Ekolodzy obwiniają górnictwo o katastrofę na Odrze w 2022 roku

Aby otrzymywać bezpłatne powiadomienia o najświeższych wiadomościach w czasie rzeczywistym, wysyłane bezpośrednio do Twojej skrzynki odbiorczej, zapisz się do naszych e-maili z najnowszymi wiadomościami

Zarejestruj się, aby otrzymywać nasze bezpłatne e-maile z najnowszymi wiadomościami

Grupa ekologiczna Greenpeace powiedziała w czwartek, że ścieki z polskich kopalń węgla były najprawdopodobniej odpowiedzialne za masowe wymieranie ryb w Odrze w 2022 roku.

Greenpeace Polska ostrzegł również, że sytuacja może się powtórzyć w tym roku i uderzyć także w największą polską rzekę Wisłę, jeśli rząd i przemysł węglowy nie podejmą natychmiastowych kroków w celu przeciwdziałania problemowi. Za wymieranie ryb obwiniano śmiercionośny rodzaj alg, Prymnesium parvum, który rozwija się w bardzo słonej wodzie iw wysokich temperaturach.

Grupa przedstawiła wyniki swoich badań poziomu zasolenia w Odrze i Wiśle, które wykazały, że poziomy zasolenia gwałtownie wzrosły, czasami poza skalę, po przepłynięciu wód rzek przez południowy region górniczy Polski, Śląsk.

„Nasza hipoteza jest taka, że ​​źródłem wysokiego zasolenia są najprawdopodobniej solanki pompowane z Górnego Śląska do Odry i Wisły” – powiedział autor testów i ekspert Greenpeace, Leszek Pazderski z Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu.

Greenpeace ostrzegł, że ta sytuacja może ponownie doprowadzić do śmierci setek ton ryb, jeśli nic nie zostanie zrobione. Grupa zaapelowała do rządu o powołanie na części Odry rezerwatu parków narodowych w celu ochrony przed skażeniami przemysłowymi oraz o wprowadzenie znacznie bardziej restrykcyjnych przepisów dotyczących odprowadzania ścieków. Greenpeace wskazał również, że przemysł wydobywczy powinien inwestować w odpowiednie filtrowanie swoich ścieków.

Polski rząd podkreślał w zeszłym roku, że przestrzegano wszystkich przepisów, i obwiniał za katastrofę przyczyny naturalne, takie jak wysokie temperatury i susza, które drastycznie obniżyły poziom wody w rzekach, zwiększając zasolenie.

Analiza ekspertów z Unii Europejskiej opublikowana w zeszłym miesiącu wykazała, że ​​katastrofa była przynajmniej częściowo spowodowana zrzutem ścieków przemysłowych o wysokiej zawartości soli, podobnie jak w przypadku górnictwa węgla kamiennego.

Analiza wykazała, że ​​wymieranie Odry w lipcu i sierpniu ubiegłego roku było jedną z „największych katastrof ekologicznych w najnowszej historii europejskich rzek”.

Podobne wpisy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *