„Brutalne” lekcje Holokaustu ujawnione wśród obaw o dotkniętą kryzysem Europę

Zarejestruj się w naszym bezpłatnym e-mailu dotyczącym brexitu i nie tylko, aby otrzymywać najnowsze nagłówki na temat tego, co Brexit oznacza dla Wielkiej Brytanii

Zarejestruj się w naszym e-mailu dotyczącym Brexitu, aby otrzymywać najnowsze informacje

Brytyjski historyk obnażył „brutalne” okropności Holokaustu w stanowczym ostrzeżeniu przed powrotem skrajnej prawicy do nienawiści.

Profesor Dan Stone, autor The Holocaust: An Unfinished History, powiedział, że wciąż odczuwalny jest efekt eksterminacji sześciu milionów Żydów podczas II wojny światowej.

I prawie 80 lat później zagrożenie ludobójstwem nadal istnieje, ponieważ świat stoi w obliczu wielu kryzysów, w tym kryzysu klimatycznego i wojny na Ukrainie.

W wywiadzie dla agencji prasowej PA prof. Stone powiedział: „Antysemityzm pozostaje żywym tematem. Rasizm to żywy problem.

Większość ofiar Holokaustu nie zginęła w obozach zagłady

Profesor Dan Stone

„Myślę, że linie uskoków, które powstały teraz na świecie, zaostrzą te problemy, zwłaszcza kryzys klimatyczny.

„Wzrost liczby uchodźców klimatycznych – który możemy dość pewnie przewidzieć, nastąpi w nadchodzących dziesięcioleciach – będzie oczywiście instrumentalizowany przez skrajną prawicę. Już widać, że to się dzieje.

„Ataki na migrantów, atak w Knowsley, próby skrajnej prawicy, by zmobilizować ludzi przeciwko migrantom, myślę, że to tylko wzrośnie”.

Wezwał do większej „ludzkiej solidarności” w rozwiązywaniu problemów świata, zamiast obwiniania grup mniejszościowych.

„Ludobójstwo nie zdarza się, ponieważ kilka osób budzi się pewnego ranka i myśli:„ Och, zabiję wszystkie x, y lub z ”. Dzieje się to jako rozwój dynamicznego procesu w społeczeństwie, zwykle w czasach kryzysu lub wojny” – powiedział.

Profesor Stone, który jest dyrektorem Instytutu Badań nad Holokaustem w Royal Holloway na Uniwersytecie Londyńskim, powiedział, że Holokaust pozostaje osadzony we współczesnej kulturze i jest czymś, z czym społeczeństwo „nigdy nie skończy”.

„Wystarczy pomyśleć o tym, jak Władimir Putin mówił o denazyfikacji Ukrainy jako pretekście do inwazji, aby zobaczyć, że pamięć o Holokauście nadal kształtuje geopolitykę świata, w którym żyjemy” – powiedział.

„Powstanie populistycznej prawicy i Brexit, kryzys klimatyczny, wszystkie te rzeczy kształtują sposób, w jaki inaczej postrzegamy świat. To skłania nas do innej interpretacji Holokaustu”.

W swojej nowo opublikowanej książce prof. Stone rzuca światło na mało znane fakty i zajmuje się powszechnymi nieporozumieniami, które, jak powiedział, „pilnie” wymagają korekty.

Podczas gdy Holokaust dotyczył prześladowań niemieckich Żydów przez reżim nazistowski od 1933 r., grupa ta stanowi zaledwie około 5% ofiar, z czego większość ma miejsce w Europie Wschodniej – powiedział.

„Jest ich ponad milion, których nazwisk wciąż nawet nie znamy, ponieważ całe społeczności zostały po prostu zniszczone.

„Oznacza to również, że sprawcami byli nie tylko Niemcy. To jest naprawdę kluczowe – wszędzie, dokąd poszli naziści, znajdowali kolaborantów. Holokaust jest zbrodnią na całym kontynencie”.

