Białoruś skazuje przywódcę polskiej mniejszości i dziennikarza na 8 lat więzienia
Białoruski sąd skazał Andrzeja Poczobuta – dziennikarza i czołową postać białoruskiej Polonii – na osiem lat więzienia za „podżeganie do nienawiści” i „rehabilitację nazizmu”.
Premier Polski potępił wyrok, nazywając go „nieludzką decyzją białoruskiego reżimu i kolejnym przykładem polskich prześladowań na Białorusi”, a MSZ zaapelował o „zakończenie działań przeciwko Polakom na Białorusi i natychmiastowe uwolnienie wszystkich politycznych więźniów”.
Jeszcze przed procesem, który rozpoczął się 16 stycznia, Poczobut spędził w areszcie ponad 460 dni, nie mogąc nawet skontaktować się telefonicznie z bliskimi.
Białorusko-polski dziennikarz Andrzej Poczobut został skazany na 8 lat więzienia za wykonywanie swojej pracy. To osobista zemsta Łukaszenki. Andrzej odmawiał wszelkich układów z bezprawnym reżimem. Teraz musimy zrobić wszystko, co możliwe, aby uwolnić go wraz ze wszystkimi innymi zakładnikami politycznymi. pic.twitter.com/hpfU0JJUvQ
— Swiatłana Tsikhanouskaya (@Tsihanouskaya) 8 lutego 2023 r
Białoruskie władze oskarżyły Andrzeja Poczobuta o „podżeganie do nienawiści”, a jego działania – polegające na kultywowaniu polskiej kultury i publikowaniu artykułów historycznych – zostały scharakteryzowane jako „rehabilitacja nazizmu”. Oskarżono go także o nawoływanie do sankcji i działanie na szkodę Białorusi.
Poczobut został zatrzymany wraz z trzema innymi przywódcami polskiej mniejszości, w tym Andżeliką Borys, przewodniczącą Związku Polaków na Białorusi (ZPB) w marcu 2021 r. Ich aresztowania były częścią szerszych represji wobec dużej etnicznej Polonii na Białorusi po tym, jak Polska wspierał białoruską opozycję po spornych wyborach prezydenckich.
Podczas gdy Borys został uwolniony rok później, Poczobut pozostał w areszcie w oczekiwaniu na proces, pomimo apeli polskiego rządu, Unii Europejskiej i organizacji praw człowieka o jego uwolnienie.
Polska i UE potępiają aresztowanie polskich przywódców na Białorusi, gdy Warszawie grożą sankcje
Premier Mateusz Morawiecki nazwał środowy wyrok „nieludzkim” i „kolejnym przykładem prześladowań Polaków na Białorusi… przez białoruski reżim”.
Z kolei polskie MSZ określiło skazanie polskiego dziennikarza jako „wyraźne świadectwo antypolskich działań białoruskich władz”.
„Potępiamy niesprawiedliwy wyrok wydany przez sąd państwa autorytarnego” – dodał resort. „Andrzej Poczobut to polski i białoruski patriota. Stoimy za nim”.
Oskarżył Mińsk o wykorzystywanie „Polaków mieszkających na Białorusi jako zakładników politycznych” oraz „wezwał do natychmiastowego i bezwarunkowego uwolnienia Andrzeja Poczobuta, a także innych działaczy Związku Polaków”.
8 lat więzienia dla Andrzeja Poczobuta. Nieludzka decyzja białoruskiego reżimu i kolejny przykład polskich prześladowań na Białorusi. Zróbmy wszystko, by pomóc polskiemu dziennikarzowi dzielnie walczyć o prawdę.
— Mateusz Morawiecki (@MorawieckiM) 8 lutego 2023 r
W sierpniu MSZ wezwał chargé d’affaires Białorusi w odpowiedzi na uwięzienie innego dziennikarza, który pracował dla polskiej telewizji państwowej TVP.
Pogorszenie stosunków między obydwoma państwami pogłębił kryzys na ich granicy, gdzie dziesiątki tysięcy ludzi, głównie z Bliskiego Wschodu, Azji i Afryki, próbowało przedostać się do Polski z pomocą i zachętą władz białoruskich.
Liczba Białorusinów posiadających zezwolenia na pobyt w Polsce wzrosła ponad dwukrotnie od 2020 r., ponieważ Polska aktywnie witała uciekających przed represjami na Białorusi, a także starała się przyciągnąć profesjonalistów, takich jak pracownicy IT i lekarze.
Polska składa protest przeciwko rozbiórce cmentarza żołnierzy z II wojny światowej na Białorusi
Zdjęcie główne: Bartosz Banka / Agencja Wyborcza.pl
Alicja Ptak jest starszą redaktorką Notes from Poland i dziennikarką multimedialną. Wcześniej pracowała dla agencji Reuters.