopina, Pleyel i rękopisy jego muzyki, pokaże także nowe przedmioty, w tym listy, które napisał do swojej towarzyszki, pisarki George Sand, oraz wykonany przez nią satyryczny rysunek, a także olejny portret Chopina przez jego przyjaciela Teofila Kwiatkowskiego, rodaka Polaka.
Odnowiona wystawa koncentruje się na oryginalnych rękopisach, które zastępują poprzednie kopie, oraz na odtworzeniu nastroju i stylu czasów, do których należą, powiedzieli przedstawiciele muzeum.
„Szczególnie po pandemii zdaliśmy sobie sprawę, że ludzie są przytłoczeni, przesyceni rzeczami, które nie są oryginalne, mają tego dość i chcą więcej oryginałów, chcą dotknąć tego, co prawdziwe” – powiedział AP rzecznik Instytutu Chopinowskiego Aleksander Laskowski. „Oczywiście nie mogą dotykać liter, ale prawie mogą”.
„To był powód do zmiany: bądź oryginalny. I jesteśmy” – powiedział Laskowski.
Widząc litery pisma Chopina, napisane „piękną polszczyzną iw bardzo pomysłowy sposób”, nie można oprzeć się wrażeniu „przeniesienia w jego wiek i do jego salonu” – powiedział Laskowski.
Dużym elementem renowacji było stworzenie odpowiednich warunków technicznych powietrza i światła do ekspozycji XIX-wiecznych rękopisów i innych obiektów, przy jednoczesnym poszanowaniu architektury XVII-wiecznego Zamku Ostrogskich.
Popularne wśród Polaków i zagranicznych turystów muzeum odnotowało 85% spadek liczby zwiedzających w czasie pandemii. Okazało się to bodźcem — i szansą — na zmiany. Został zamknięty jesienią 2022 roku z powodu remontu i przebudowy.
Globalna trauma spowodowana śmiertelną pandemią doprowadziła również do zmian lub usunięcia niektórych eksponatów, zwłaszcza w sali dokumentującej śmierć Chopina – mówi kurator Seweryn Kuter.
Zwolniono również miejsce na więcej przedmiotów, które były własnością kompozytora epoki romantyzmu, który spędził połowę swojego życia w Paryżu lub był z nim powiązany, poinformowali przedstawiciele muzeum.
Chopin urodził się w 1810 roku w Żelazowej Woli pod Warszawą z matki Polki i ojca Francuza. Pragnąc rozwijać swój talent, wyjechał w 1830 do Wiednia, a następnie do Paryża, gdzie osiadł aż do śmierci w 1849.
Pochowany jest na cmentarzu Pere-Lachaise w Paryżu, ale jego serce zostało sprowadzone do Polski i spoczywa zapieczętowane w filarze kościoła św. Krzyża w Warszawie. Muzeum ponownie otwarte w sobotę.