Polska dogadała się z UE w sprawie importu ukraińskiego zboża
UE doszła do porozumienia w sprawie zakazu importu ukraińskiego zboża do Polski, Słowacji, Węgier, Rumunii i Bułgarii przy jednoczesnym umożliwieniu tranzytu przez te kraje – poinformował unijny komisarz ds. rolnictwa Janusz Wojciechowski.
Premier Polski Mateusz Morawiecki z zadowoleniem przyjął tę decyzję. Dwa tygodnie temu jego rząd jednostronnie wprowadził zakaz importu i tranzytu ukraińskich produktów rolnych w odpowiedzi na protesty polskich rolników, którzy twierdzili, że ukraińskie produkty obniżają ceny na rynku.
Zakaz ten wywołał gniewną reakcję Kijowa, który stwierdził, że naruszył obowiązujące umowy, oraz Brukseli, która zauważyła, że UE ma wyłączne kompetencje w zakresie polityki handlowej. Jednak po nim nastąpiły podobne ruchy ze Słowacji i Węgier, które również graniczą z Ukrainą.
Polska wprowadziła natychmiastowy zakaz importu produktów rolnych z Ukrainy, w tym zboża, po protestach polskich rolników.
Kijów mówi, że „żałuje” jednostronnej decyzji Warszawy, która jest „sprzeczna z ustaleniami” między dwoma krajami https://t.co/NdLjPsQ0Vl
— Notatki z Polski 🇵🇱 (@notesfrompoland) 15 kwietnia 2023 r
W zeszłym tygodniu Warszawa zawarła porozumienie z Ukrainą w sprawie wznowienia tranzytu po wprowadzeniu środków zapobiegających wprowadzaniu produktów na polski rynek. Zakaz importu pozostał jednak w mocy, a negocjacje z UE trwały.
Wojciechowski poinformował dziś, że osiągnięto porozumienie w sprawie wprowadzenia zakazu importu pszenicy, kukurydzy, rzepaku, nasion słonecznika i oleju słonecznikowego do Polski, Słowacji, Węgier, Rumunii i Bułgarii, ale z możliwością kontynuacji tranzytu – informuje TVN24.
Taki unijny zakaz jest „bezprecedensowy” – zauważyła korespondentka RMF Katarzyna Szymańska-Borginon w Brukseli. W rezultacie Polska zniesie własny jednostronny zakaz.
„To wielkie osiągnięcie dla Polski, która przoduje we wprowadzaniu tych rozwiązań” – powiedział cytowany przez Polsat Wojciechowski. „To także sukces innych krajów, na które wpłynęła sytuacja na rynku zbóż i, jak sądzę, sukces Unii Europejskiej”.
Zgodnie z wnioskiem Janusza Wojciechowskiego, że kryzys „nie będzie kontynuowany”. https://t.co/7U1XBwyRQg
— TVN24 BiS (@TVN24BiS) 28 kwietnia 2023 r
UE nie była w stanie „działać prewencyjnie” – zaznaczył Wojciechowski. „Wolny rynek jest fundamentalną zasadą UE, [and] nieingerowanie w ten rynek tak długo, jak to możliwe jest również zasadą UE… Działania są możliwe tylko wtedy, gdy zostaną potwierdzone poważne zakłócenia na rynku.”
Pozostałe osiem rodzajów produktów rolnych z Ukrainy, których Polska wcześniej zakazała – w tym drób, jaja, miód i mleko – zostanie zbadane przez Komisję Europejską w celu ustalenia, czy destabilizują one wspólny rynek.
Tymczasem komisja przygotuje pakiet pomocowy w wysokości 100 mln euro, z czego 40 mln euro trafi do Polski – informuje TVN24.
Polska zniosła zakaz tranzytu ukraińskiego zboża przez swoje terytorium.
Transporty będą plombowane, eskortowane i śledzone elektronicznie, aby zapewnić, że produkty nie pozostaną w Polsce.
Nadal obowiązuje zakaz importu zboża do Polski https://t.co/pQsxTAUqhY
— Notatki z Polski 🇵🇱 (@notesfrompoland) 21 kwietnia 2023 r
Dziś po południu Morawiecki potwierdził też, że rząd „sfinalizował ustalenia z Unią Europejską w sprawie zakazu importu produktów rolnych”.
„Cieszę się, że nasz mocny głos – głos pięciu krajów, bo zbudowałem koalicję państw mówiących jednym głosem na wschodniej flance NATO – został usłyszany w UE” – dodał cytowany przez portal Wirtualna Polska.
Morawiecki potwierdził też, że Polska złoży wniosek do Komisji Europejskiej o zbadanie potencjalnych naruszeń rynku drobiu, jaj i produktów mlecznych – informuje PAP.
Decyzja Polski o zakazie ukraińskiego zboża – rozgniewała zarówno Kijów, jak i Brukselę – podkreśliła, jak ważne są głosy wiejskie dla partii rządzącej, która ubiega się o reelekcję.
Na obszarach wiejskich mieszka 40% ludności Polski, co jest jednym z najwyższych poziomów w UE https://t.co/QI2WRqUHaT
— Notatki z Polski 🇵🇱 (@notesfrompoland) 25 kwietnia 2023 r
Źródło głównego obrazu: MRiRW (na licencji CC BY-NC-ND 3.0 PL)
Daniel Tilles jest redaktorem naczelnym Notatki z Polski. Pisywał o sprawach polskich do wielu pism, m.in Polityka zagraniczna, POLITICO Europa, Obserwator UE I Dziennik Gazeta Prawna.