Polska powraca do historycznej nazwy rosyjskiego Kaliningradu

Aby otrzymywać bezpłatne powiadomienia o najświeższych wiadomościach w czasie rzeczywistym, wysyłane bezpośrednio do Twojej skrzynki odbiorczej, zapisz się do naszych e-maili z najnowszymi wiadomościami

Zarejestruj się, aby otrzymywać nasze bezpłatne e-maile z najnowszymi wiadomościami

Polska powraca do używania swojej historycznej nazwy dla Kaliningradu, rosyjskiego miasta i regionu administracyjnego leżącego na jej granicy.

Od teraz na mapach Polski będzie oznaczany jako Królewiec, na podstawie rekomendacji rządowej komisji ds. nazw geograficznych za granicą.

Kreml zareagował gniewnie: rzecznik Dmitrij Pieskow nazwał to „procesem graniczącym z szaleństwem”, wykraczającym poza rusofobię.

Miasto, dawniej znane jako Koenigsberg, zostało scedowane z Niemiec na Związek Radziecki po drugiej wojnie światowej. W 1946 roku został przemianowany na Kaliningrad, na cześć Michaiła Kalinina, jednego z przywódców rewolucji bolszewickiej.

Polskie władze zwracają uwagę, że Kalinin był jednym z sześciu sowieckich urzędników, którzy w 1940 r. zarządzili egzekucję ponad 21 tys.

Powiedzieli, że obecna nazwa jest sztuczna, pozbawiona jakiegokolwiek związku z miastem lub regionem, ale wielowiekowa nazwa Królewca była częścią dziedzictwa kulturowego Polski.

Wojna na sąsiedniej Ukrainie dodała do długotrwałych napięć między Rosją a Polską, sojusznikiem Kijowa, który zaopatruje ukraińskie wojsko w broń i naciska na większe wsparcie międzynarodowe dla Ukrainy.

W ostatnim czasie Polska stała się celem prowokacyjnych wypowiedzi rosyjskich polityków i niektórych osób publicznych.

Ambasador Rosji w Polsce Siergiej Andriejew został wezwany w środę do polskiego Ministerstwa Spraw Zagranicznych w związku z incydentem w zeszłym tygodniu w regionie Morza Czarnego, w którym rosyjski myśliwiec wykonał niebezpieczne manewry w pobliżu polskiego samolotu patrolującego europejskie granice i straż przybrzeżną , FRONTEX.

9 maja, obchodzony w Rosji jako Dzień Zwycięstwa, ukraińscy i polscy działacze uniemożliwili Andriejewowi złożenie wieńca pod pomnikiem żołnierzy radzieckich poległych w walce z nazistami w Warszawie.

Podobne wpisy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *