Polska pozostaje najgorszym krajem UE dla osób LGBT według tęczowego rankingu
Polska pozostaje najgorszym krajem w Unii Europejskiej dla osób LGBT – pozycję tę utrzymuje od 2020 r. – wynika z corocznego indeksu Rainbow Europe publikowanego przez organizację pozarządową ILGA-Europe z siedzibą w Brukseli.
Wynik Polski w rankingu – uwzględniającym otoczenie prawne, polityczne i społeczne osób LGBT – nieznacznie wzrósł od zeszłego roku z 13% do 15%. To spowodowało, że wyprzedził państwa spoza UE Monako (13%) i San Marino (14%) i awansował z 44. na 42. miejsce na 49 krajów w Europie.
Pierwsze miejsca w indeksie zajęły Malta (89 proc.), Belgia (76 proc.), Dania (76 proc.) ), Armenii (8%) i Rosji (8%). Wśród krajów UE Polska plasuje się tuż za Rumunią (18%) i Bułgarią (20%).
Nasz #RainbowEuropa Mapa 2023 jest już dostępna i zawiera porównanie 49 krajów europejskich pod kątem ich sytuacji prawnej i politycznej dotyczącej osób LGBTI. Sprawdź https://t.co/aTIBONQOI3 już teraz! pic.twitter.com/gfI8KHqEso
— ILGA-Europe (@ILGAEurope) 11 maja 2023 r
ILGA-Europe zauważa, że w Polsce nadal brakuje szeregu praw i ochrony dla osób LGBT, w tym żadnej formy uznanych związków partnerskich osób tej samej płci i przepisów dotyczących przestępstw z nienawiści związanych z orientacją seksualną lub tożsamością płciową.
Zauważono również, że „mowa nienawiści ze strony rządu centralnego pozostała poważnym problemem” w ubiegłym roku, wskazując na anty-LGBT wypowiedzi ministra edukacji Przemysława Czarnka i przewodniczącego rządzącej narodowo-konserwatywnej partii Prawo i Sprawiedliwość (PiS) Jarosława Kaczyńskiego.
W listopadzie Kaczyński określił pomysł osób deklarujących swoją płeć czy „12-latki deklarujące się jako lesbijki” jako „szaleństwo, któremu trzeba się przeciwstawić”. On i jego partia prowadzili w ostatnich latach hałaśliwą kampanię przeciwko temu, co nazywają „ideologią LGBT”.
Czarnek twierdził, że „pranie mózgów” przez edukatorów seksualnych, takie jak zachęcanie dzieci do zmiany tożsamości płciowej, spowodowało ostatnio wzrost liczby prób samobójczych wśród młodych ludzi. W październiku skrytykował „nieodpowiedzialnych” dyrektorów, którzy zezwolili na organizowanie corocznej imprezy wspierającej osoby LGBT w ich szkołach.
Wzrost prób samobójczych dzieci w Polsce spowodowany jest „ideologiami LGBT, neoliberalnymi i neomarksistowskimi” – mówi minister edukacji
Jego rozwiązaniem jest ochrona tradycyjnych wartości i kościoła, aby pomóc młodym ludziom odróżnić dobro od zła https://t.co/rnnZOe91YD
— Notatki z Polski 🇵🇱 (@notesfrompoland) 9 marca 2023 r
W swoim raporcie ILGA-Europe zauważyła jednak, że prezydent Andrzej Duda – na co dzień sojusznik PiS – dwukrotnie zawetował projekt ustawy popieranej przez Czarneka, która pozwoliłaby urzędnikom wyznaczonym przez rząd uniemożliwić szkołom zapraszanie grup zajmujących się edukacją seksualną i prawami LGBT.
Wskazał także na szereg orzeczeń sądów na rzecz praw osób LGBT, w tym unieważnienie lokalnych uchwał anty-LGBT oraz odrzucenie przez Sąd Najwyższy apelacji ministra sprawiedliwości od wyroku w sprawie dyskryminacji, który wygrała transpłciowa kobieta.
Tymczasem w Warszawie – której impreza odbyła się wspólnie z KyivPride – i innych miastach odbyły się pokojowo coroczne Parady Równości LGBT. Sondaże pokazują, że rosnąca większość opowiada się za legalizacją związków partnerskich osób tej samej płci, zauważa ILGA-Europe.
Rosnąca większość Polaków opowiada się za legalizacją związków partnerskich lub małżeństw osób tej samej płci, a prawie dwie trzecie jest za legalizacją, wynika z nowego sondażu https://t.co/ivS7MswKWi
— Notatki z Polski 🇵🇱 (@notesfrompoland) 10 czerwca 2022 r
Źródło głównego obrazu: ILGA-Europe
Daniel Tilles jest redaktorem naczelnym Notatki z Polski. Pisywał o sprawach polskich do wielu pism, m.in Polityka zagraniczna, POLITICO Europa, Obserwator UE I Dziennik Gazeta Prawna.