Zełenski mówi, że odwiedzi Wielką Brytanię podczas europejskiej trasy w poszukiwaniu pomocy wojskowej
Aby otrzymywać bezpłatne powiadomienia o najświeższych wiadomościach w czasie rzeczywistym, wysyłane bezpośrednio do Twojej skrzynki odbiorczej, zapisz się do naszych e-maili z najnowszymi wiadomościami
Zarejestruj się, aby otrzymywać nasze bezpłatne e-maile z najnowszymi wiadomościami
Prezydent Wołodymyr Zełenski odwiedzi Wielką Brytanię w poniedziałek, ponieważ zagorzały sojusznik Ukrainy przygotowuje się do udzielenia większej pomocy wojskowej, aby zmienić bieg wojny.
Będzie to czwarty kraj europejski, który Zełenski odwiedził w ciągu ostatnich kilku dni. W niedzielę wieczorem złożył niezapowiedzianą wizytę w Paryżu, by spotkać się z prezydentem Francji Emmanuelem Macronem, po podróżach do Niemiec i Włoch, gdzie spotkał się z przywódcami tych krajów i papieżem Franciszkiem.
Wiadomość opublikowana w poniedziałek na oficjalnym kanale Telegram Zełenskiego brzmiała: „Dzisiaj — Londyn. Wielka Brytania przoduje, jeśli chodzi o rozszerzanie naszych możliwości na ziemi iw powietrzu. Ta współpraca będzie kontynuowana dzisiaj. Spotkam się z moim przyjacielem Riszim. Będziemy prowadzić merytoryczne negocjacje osobiście i w delegacjach.”
Biuro Sunaka potwierdziło, że obaj przywódcy spotkają się w Chequers. wiejskie rekolekcje premiera poza Londynem.
Wielka Brytania stała się jednym z głównych sojuszników wojskowych Ukrainy. W zeszłym tygodniu Wielka Brytania ogłosiła, że wysyła na Ukrainę pociski manewrujące Storm Shadow, które mają zasięg ponad 250 kilometrów (150 mil) – to pierwsza znana dostawa broni, której Kijów od dawna poszukiwał od swoich sojuszników.
Zełenski podróżował w weekend po europejskich stolicach, szukając dodatkowej pomocy, podczas gdy Ukraina przygotowuje długo oczekiwaną wiosenną ofensywę mającą na celu odzyskanie terytorium zajętego przez Rosję.
Zełenski i Macron spotkali się na około trzy godziny we francuskim Pałacu Elizejskim – spotkanie było trzymane w tajemnicy aż na krótko przed przybyciem ukraińskiego przywódcy do Paryża.
Biuro Macrona poinformowało, że Francja dostarczy dziesiątki lekkich czołgów i pojazdów opancerzonych „w nadchodzących tygodniach”, nie podając konkretnych liczb. Obiecano także więcej systemów obrony powietrznej, ale znowu szczegóły nie zostały upublicznione.
Więcej Ukraińców również zostanie przygotowanych do walki, a Francja zamierza wyszkolić w tym roku około 2000 ukraińskich żołnierzy we Francji i prawie 4000 innych w Polsce w ramach szerszych wysiłków europejskich, podało biuro Macrona.
Francja dostarczyła Ukrainie szereg rodzajów broni, w tym systemy obrony powietrznej, lekkie czołgi, haubice i inną broń i sprzęt oraz paliwo.
Francja wysłała samolot po Zełenskiego w Niemczech, gdzie w niedzielę spotkał się z kanclerzem Olafem Scholzem i omówił planowaną przez jego kraj kontrofensywę.
Była to jego pierwsza wizyta w Berlinie od początku inwazji i nastąpiła dzień po tym, jak niemiecki rząd ogłosił nowy pakiet pomocy wojskowej dla Ukrainy o wartości ponad 2,7 miliarda euro (3 miliardy dolarów), w tym czołgi, systemy przeciwlotnicze i amunicję .
Po początkowych wahaniach co do dostarczenia Ukrainie śmiercionośnej broni, Niemcy stały się jednym z największych dostawców broni na Ukrainę, w tym czołgów Leopard 1 i 2 oraz zaawansowanego systemu obrony powietrznej IRIS-T SLM. Nowoczesny zachodni sprzęt jest uważany za kluczowy, jeśli Ukraina ma odnieść sukces w planowanej kontrofensywie.
W zachodnioniemieckim Akwizgranie Zełenski otrzymał także prestiżową Międzynarodową Nagrodę im. Karola Wielkiego, przyznaną jemu i narodowi Ukrainy.
W sobotę. spotkał się w Rzymie z Franciszkiem i premierem Włoch Giorgią Meloni.
Podczas europejskiej podróży Zełenski powiedział, że będzie dążył do wyzwolenia obszarów okupowanych przez Rosję w obrębie uznanych międzynarodowo granic Ukrainy, a nie do ataku na terytorium Rosji.
„Washington Post” powołał się na nieujawnione wcześniej dokumenty ze zbioru przecieków wywiadu USA, z których wynika, że Zełenski rozważał próbę przejęcia obszarów w Rosji, które można by wykorzystać jako kartę przetargową w negocjacjach pokojowych w celu zakończenia wojny rozpoczętej przez Moskwę w lutym 2022 roku. w sprzeczności z zachodnimi rządami, które nalegały, aby dostarczana przez nie broń nie była używana do atakowania celów w Rosji.
Zapytany o raport Zełenski powiedział: „Nie atakujemy terytorium Rosji, wyzwalamy nasze własne prawowite terytorium”.
„Nie mamy ani czasu, ani siły (aby zaatakować Rosję)”, powiedział, według oficjalnego tłumacza. „Nie mamy też zapasowej broni, za pomocą której moglibyśmy to zrobić”.
„Przygotowujemy kontratak na nielegalnie okupowane tereny w oparciu o nasze konstytucyjnie określone legalne granice, które są uznawane na arenie międzynarodowej” – powiedział Zełenski.
Wśród obszarów nadal okupowanych przez Rosję znajduje się Półwysep Krymski i część wschodniej Ukrainy zamieszkana głównie przez ludność rosyjskojęzyczną.
___
Bezprawie zgłoszone z Londynu.
___
Śledź relację AP z wojny na Ukrainie: https://apnews.com/hub/russia-ukraine