Rozprzestrzenił się tak daleko, jak Francja, Rumunia, Norwegia, Holandia, Ukraina i Węgry, a sprawcy, od antysemickich ideologów po chłopów, plądrowali garnki i patelnie swoich żydowskich sąsiadów, powiedział profesor Stone.

Odrzucił także ideę niemieckich obozów śmierci jako uosobienie „ludobójstwa przemysłowego i skutecznego zabijania na linii fabrycznej”.

Powiedział: „Auschwitz jest apogeum systemu obozów śmierci, który zbudowali naziści. Ale to nie pomaga, jeśli myślimy tylko w tych kategoriach.

„Cały proces był o wiele bardziej brutalny i szokujący. To był niezwykle brutalny, brutalny i przerażający sposób na śmierć. Niezwykle niechlujny, trzewny i nieprzyjemny”.

Kontynuował: „Po drugie, większość ofiar Holokaustu nie została zabita w obozach zagłady.

„Pół miliona Żydów zmarło z głodu lub chorób w gettach w okupowanej Polsce.

„Około półtora miliona zostało zamordowanych od kul, zastrzelonych twarzą w twarz poza miastami, w których mieszkali we wschodniej Europie.

„Wielu innych zginęło w marszach śmierci iw innych okolicznościach”.

Z wyjątkiem Wysp Normandzkich, Wielka Brytania nie była bezpośrednio dotknięta okupacją nazistowską, ale nadal była „ściśle zaangażowana” w historię Holokaustu, powiedział profesor Stone.

„Wiadomości o zabijaniu Żydów docierały do ​​Wielkiej Brytanii przez podsłuchy w 1941 roku” – powiedział. „Istniała ogromna ilość danych wywiadowczych na temat tego, co działo się w nazistowskich obozach i oczywiście armia brytyjska wyzwoliła Belsen, więc Brytyjczycy byli głęboko zaangażowani w prawie wszystkie aspekty Holokaustu”.

Profesor Stone zaakceptował, że niektórzy ludzie mogą odczuwać „zmęczenie Holokaustem”, ale powiedział, że ukierunkowanie grupy ludzi na całkowitą eksterminację powinno „niepokoić każdą myślącą osobę”, podobnie jak utrzymywanie się paranoicznych antysemickich teorii spiskowych.

Powiedział: „Antysemityzm to odmiana rasizmu. Atak na Żydów, jako Żydów, nie różni się niczym od ataku na jakąkolwiek inną grupę ludzi.

„Wszystko, co historycy mogą zrobić, to spróbować wyjaśnić, co się stało, dlaczego naziści myśleli tak, jak myśleli, i powiedzieć, że jest to taki rodzaj szalonej ideologii, że należy zakwestionować jej dalsze istnienie na świecie”.

Chociaż różne głosy „niezwykłych” ocalałych były ważne, prof. Stone ostrzegał przed przeoczeniem konsekwencji masowych zabójstw.

A upamiętnienia Holokaustu mogą być różne, od „kiczowatych” i „naprawdę strasznych” do głęboko poruszających, takich jak pomnik w Berlinie po spaleniu książek 1 maja 1933 r., Powiedział.

Profesor Stone powiedział, że edukacja o Holokauście w szkołach powinna być zarezerwowana dla starszych nastolatków.

„Jeśli chcesz uczyć małe dzieci wartości bycia miłym dla siebie nawzajem, nie zastraszania i nie wygłaszania rasistowskich obelg, nie potrzebujesz do tego Holokaustu” – powiedział.

„Naprawdę odpowiednie jest, aby starsi nastolatkowie radzili sobie w poważny sposób”.

Nauka o Holokauście nie może uczynić świata „ładniejszym” miejscem, powiedział: „Najpierw trzeba stworzyć ładniejszy świat, a wtedy ludzie będą bardziej otwarci na lekcje edukacji o Holokauście”.

Podobne wpisy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *