USA gotowe pożyczyć Polsce 4 miliardy dolarów na plan energetyczny
Aby otrzymywać bezpłatne powiadomienia o najświeższych wiadomościach w czasie rzeczywistym, wysyłane bezpośrednio do Twojej skrzynki odbiorczej, zapisz się do naszych e-maili z najnowszymi wiadomościami
Zarejestruj się, aby otrzymywać nasze bezpłatne e-maile z najnowszymi wiadomościami
Projekt budowy małych reaktorów jądrowych w Polsce posuwa się naprzód, a umowa o współpracy między polskim gigantem energetycznym ORLEN a dwiema rządowymi instytucjami finansowymi została podpisana w poniedziałek.
Polska zwraca się w stronę energii odnawialnej i nieemisyjnej, odchodząc od dawnej zależności od własnego węgla. Inwazja Moskwy na Ukrainę przyspieszyła również dążenie Polski do zmniejszenia zależności od rosyjskiej ropy i gazu.
Podczas uroczystości w rezydencji ambasadora USA w Warszawie, US EXIM Bank podpisał list intencyjny w sprawie udzielenia pożyczki do 3 mld USD, a US International Development Finance Corporation podpisał list intencyjny w sprawie pożyczki w wysokości do 1 mld USD dla spółki ORLEN Synthos Green Energy projekt opracowania około 20 małych reaktorów modułowych zaprojektowanych przez GE Hitachi Nuclear Energy.
Ambasador USA Mark Brzeziński podkreślił, że agresja Rosji na Ukrainę prawie 14 miesięcy temu wzmocniła potrzebę zwrócenia się w stronę bezpiecznych i niezawodnych źródeł energii.
Na późniejszej konferencji prasowej premier Polski Mateusz Morawiecki powiedział, że Polska potrzebuje „taniego, czystego i niezawodnego źródła energii”, jakim są reaktory SMR, które będą wytwarzać energię bezemisyjną i będą siłą napędową gospodarki na nadchodzące dziesięciolecia.