Pięć krajów europejskich przedłuży zakaz importu zboża z Ukrainy, ale pozwoli, by trafiło ono do innych miejsc
Aby otrzymywać bezpłatne powiadomienia o najświeższych wiadomościach w czasie rzeczywistym, wysyłane bezpośrednio do Twojej skrzynki odbiorczej, zapisz się do naszych e-maili z najnowszymi wiadomościami
Zarejestruj się, aby otrzymywać nasze bezpłatne e-maile z najnowszymi wiadomościami
Pięć krajów Unii Europejskiej rozszerzy swój zakaz importu ukraińskiego zboża, aby chronić interesy swoich rolników, poinformowali w środę ich ministrowie rolnictwa, ale żywność może nadal przepływać przez ich ziemie do potrzebujących części świata po tym, jak Rosja wycofała się z umowy zezwalającej na dostawy z Morza Czarnego .
Ministrowie Polski, Słowacji, Węgier, Bułgarii i Rumunii podpisali w Warszawie wspólną deklarację przed unijnymi dyskusjami w tej sprawie planowanymi na przyszły tydzień w Brukseli. W deklaracji napisano, że popierają dalsze zezwalanie ukraińskiemu zbożu na transport drogowy, kolejowy i rzeczny przez ich kraje do miejsc, w których jest ono potrzebne, ale utrzymają zakaz importu do swoich krajów do 2023 roku.
„Ta koalicja nie jest przeciwko komukolwiek, ani przeciwko Ukrainie, ani UE, jest w interesie naszych rolników” – powiedział polski minister rolnictwa Robert Telus po spotkaniu ze swoimi odpowiednikami i podjęciu decyzji o przesunięciu zakazu poza termin 15 września.
Z wyjątkiem Bułgarii, wszystkie kraje graniczą z Ukrainą, która w poniedziałek stanęła w obliczu poważnego ciosu, kiedy Rosja wycofała się z przełomowego porozumienia wynegocjowanego przez ONZ i Turcję, zezwalającego na dostawy żywności przez Morze Czarne do krajów, w których miliony głodują. Ukraina jest głównym eksporterem pszenicy, jęczmienia, oleju roślinnego i kukurydzy.
Pięciu ministrów rolnictwa i polski premier Mateusz Morawiecki, którzy się z nimi spotkali, powiedzieli, że ukraińskie zboże utknęło wcześniej w ich krajach, prowadząc do nadmiaru, który obniżył ceny dla ich rolników, i nie chcą, aby to się powtórzyło. Teraz zboże przemieszcza się przez kraje na inne rynki w zamkniętych i strzeżonych transportach.
Wezwali UE do wypracowania mechanizmów, które dostarczą ukraińskie zboże i inną żywność do miejsc przeznaczenia bez szkody dla przemysłu rolnego w krajach tranzytowych.
„Dzisiaj UE powinna zbudować odpowiednie narzędzia prawne i infrastrukturalne, aby w dłuższej perspektywie uregulować transport ukraińskiego zboża” – powiedział Telus.
„Chcemy pomóc Ukrainie w tranzycie” – powiedział.
Przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen powiedziała we wtorek, że jest „głęboko zaniepokojona posunięciem Rosji zmierzającym do zakończenia Inicjatywy Zbożowej Morza Czarnego”, podkreślając, że „ryzyko polega na tym, że spowoduje to brak bezpieczeństwa żywnościowego w tak wielu wrażliwych krajach na całym świecie”.
„Unia Europejska będzie, wszelkimi środkami, nadal pracować nad zapewnieniem bezpieczeństwa żywnościowego dla osób znajdujących się w trudnej sytuacji” – powiedziała von der Leyen.
Powiedziała, że przez Europę wyeksportowano ponad 45 milionów ton metrycznych zboża, nasion oleistych i innych produktów.
Według ONZ Inicjatywa Zbożowa Morza Czarnego, której celem było zakończenie globalnego kryzysu żywnościowego spowodowanego wojną Rosji na Ukrainie, pozwoliła na dostarczenie na świat 32,9 mln ton metrycznych.