Watchdog: Światowe wydatki wojskowe osiągnęły rekordowy poziom

Aby otrzymywać bezpłatne powiadomienia o najświeższych wiadomościach w czasie rzeczywistym, wysyłane bezpośrednio do Twojej skrzynki odbiorczej, zapisz się do naszych e-maili z najnowszymi wiadomościami

Zarejestruj się, aby otrzymywać nasze bezpłatne e-maile z najnowszymi wiadomościami

Globalne wydatki wojskowe wzrosły w 2022 roku ósmy rok z rzędu do rekordowego poziomu 2,24 biliona dolarów, przy gwałtownym wzroście w Europie, głównie z powodu wydatków rosyjskich i ukraińskich, poinformował w poniedziałek szwedzki think tank.

Wydatki globalne wzrosły realnie o 3,7%, ale wydatki wojskowe w Europie wzrosły o 13% – największy wzrost rok do roku od co najmniej 30 lat, podał w raporcie Sztokholmski Międzynarodowy Instytut Badań nad Pokojem (SIPRI). Pomoc wojskowa dla Ukrainy i obawy o zwiększone zagrożenie ze strony Rosji „silnie wpłynęły na decyzje wydatkowe wielu innych państw”.

Niezależny szwedzki organ nadzoru stwierdził, że w zeszłym roku trzema największymi wydatkami na broń były Stany Zjednoczone, Chiny i Rosja, które łącznie odpowiadały za 56% światowych wydatków.

„Wzrost „jest znakiem, że żyjemy w coraz bardziej niepewnym świecie” – powiedział Nan Tian, ​​badacz z programu wydatków wojskowych i produkcji broni SIPRI.

Kilka państw znacznie zwiększyło swoje wydatki wojskowe po inwazji Rosji na Ukrainę, podczas gdy inne ogłosiły plany zwiększenia wydatków na okres do dziesięciu lat. Niektóre z najostrzejszych wzrostów odnotowano w krajach sąsiadujących z Rosją: Finlandii (36 %), Litwie (27 %), Szwecji (12 %) i Polsce (11 %).

Zarówno Szwecja, jak i Finlandia wspólnie złożyły wniosek o członkostwo w NATO w maju 2022 r., porzucając dziesięciolecia niezaangażowania w następstwie rosyjskiej inwazji na Ukrainę. Podczas gdy Finlandia została przyjęta, starania Szwecji o przystąpienie do NATO są blokowane przez sprzeciw Turcji i Węgier.

„Podczas gdy inwazja na Ukrainę na pełną skalę w lutym 2022 r. z pewnością wpłynęła na decyzje dotyczące wydatków wojskowych w 2022 r., obawy dotyczące rosyjskiej agresji narastały znacznie dłużej” – powiedział Lorenzo Scarazzato, badacz z programu wydatków wojskowych i produkcji broni SIPRI.

„Wiele krajów byłego bloku wschodniego ponad dwukrotnie zwiększyło swoje wydatki na wojsko od 2014 roku, kiedy Rosja zaanektowała Krym”.

Rosja zwiększyła też wydatki na zbrojenia. SIPRI powiedział, że wzrósł o około 9,2% w 2022 r., do około 86,4 mld USD. Odpowiada to 4,1% produktu krajowego brutto Rosji w 2022 r., co oznacza wzrost z 3,7% rok wcześniej.

Założona w 1966 roku SIPRI jest międzynarodowym instytutem zajmującym się badaniami nad konfliktami, zbrojeniami, kontrolą zbrojeń i rozbrojeniem.

Podobne wpisy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *