Odkrycie mózgu „pomaga zrozumieć” związek wysokiego ciśnienia krwi z demencją
Zarejestruj się, aby otrzymywać nasz bezpłatny e-mail dotyczący oceny stanu zdrowia, aby otrzymywać ekskluzywną analizę tygodnia dotyczącego zdrowia
Odbierz naszą bezpłatną wiadomość e-mail dotyczącą kontroli stanu
Naukowcy zidentyfikowali obszary mózgu, które są uszkodzone przez wysokie ciśnienie krwi i mogą przyczyniać się do rozwoju demencji.
Eksperci stwierdzili, że odkrycie jest „krokiem naprzód w naszym rozumieniu związku między wysokim ciśnieniem krwi a pogorszeniem funkcji poznawczych”.
Po raz pierwszy naukowcy zidentyfikowali te regiony, a eksperci przyjrzą się teraz bardziej szczegółowo poszczególnym częściom mózgu w celu znalezienia nowych sposobów leczenia upośledzenia umysłowego u osób z wysokim ciśnieniem krwi.
Naukowcy mają nadzieję, że w przyszłości odkrycia pomogą przewidzieć utratę pamięci i demencję u osób z wysokim ciśnieniem krwi.
Mamy nadzieję, że nasze odkrycia pomogą nam opracować nowe sposoby leczenia zaburzeń funkcji poznawczych u osób z wysokim ciśnieniem krwi
Profesor Tomasz Guzik
Naukowcy badali pacjentów na wiele różnych sposobów, aby wyciągnąć wnioski.
Zbadali skany mózgu, przeprowadzili analizę genów ludzi, a także przyjrzeli się danym obserwacyjnym tysięcy pacjentów.
Następnie porównali swoje odkrycia z inną grupą pacjentów we Włoszech.
Główny autor, Tomasz Guzik, profesor medycyny sercowo-naczyniowej na Uniwersytecie w Edynburgu i Kolegium Medycznym Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie, powiedział: przez wzrost ciśnienia krwi, w tym obszarów zwanych skorupą i określonych obszarów istoty białej.
„Myśleliśmy, że w tych obszarach wysokie ciśnienie krwi może wpływać na funkcje poznawcze, takie jak utrata pamięci, zdolności myślenia i demencja.
„Kiedy sprawdziliśmy nasze wyniki, badając grupę pacjentów we Włoszech, którzy mieli wysokie ciśnienie krwi, odkryliśmy, że zidentyfikowane przez nas części mózgu rzeczywiście zostały dotknięte chorobą.
„Mamy nadzieję, że nasze odkrycia pomogą nam opracować nowe sposoby leczenia zaburzeń funkcji poznawczych u osób z wysokim ciśnieniem krwi.
„Badanie genów i białek w tych strukturach mózgu może pomóc nam zrozumieć, w jaki sposób wysokie ciśnienie krwi wpływa na mózg i powoduje problemy poznawcze.
„Ponadto, patrząc na te konkretne obszary mózgu, możemy przewidzieć, kto szybciej rozwinie utratę pamięci i demencję w kontekście wysokiego ciśnienia krwi.
„Może to pomóc w medycynie precyzyjnej, abyśmy mogli ukierunkować bardziej intensywne terapie, aby zapobiec rozwojowi zaburzeń funkcji poznawczych u pacjentów najbardziej zagrożonych”.
Wysokie ciśnienie krwi było wcześniej łączone z demencją i uszkodzeniem funkcji mózgu, a nowe badanie, opublikowane w European Heart Journal, pokazuje po raz pierwszy dokładnie, w jaki sposób wysokie ciśnienie krwi uszkadza mózg i określone obszary dotknięte chorobą.
Międzynarodowy zespół naukowców zbadał skany MRI ponad 30 000 osób biorących udział w badaniu UK Biobank.
Przyjrzeli się również informacjom genetycznym uczestników brytyjskiego Biobanku, a także osób zaangażowanych w dwa oddzielne badania.
Naukowcy zidentyfikowali zmiany w dziewięciu częściach mózgu, które były związane z wysokim ciśnieniem krwi i gorszymi funkcjami poznawczymi.
Zmiany obejmowały zmniejszenie objętości mózgu, zmiany w połączeniach między różnymi częściami mózgu oraz zmiany w miarach aktywności mózgu.
Obszary, które wydają się być dotknięte, obejmują okrągłą strukturę w podstawie przedniej części mózgu zwaną skorupą, która jest odpowiedzialna za regulację ruchu i wpływanie na różne rodzaje uczenia się.
Inne dotknięte obszary obejmują przednie promieniowanie wzgórza, przednią koronę promienistą i przednią część torebki wewnętrznej, które są obszarami istoty białej, które łączą i umożliwiają sygnalizację między różnymi częściami mózgu.
