Amerykańskie agencje podpisują listy intencyjne w sprawie finansowania polskich reaktorów jądrowych w wysokości 4 mld USD

Dwie amerykańskie agencje rządowe potwierdziły zamiar udzielenia pożyczki w wysokości do 4 miliardów dolarów (17 miliardów złotych) na wsparcie rozwoju małych modułowych reaktorów jądrowych (SMR) w Polsce, które są opracowywane wspólnie przez GE Hitachi Nuclear Energy i Orlen Synthos Green Energy.

Export-Import Bank Stanów Zjednoczonych i United States International Development Finance Corporation podpisały dziś rano w Warszawie listy intencyjne w sprawie przekazania środków.

„Polska potrzebuje nowych rozwiązań energetycznych, aby chronić się przed rosyjskimi wpływami, wywiązać się ze zobowiązań klimatycznych i napędzać rozwój gospodarczy” – zapowiedział ambasador USA Mark Brzeziński, cytowany przez Business Insider Polska. „A Stany Zjednoczone zawsze będą wspierać swoich sojuszników”.

Nawet 4 mld dolarów możliwego wsparcia od rządowych 🇺🇸 instytucji finansowych dla programu budowy SMR-ów przez Orlen Synthos Green Energy. Porozumienie w tej sprawie podpisano w rezydencji @USAmbPolska z @EximBank US I @DFCgov pic.twitter.com/mBvI6KHCk8

— ORLEN Synthos Zielona Energia (@ORLEN_Synthos) 17 kwietnia 2023 r

Rozwój jest następstwem porozumienia zawartego w zeszłym miesiącu pomiędzy Orlen Synthos Green Energy, GE Hitachi Nuclear Energy oraz dwoma innymi amerykańskimi i kanadyjskimi korporacjami w celu zainwestowania 400 mln USD we wspólne opracowanie SMR.

Dziś prezes polskiego państwowego giganta energetycznego Orlen, Daniel Obajtek, zapowiedział, że do końca tego roku przedstawi w Polsce 20 potencjalnych lokalizacji dla SMR-ów. Dodał, że pierwszy ma powstać pod koniec 2028 lub na początku 2029 roku.

„Ta energia jest o 30 proc. tańsza niż elektrownie gazowe” – powiedział Obajtek na konferencji prasowej. Premier Polski Mateusz Morawiecki, rozmawiając z Obajtkiem, dodał, że każdy SMR przyniesie oszczędności od 100 do 200 mln euro rocznie w kosztach emisji CO2.

„Mały atom to dobry sposób na szybkie uzupełnienie systemu energetycznego. Dzisiaj energetyka węglowa zapewnia nam bezpieczeństwo, ale ze względu na politykę klimatyczną UE, w której jesteśmy i w której chcemy być, spalanie węgla będzie coraz droższe – powiedział Morawiecki.

Grupa amerykańskich, kanadyjskich i polskich korporacji podpisała w Waszyngtonie porozumienie o zainwestowaniu 400 milionów dolarów we wspólne opracowanie małych modułowych reaktorów jądrowych, z których część zostanie zbudowana w Polsce przez państwową firmę energetyczną Orlen https://t.co/rx8Yc59vBV

— Notatki z Polski 🇵🇱 (@notesfrompoland) 24 marca 2023 r

Szef Synthosu Michał Sołowow, który jest jednym z najbogatszych ludzi w Polsce, zaznaczył, że dostęp do taniej i czystej energii ma coraz większe znaczenie dla konkurencyjności polskiej gospodarki.

„Polska jako centrum produkcyjne cierpi na utratę konkurencyjności. Jeśli nie rozwiążemy problemu energetycznego, stracimy miejsca pracy… Aby produkować, musimy mieć tanią i dostępną energię – powiedział dziś cytowany przez PAP.

– Zakładamy, że udział Polski w tych inwestycjach wyniesie ok. 55 proc., a 33 proc. będzie stanowił import technologii z USA – dodał Sołowow.

Google, Amazon, Mercedes i Ikea zaapelowały do ​​polskiego premiera i parlamentu o wsparcie rozwoju zielonej energii.

W przeciwnym razie „polskiej gospodarce grozi utrata konkurencyjności i atrakcyjności” – ostrzegają https://t.co/ytVcdwwiT1

— Notatki z Polski 🇵🇱 (@notesfrompoland) 21 lutego 2023 r

W tym miesiącu polski rząd ogłosił nowe, ambitne plany, zgodnie z którymi do 2040 r. trzy czwarte energii elektrycznej będzie wytwarzane ze źródeł o zerowej emisji, z czego 51% będzie pochodzić ze źródeł odnawialnych, a prawie 23% z energii jądrowej. Obecnie 70% energii pochodzi z węgla, co jest najwyższym odsetkiem w Europie.

Polska nie ma jeszcze ani jednej elektrowni atomowej. Rząd jednak wybrał Stany Zjednoczone i Koreę Południową do budowy pierwszych dużych elektrowni jądrowych. Prywatne i państwowe firmy również opracowują plany SMR.

Nigdzie na świecie nie zbudowano jeszcze żadnych SMR, ale ich zwolennicy mają nadzieję, że zapewnią one bardziej elastyczną, skalowalną i bezpieczniejszą formę energii jądrowej.

Polskie ministerstwo klimatu nakreśliło plany, zgodnie z którymi do 2040 r. kraj ma wytwarzać trzy czwarte energii elektrycznej ze źródeł o zerowej emisji, z czego 51% będzie pochodzić ze źródeł odnawialnych, a prawie 23% z energii jądrowej https://t.co/CksVqGQXkV

— Notatki z Polski 🇵🇱 (@notesfrompoland) 4 kwietnia 2023 r

Źródło głównego obrazu: ORLEN Synthos Zielona Energia/Twitter

Alicja Ptak jest starszą redaktorką Notes from Poland i dziennikarką multimedialną. Wcześniej pracowała dla agencji Reuters.

Podobne wpisy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *