Fala upałów o nazwie Cerberus ogarnia południową Europę, a będzie tylko gorzej
Aby otrzymywać bezpłatne powiadomienia o najświeższych wiadomościach w czasie rzeczywistym, wysyłane bezpośrednio do Twojej skrzynki odbiorczej, zapisz się do naszych e-maili z najnowszymi wiadomościami
Zarejestruj się, aby otrzymywać nasze bezpłatne e-maile z najnowszymi wiadomościami
Turyści w centralnych Atenach skulili się pod maszynami do wytwarzania mgły, a zwierzęta z ogrodów zoologicznych w Madrycie były karmione patyczkami owocowymi i kawałkami mrożonki, podczas gdy mieszkańcy Europy Południowej przygotowywali się na falę upałów w czwartek, z ostrzeżeniem o trudnych warunkach pochodzących z agencji kosmicznej Unii Europejskiej.
Środki nadzwyczajne – w tym zmiany personelu, alarmy telefoniczne i zintensyfikowane patrole pożarów lasów – zostały przygotowane lub wprowadzone w życie w kilku krajach, ponieważ temperatury w niektórych częściach śródziemnomorskiej Europy miały osiągnąć 45 stopni Celsjusza (113 F) w piątek i w weekend.
W Atenach i innych greckich miastach zmieniono godziny pracy sektora publicznego i wielu firm, aby uniknąć południowego upału, a klimatyzowane obszary zostały otwarte dla publiczności.
„Czuję się jak w Afryce” – powiedział AP 24-letni turysta Balint Jolan z Węgier. „Nie jest dużo cieplej niż obecnie w domu, ale tak, jest to trudne”.
System wysokiego ciśnienia, który przecinał Morze Śródziemne z północnej Afryki, został nazwany Cerberus, na cześć trójgłowego psa z mitologii greckiej, który strzegł bram do podziemnego świata. Śledzi go Europejska Agencja Kosmiczna.
„Włochy, Hiszpania, Francja, Niemcy i Polska stoją w obliczu poważnej fali upałów, a temperatury na Sycylii i Sardynii wzrosną do 48 stopni Celsjusza – potencjalnie najwyższych temperatur, jakie kiedykolwiek zarejestrowano w Europie” – podała agencja w czwartek.
W Arktyce w Slettness Fyr na północnym krańcu Norwegii zmierzono rekordowo wysoką temperaturę 28,8 stopnia Celsjusza (83,8 stopnia F) – poinformowali w czwartek norwescy meteorolodzy. To pobija poprzedni rekord z lipca 1964 r., kiedy termometr osiągnął 27,6 stopnia Celsjusza (81,7 stopnia F).
Światowa Organizacja Meteorologiczna ONZ poinformowała w poniedziałek, że globalne temperatury odnotowane na początku lipca były jednymi z najwyższych w historii.
—-
Wkład w powstanie tego raportu wnieśli współpracownicy prasy Derek Gatopoulos w Atenach i Jan M. Olsen w Kopenhadze.