Czeski parlament zatwierdza traktat ułatwiający rozmieszczenie wojsk amerykańskich na terytorium Czech
Zarejestruj się, aby otrzymywać codzienny e-mail Inside Washington, aby otrzymywać ekskluzywne relacje i analizy ze Stanów Zjednoczonych na swoją skrzynkę odbiorczą
Otrzymuj nasz bezpłatny e-mail Inside Washington
Czeski parlament wyraził w środę oczekiwaną zgodę na traktat obronny podpisany ze Stanami Zjednoczonymi w maju, który pogłębi współpracę wojskową i ułatwi rozmieszczenie wojsk amerykańskich na terytorium Czech.
Niższa izba parlamentu głosowała stosunkiem głosów 115 do 18 za umową o współpracy obronnej. Traktat, zatwierdzony przez czeski Senat w zeszłym tygodniu, trafia następnie do prezydenta Petra Pavela w oczekiwaniu na jego zatwierdzenie.
Dokument określałby ramy prawne dla ewentualnego rozmieszczenia wojsk amerykańskich w tym kraju w czasie rosyjskiej agresji na Ukrainę.
„W tej sytuacji nie możemy obejść się bez silnego sojuszu z innymi demokratycznymi krajami” – powiedziała czeska minister obrony Cernochova parlamentarzystom w izbie niższej. Powiedziała, że „umowa jest absolutnie w naszym interesie narodowym”.
Cernochova podpisała traktat wraz z sekretarzem obrony USA Lloydem Austinem w Waszyngtonie 23 maja. Stany Zjednoczone mają takie umowy z 24 innymi członkami NATO, w tym z Polską, Słowacją, Węgrami, Litwą, Łotwą, Estonią, Rumunią i Bułgarią, które tworzą wschodnią flankę sojuszu.
Do parlamentarzystów pięciopartyjnej koalicji rządzącej dołączyła większość ich kolegów z opozycyjnego ruchu ANO (TAK), kierowanego przez byłego populistycznego premiera Andreja Babisza, którzy poparli traktat.
Sprzeciwiła się temu główna antyimigrancka populistyczna partia Wolność i Demokracja Bezpośrednia, która twierdzi, że pakt zagraża suwerenności kraju i umożliwia stałą obecność wojsk amerykańskich na terytorium Czech.
Jednak każde konkretne rozmieszczenie sił amerykańskich nadal będzie wymagało zgody czeskiego rządu i parlamentu.