Promieniowanie przedniego wzgórza bierze udział w funkcjach wykonawczych, takich jak planowanie prostych i złożonych codziennych zadań, podczas gdy przednia korona promienista i przednia kończyna torebki wewnętrznej biorą udział w podejmowaniu decyzji i zarządzaniu emocjami.
Dziewięć zidentyfikowanych obszarów mózgu może stać się dziewięcioma nowymi punktami zainteresowania dla dalszych badań nad tym, jak wysokie ciśnienie krwi powoduje uszkodzenia
Profesor James Leiper, British Heart Foundation
Współautorka badania, profesor Joanna Wardlaw, kierownik katedry neuroobrazowania na Uniwersytecie w Edynburgu, powiedziała: „Od dawna wiadomo, że wysokie ciśnienie krwi jest czynnikiem ryzyka pogorszenia funkcji poznawczych, ale w jaki sposób wysokie ciśnienie krwi uszkadza mózg. mózg nie był jasny.
„To badanie pokazuje, że określone obszary mózgu są szczególnie narażone na ryzyko uszkodzenia ciśnienia krwi, co może pomóc w identyfikacji osób zagrożonych pogorszeniem funkcji poznawczych na najwcześniejszych etapach i potencjalnie skuteczniej ukierunkować terapie w przyszłości”.
Komentując badanie, profesor James Leiper, zastępca dyrektora medycznego w British Heart Foundation, która sfinansowała badania, powiedział: zrozumienie niepokojącego związku między wysokim ciśnieniem krwi a pogorszeniem funkcji poznawczych.
„Dziewięć zidentyfikowanych obszarów mózgu może stać się dziewięcioma nowymi punktami zainteresowania dla dalszych badań nad tym, jak wysokie ciśnienie krwi powoduje uszkodzenia.
„Spadek funkcji poznawczych może być bardzo wyniszczający i przerażający dla cierpiących na niego pacjentów.
„Poprzez dalsze pogłębianie naszej wiedzy na temat tego, jak zmiany w tych obszarach mózgu wpływają na funkcje poznawcze, możemy potencjalnie znaleźć nowe sposoby na powstrzymanie wielu osób z wysokim ciśnieniem krwi przed jego doświadczaniem”.
Może to prowadzić do nowych sposobów mierzenia szkód, jakie ciśnienie krwi wywiera na mózg, co może mieć bardzo duży wpływ na zmniejszenie ryzyka demencji
Doktor Timothy Rittman
Dr Timothy Rittman, starszy pracownik naukowy w Alzheimer’s Research UK, dodał: „Wysokie ciśnienie krwi jest bardzo powszechne i nieleczone może zwiększać ryzyko niektórych form demencji w późniejszym życiu.
„To badanie zaczyna odkrywać przyczyny tego stanu rzeczy, używając wyrafinowanych metod statystycznych, aby nakreślić związek między wysokim ciśnieniem krwi, problemami z pamięcią i myśleniem oraz – po raz pierwszy – kurczeniem się określonych części mózgu.
„Może to prowadzić do nowych sposobów mierzenia szkód, jakie ciśnienie krwi wywiera na mózg, co może mieć bardzo duży wpływ na zmniejszenie ryzyka demencji.
„To dlatego, że jeśli wczesne oznaki uszkodzenia mózgu mogłyby zostać wcześnie wykryte, możemy potencjalnie spowolnić to dzięki lepszemu monitorowaniu ciśnienia krwi i leczeniu.
„Badania te podkreślają również, jak ważne jest leczenie wysokiego ciśnienia krwi, aby zachować zdrowie naszych mózgów w miarę starzenia się”.
W oddzielnym badaniu naukowcy twierdzą, że opracowali formę kwasu dokozaheksaenowego (DHA) kwasu tłuszczowego omega-3, która jest zdolna do przenikania do siatkówki oka – warstwy znajdującej się z tyłu oka – aby zapobiec utracie wzroku związanej z chorobą Alzheimera choroby, cukrzyca i inne zaburzenia.
DHA znajdujący się w kapsułkach oleju rybiego i innych suplementach występuje zazwyczaj w formie zwanej triacyloglicerolem (TAG) DHA.
Chociaż przynosi to korzyści w innych częściach ciała, nie dociera do oczu, ponieważ nie może przedostać się z krwioobiegu do siatkówki, twierdzą eksperci.
W ostatnich badaniach naukowcy stworzyli nową formę DHA lub LPC-DHA.
Naukowcy przetestowali swój suplement LPC-DHA na myszach wyhodowanych w taki sposób, aby wykazywały procesy podobne do tych występujących we wczesnej fazie choroby Alzheimera.
Po sześciu miesiącach zwierzęta karmione codziennie LPC-DHA wykazały 96% poprawę zawartości DHA w siatkówce, a także zachowaną strukturę i funkcję siatkówki.
Odkrycia zostały zaprezentowane na dorocznym spotkaniu Amerykańskiego Towarzystwa Biochemii i Biologii Molekularnej w Seattle.