Polska przedstawi w Brukseli „plan bezpiecznych granic” i będzie dążyć do zawetowania unijnego paktu migracyjnego
Premier Polski przedstawił pięciopunktowy „plan bezpieczeństwa granic”, który zaproponuje na dzisiejszym szczycie UE w Brukseli. Twierdził również, że Polska zawetuje planowany nowy unijny system relokacji migrantów, mimo że został on już zatwierdzony przez państwa członkowskie.
“[Poland is] znowu kraj frontu, kraj, który rozumie zagrożenia stojące przed Europą” – powiedział dziś rano Morawiecki przed wyjazdem z Warszawy. „Dlatego na Radzie Europejskiej zaproponuję dokładny plan”.
„Ten plan jest jasny. „Nie” dla przymusowej relokacji imigrantów. „Nie” dla łamania prawa weta przez poszczególne państwa i „nie” dla łamania zasady wolności, zasady podejmowania decyzji wyłącznie przez państwa. „Nie” dla nakładania przez Brukselę kar na państwa członkowskie”.
Ten plan jest jasny – „nie” dla przymusowej relokacji imigrantów, „nie” dla naruszenia prawa weta przez poszczególne państwa i „nie” dla pogwałcenia zasad wolności, zasad… pic.twitter.com/8qTuiF30n3
— Kancelaria Premiera (@PremierRP) 29 czerwca 2023 r
Na początku tego miesiąca państwa członkowskie UE zatwierdziły nowy pakt migracyjny, zgodnie z którym kraje będą musiały przyjąć określoną liczbę migrantów lub dokonać płatności „solidarnościowej” za każdego, któremu odmówią. Polska i Węgry były jedynymi krajami, które głosowały przeciw tej propozycji.
Plan ma być teraz przedmiotem dalszych dyskusji w Komisji Europejskiej i Parlamencie Europejskim. Na żadnym forum państwa członkowskie nie mają prawa weta, a na dzisiejszym posiedzeniu Rady Europejskiej państwa członkowskie zostaną jedynie poinformowane o postępach we wdrażaniu przyjętych niedawno konkluzji w sprawie migracji.
Mimo to Morawiecki obiecał dziś, że Polska „zawetuje mechanizm przymusowej relokacji. Europa bezpiecznych granic to także Europa bez przymusowych relokacji”.
Jednak w zeszłym tygodniu komisarz UE ds. wewnętrznych Ylva Johansson powiedziała, że krytyka planu ze strony Polski jest dla niej „niezrozumiała”.
Zaznaczyła, że żaden kraj nie będzie zmuszany do przyjmowania migrantów, a także, że Polska, ponieważ przyjmuje ponad milion ukraińskich uchodźców, byłaby zwolniona z opłat. Twierdziła, że kraj mógłby nawet skorzystać z proponowanego systemu.
Polska krytyka planowanego paktu migracyjnego UE jest „niezrozumiała” i „nieprawdziwa” – mówi komisarz @YlvaJohansson.
Mówi, że Polska byłaby zwolniona z przyjmowania lub płacenia za dodatkowych migrantów, ponieważ przyjmuje tak wielu ukraińskich uchodźców https://t.co/2j70gylHly
— Notatki z Polski 🇵🇱 (@notesfrompoland) 26 czerwca 2023 r
Przemawiając dziś w Warszawie, Morawiecki nakreślił alternatywny pięciopunktowy plan, który Polska zaproponuje UE w celu ochrony swoich granic.
Obejmowałby on inwestycje „w skuteczną ochronę wszystkich granic zewnętrznych UE” oraz reformę Frontexu, unijnej agencji granicznej, tak by „mogła skutecznie zwalczać przemytników ludzi”.
Polska proponowałaby również zwiększenie finansowania dla krajów sąsiadujących z UE – aby pomóc „zwalczać przyczyny, a nie skutki” migracji – a także zmniejszyć świadczenia socjalne dla osób spoza UE oraz „nie tolerować już współpracy organizacji pozarządowych z przemytnikami ludzi”.
Polska potępiła nowe zasady uzgodnione przez państwa członkowskie UE, które będą wymagały od krajów zapłacenia 20 000 euro za każdego relokowanego migranta lub osobę ubiegającą się o azyl, której przyjęcia odmówią.
Był to jeden z zaledwie dwóch krajów, obok Węgier, który głosował przeciwko umowie https://t.co/XLKlQlPS3i
— Notatki z Polski 🇵🇱 (@notesfrompoland) 9 czerwca 2023 r
Morawiecki zarzucił niektórym politykom dążenie do pozbawienia „państw członkowskich… możliwości ochrony swoich obywateli”, dodając, że „przymykają oko na zagrożenie, które pojawia się na granicach i na ulicach Europy”.
„Polska mówi jasno: otwieranie granic, brak ich skutecznej ochrony, narażanie Europejczyków na niebezpieczeństwo, to błąd strategiczny, błąd, który zagraża przetrwaniu Unii Europejskiej” – powiedział premier.
Europa, przekonywał, to nie tylko kontynent, ale „przede wszystkim sposób życia… Każdy może zostać Europejczykiem, bez względu na pochodzenie czy kolor skóry, pod warunkiem, że szanuje europejskie wartości, odrzuca przemoc i szanuje naszą cywilizację”.
Partia rządząca w Polsce przyjęła rezolucję parlamentarną potępiającą proponowany przez UE program relokacji migrantów.
Jej lider Jarosław Kaczyński zapowiedział też, że zostanie zorganizowane referendum, które umożliwi Polakom głosowanie nad unijnym planem https://t.co/edUpKMiukC
— Notatki z Polski 🇵🇱 (@notesfrompoland) 15 czerwca 2023 r
Na początku tego miesiąca izba niższa polskiego parlamentu, Sejm, przyjęła uchwałę potępiającą pakt migracyjny. Podczas debaty lider rządzącej partii Prawo i Sprawiedliwość (PiS) Jarosław Kaczyński zapowiedział, że odbędzie się ogólnokrajowe referendum, w którym Polacy będą mogli wypowiedzieć się w sprawie planu UE.
Trzy sondaże przeprowadzone od tego czasu pokazują, że zdecydowana większość Polaków nie popiera paktu migracyjnego, przy czym odsetek ludności przeciwnej propozycji waha się od 67% (w badaniu United Surveys dla RMF FM i Dziennika Gazety Prawnej) do 76% (w badaniu Social Changes dla wPolityce).
Jednak niektórzy opozycjoniści i eksperci oskarżyli PiS o celowe przeinaczanie planu w celu podsycenia nastrojów antyimigranckich i antyunijnych przed tegorocznymi wyborami.
„Miasto kontenerowe”, które pomieści do 6000 zagranicznych pracowników – głównie z Azji – powstało na terenie fabryki chemicznej budowanej przez polską państwową firmę energetyczną Orlen.
W obiekcie znajdują się stołówki, posterunek policji, a nawet boisko do krykieta https://t.co/QLW79SMCSz
— Notatki z Polski 🇵🇱 (@notesfrompoland) 20 czerwca 2023 r
Źródło głównego obrazu: KPRM (na licencji CC BY-NC-ND 3.0 PL)
Alicja Ptak jest starszą redaktorką Notes from Poland i dziennikarką multimedialną. Wcześniej pracowała dla agencji Reuters.