Tysiące dołączają do marszu pamięci o Holokauście w Auschwitz

Aby otrzymywać bezpłatne powiadomienia o najświeższych wiadomościach w czasie rzeczywistym, wysyłane bezpośrednio do Twojej skrzynki odbiorczej, zapisz się do naszych e-maili z najnowszymi wiadomościami

Zarejestruj się, aby otrzymywać nasze bezpłatne e-maile z najnowszymi wiadomościami

Tysiące ludzi zebrało się we wtorek na terenie byłego Auschwitz na Marsz Żywych, coroczny marsz pamięci o Holokauście, który w tym roku przypada w przeddzień 80. rocznicy wybuchu powstania w getcie warszawskim.

Wśród uczestników tego uroczystego wydarzenia byli ocaleni z Holokaustu, którzy przeżyli agonię Auschwitz lub jednego z innych obozów zagłady, w których nazistowskie Niemcy dążyły do ​​eksterminacji ludności żydowskiej Europy i były bliskie tego celu.

Niektórzy uczestnicy, w tym ludzie z Izraela i Stanów Zjednoczonych, po raz pierwszy stanęli twarzą w twarz z czymś, co od dawna było częścią ich psychiki: wieżami strażniczymi, pozostałościami komór gazowych i ogromnymi stosami butów, walizek i innych przedmiotów, które ofiary przywiezione ze sobą w ostatnią podróż.

Siły niemieckie założyły Auschwitz po inwazji i okupacji Polski i zabiły tam ponad 1,1 miliona ludzi, w większości Żydów, ale także Polaków, Romów, sowieckich jeńców wojennych i innych. W sumie podczas Holokaustu zginęło około 6 milionów europejskich Żydów.

Starsi ocaleni, niektórzy odziani w biało-niebieską flagę Izraela, zebrali się przed marszem pod bramą z cynicznymi słowami „Arbeit Macht Frei” (Praca czyni wolnym).

Marsz Żywych, który odbywa się co roku w izraelskim Dniu Pamięci o Holokauście, rozpoczyna się przy tej bramie i prowadzi do Birkenau, dużego obozu oddalonego o 3 kilometry (2 mile), do którego wywożono koleją Żydów z całej Europy i mordowano w komorach gazowych .

Część uczestników pojedzie następnego dnia do Warszawy na obchody upamiętniające powstanie w getcie warszawskim w 1943 r., w których wezmą udział prezydenci Polski, Niemiec i Izraela.

Bunt był największym pojedynczym aktem żydowskiego oporu podczas Holokaustu i pozostaje silnym symbolem narodowym Izraela.

Podobne wpisy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *