Polska honoruje obywateli, którzy pomagali Żydom podczas Holokaustu

Aby otrzymywać bezpłatne powiadomienia o najświeższych wiadomościach w czasie rzeczywistym, wysyłane bezpośrednio do Twojej skrzynki odbiorczej, zapisz się do naszych e-maili z najnowszymi wiadomościami

Zarejestruj się, aby otrzymywać nasze bezpłatne e-maile z najnowszymi wiadomościami

Prezydent Polski Andrzej Duda wziął udział w ogólnokrajowych obchodach w piątek ku czci Polaków, którzy ryzykowali — i często tracili — życie, próbując ratować Żydów przed Holokaustem podczas nazistowskiej okupacji Polski.

Duda przemawiał w miejscu pamięci w Markowej, wsi w południowo-wschodniej Polsce, gdzie 24 marca 1944 hitlerowcy zastrzelili rolnika, jego ciężarną żonę i sześcioro dzieci oraz ośmioro Żydów, których rodzina ukrywała w swoim gospodarstwie.

Papież Franciszek ogłosił członków rodziny Ulmów męczennikami. W Polsce są symbolem męstwa Polaków, którzy w czasie II wojny światowej podjęli największe ryzyko, pomagając Żydom.

Przemawiając w Muzeum Polaków Ratujących Żydów w Markowej podczas II wojny światowej, Duda zauważył, że w regionie i całej Polsce było wiele rodzin, które ukrywały Żydów, w wielu przypadkach zapewniając im przeżycie.

Nazwiska Ulmów i innych rodzin wyryte na tablicach świadczą o tym, że było wielu ludzi, którzy „zachowywali się przyzwoicie, u których miłość do braci, wartości i etyka chrześcijańska były silniejsze od lęku przed śmiercią, nie tylko swoją, ale i ich rodzin” – powiedział Duda.

Po napaści na Polskę 1 września 1939 r. i zajęciu kraju Niemcy nazistowscy karali każdą formę pomocy Żydom, nawet poczęstowaniem ich szklanką wody, mordując pomocników i ich rodziny.

Mimo to ponad 7200 Polaków zostało wymienionych przez Yad Vashem, Światowe Centrum Pamięci o Holokauście w Jerozolimie, jako osoby, które podjęły ryzyko ratowania Żydów. Publikacje historyków w ostatnich latach wywołały również zaciekłe debaty na temat tych Polaków, którzy wydali swoich żydowskich sąsiadów lub brali udział w mordowaniu lub represjonowaniu Żydów.

Nieporozumienia dotyczące aspektów polskiego zachowania podczas Holokaustu przez lata tworzyły napięcia między Polską a Izraelem.

Niemcy i ich kolaboranci zabili około 3 milionów z szacowanych 3,3 miliona Żydów mieszkających w Polsce przed II wojną światową, a także prawie 3 miliony nie-Żydów. Naziści zbudowali duże obozy zagłady, w tym Auschwitz, w okupowanej Polsce.

Podobne wpisy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *