Izraelski minister spraw zagranicznych odwiedza Polskę, by „odbudować” więzi

Aby otrzymywać bezpłatne powiadomienia o najświeższych wiadomościach w czasie rzeczywistym, wysyłane bezpośrednio do Twojej skrzynki odbiorczej, zapisz się do naszych e-maili z najnowszymi wiadomościami

Zarejestruj się, aby otrzymywać nasze bezpłatne e-maile z najnowszymi wiadomościami

Ministrowie spraw zagranicznych Izraela i Polski spotkali się w środę na kroku, który okrzyknęli przełomem w odbudowie relacji, które od lat były poważnie nadszarpnięte z powodu nieporozumień co do tego, jak zapamiętać polskie zachowanie podczas Holokaustu.

Ministrowie podpisali porozumienie, które według nich pozwoli na wznowienie wyjazdów izraelskiej młodzieży do Polski, co jest jednym z kilku punktów spornych, które doprowadziły do ​​napięć.

Wizyta ministra spraw zagranicznych Eli Cohena jest pierwszą na tym szczeblu od 2018 r., a polskie MSZ zapowiada, że ​​po niej prezydent Izraela Isaac Herzog weźmie udział w obchodach w przyszłym miesiącu z okazji 80. rocznicy powstania w getcie warszawskim podczas II wojny światowej.

„Przyjechałem tutaj, aby odbudować stosunki między naszymi krajami i znalazłem w Tobie, mój zasłużony kolego, zaufanego partnera” – powiedział Cohen na konferencji prasowej obok polskiego ministra spraw zagranicznych Zbigniewa Raua, którego wielokrotnie nazywał swoim przyjacielem .

„To ważny moment w stosunkach między naszymi krajami” – powiedział Cohen.

Polska od lat jest jednym z najbliższych sojuszników Izraela w Europie, a Izrael wydaje się być chętny do przywrócenia tych stosunków. Izrael próbuje również wzmocnić zagraniczne sojusze w czasie, gdy jego nowy skrajnie prawicowy rząd, który objął urząd w grudniu, pogorszył swoje stosunki ze Stanami Zjednoczonymi i Unią Europejską. Premier Benjamin Netanjahu odwiedził w ostatnich tygodniach Francję, Włochy i Niemcy, aw najbliższych dniach ma udać się do Wielkiej Brytanii.

Napięcia ostatnich lat naznaczone były wycofaniem się ambasadorów i odwołaniem przez premiera Polski planowanej wizyty w Izraelu w 2019 roku. Od tego czasu Izrael zwrócił ambasadora do Polski, ale nadal nie ma polskiego ambasadora w Izraelu.

W Izraelu Ministerstwo Spraw Zagranicznych wydało w środę oświadczenie, w którym stwierdziło, że kryzys dyplomatyczny z Polską dobiegł końca.

Cohen powiedział, że Polska zgodziła się na powrót ambasadora do Izraela, a Netanjahu powiedział, że „ta decyzja stanowi pozytywny krok naprzód w naszych stosunkach dyplomatycznych”.

Ale rzecznik polskiego MSZ Łukasz Jasina powiedział The Associated Press, że wciąż nie ma decyzji w sprawie mianowania nowego ambasadora w Izraelu.

Nieporozumienia między narodami są w dużej mierze zakorzenione w Holokauście i tym, jak pamiętać o polskim udziale w zabijaniu Żydów przez siły niemieckie podczas II wojny światowej.

Nazistowskie Niemcy okupowały Polskę w 1939 roku i zabiły miliony Żydów i nie-Żydów. W przeciwieństwie do innych krajów okupowanych przez Niemcy, w Polsce nie było rządu kolaboracyjnego. Podczas gdy niektórzy Polacy ryzykowali życiem, aby ratować Żydów, inni pomagali Niemcom w ich wytropieniu i zabiciu.

Rządzący w Polsce nacjonaliści starali się przedstawiać polskie zbrodnie jako zjawisko marginalne i skupiali się prawie wyłącznie na upamiętnianiu polskich bohaterów, którzy pomagali Żydom. Stanowisko to zostało potępione przez historyków, władze izraelskie i ocalałych Żydów, którzy cierpieli prześladowania z rąk polskich przed, w trakcie i po wojnie, i oskarżają rząd o dążenie do wybielania historii.

Od lat młodzi Izraelczycy pielgrzymują do Auschwitz i innych miejsc Holokaustu, a także do historycznych miejsc żydowskich w miastach takich jak Kraków i Warszawa. Ale w zeszłym roku Izrael odwołał te wycieczki, twierdząc, że polski rząd próbuje kontrolować program studiów o Holokauście nauczany izraelskich dzieci.

Polska z kolei odrzuciła żądanie Izraela, aby ochroniarze uczestniczyli w zorganizowanych izraelskich wizytach szkolnych w Polsce. Polscy urzędnicy argumentują, że Polska jest krajem bezpiecznym, a obecność uzbrojonych strażników utrwala jej wizerunek jako antysemickiego miejsca, w którym Żydzi potrzebują ochrony.

Cohen i Rau podpisali porozumienie, które pozwoli na natychmiastowe wznowienie delegacji młodzieżowych.

Rau powiedział, że porozumienie „otwiera perspektywy zrównoważonych, równych i opartych na wzajemności relacji”.

Powiedział, że przyjął „z satysfakcją” Izrael, okazując zrozumienie dla stanowiska Polski, że nie jest konieczne posiadanie uzbrojonych izraelskich strażników oprócz polskich zabezpieczeń, które będą zapewniane grupom w razie potrzeby.

Więzy zaczęły się pogarszać, gdy w 2018 r. Polska uchwaliła ustawę o mowie o Holokauście, która zakazała obwiniania Polski jako narodu za Holokaust – ustawa tak kontrowersyjna, że ​​została rozwodniona, a nawet wtedy nie była stosowana w praktyce.

Trzy lata później polski parlament uchwalił ustawę, która skutecznie uniemożliwiała ocalałym z Holokaustu i ich potomkom odzyskanie mienia przejętego przez reżim komunistyczny po II wojnie światowej.

Polska przez wieki była domem dla dużej społeczności żydowskiej, która w przededniu Holokaustu liczyła 3,3 miliona. Tylko około 10% przeżyło, a powojenne prześladowania wypędziły o wiele więcej. Dzisiejsza społeczność żydowska jest bardzo mała, ale od czasu upadku komunizmu ponad trzy dekady temu odnotowała pewien wzrost.

Izrael powstał w następstwie Holokaustu jako schronienie dla Żydów. Jest domem dla dużej, ale szybko malejącej populacji ocalałych z Holokaustu, a coroczny dzień pamięci o Holokauście zbiega się z pamięcią o powstaniu w getcie warszawskim.

___

Moniki Ścisłowskiej w Warszawie.

Podobne wpisy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *