Słowacja zgadza się przekazać Ukrainie flotę sowieckich samolotów bojowych

Aby otrzymywać bezpłatne powiadomienia o najświeższych wiadomościach w czasie rzeczywistym, wysyłane bezpośrednio do Twojej skrzynki odbiorczej, zapisz się do naszych e-maili z najnowszymi wiadomościami

Zarejestruj się, aby otrzymywać nasze bezpłatne e-maile z najnowszymi wiadomościami

Rząd Słowacji zatwierdził w piątek plan przekazania Ukrainie floty 13 sowieckich myśliwców MiG-29, stając się drugim krajem członkowskim NATO, który wysłuchał próśb ukraińskiego rządu o samoloty bojowe do pomocy w obronie przed rosyjską inwazją.

Ogłaszając decyzję, premier Eduard Heger powiedział na konferencji prasowej, że jego rząd jest „po właściwej stronie historii”. Wcześniej Heger napisał na Twitterze, że pomoc wojskowa była kluczem do zapewnienia Ukrainie możliwości obrony siebie i całej Europy przed Rosją.

Minister obrony Jaroslav Nad powiedział, że Słowacja otrzyma od Unii Europejskiej 200 mln euro (213 mln dolarów) jako rekompensatę oraz nieokreśloną broń ze Stanów Zjednoczonych o wartości 700 mln euro (745 mln dolarów).

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski wielokrotnie prosił kraje zachodnie o myśliwce. Apelował bezpośrednio do Hegera o samoloty na szczycie Unii Europejskiej w Brukseli w zeszłym miesiącu.

Słowacja uziemiła swoje MiG-y latem z powodu braku części zamiennych i wiedzy fachowej, aby pomóc w ich konserwacji po powrocie rosyjskich techników do domu. Siły powietrzne Ukrainy nadal używają MiG-ów 29.

W związku z brakiem własnego samolotu, słowaccy członkowie NATO, Polska i Czechy, zintensyfikowały monitorowanie słowackiej przestrzeni powietrznej, a Węgry mają dołączyć jeszcze w tym roku.

Bratysława podpisała umowę na zakup 14 amerykańskich myśliwców F-16 Block 70/72, ale dostawa została przesunięta o dwa lata do początku 2024 roku.

W czwartek prezydent Polski Andrzej Duda powiedział, że jego kraj przekaże Ukrainie około tuzina myśliwców MiG-29, zaczynając od czterech sowieckich samolotów bojowych dostarczonych w najbliższych dniach.

Zarówno Polska, jak i Słowacja zasygnalizowały wcześniej, że są gotowe przekazać swoje samoloty, ale tylko w ramach szerszej międzynarodowej koalicji, która zrobi to samo.

Debata na temat tego, czy wyposażyć Ukrainę niebędącą członkiem NATO w wojskowe myśliwce, rozpoczęła się w zeszłym roku, ale sojusznicy z NATO wstrzymali się, powołując się na obawy przed eskalacją roli Sojuszu w wojnie.

___

Śledź relację AP z wojny na Ukrainie: https://apnews.com/hub/russia-ukraine-war

Podobne wpisy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *