Amerykańskie, kanadyjskie i polskie firmy podpisują kontrakty na rozwój reaktorów jądrowych

Grupa amerykańskich, kanadyjskich i polskich korporacji podpisała w Waszyngtonie porozumienie o zainwestowaniu 400 mln dolarów we wspólne rozwijanie małych reaktorów jądrowych, z których część zbuduje w Polsce państwowy gigant energetyczny Orlen.

Sygnatariuszami są GE Hitachi Nuclear Energy i Tennessee Valley Authority (TVA) z USA, Ontario Power Generation (OPG) z Kanady oraz Synthos Green Energy (SGE), polska firma, która ma wspólne przedsięwzięcie z Orlenem w celu rozwoju i wdrażania energii jądrowej małe reaktory modułowe (SMR).

„Dzięki tej umowie Polska uzyskuje dostęp do najnowszej amerykańskiej technologii jądrowej, nad którą pracują obecnie wspólnie Polska, Kanada i USA” – powiedział Polskiemu Radiu Rafał Kasprów, prezes Synthos Green Energy.

.@gehnuclear właśnie ogłosił umowę o współpracy technicznej z 🇺🇸’s @TVAnews🇨🇦’s @opg & 🇵🇱 @ORLEN_Synthos zainwestować w projekt i rozwój ich małego modułu modułowego BWRX-300 #jądrowy reaktor.https://t.co/buv7FVmL2G#PrzyszłośćEnergii #GEVernova #GEVernovaDumny #SMR pic.twitter.com/2pphgr0lDc

— GE Vernova (@GE_Vernova) 23 marca 2023 r

GE Hitachi Nuclear Energy jest twórcą małej modułowej reaktora BWRX-300, a Ontario Power Generation buduje pierwszy na świecie reaktor BWRX-300, który ma zostać ukończony do końca 2028 roku.

Celem nowo uzgodnionego partnerstwa jest zapewnienie przez cztery zaangażowane podmioty, że projekt reaktora „nadaje się do wdrożenia w wielu jurysdykcjach”, co oznacza, że ​​może on „być licencjonowany i wdrażany w Kanadzie, Stanach Zjednoczonych, Polsce i poza nią”, mówi GE Hitachi Nuclear Energia.

„Ta bezprecedensowa współpraca, która obejmuje trzy kraje, przyniesie korzyści każdemu członkowi zespołu i dowodzi zaufania do roli, jaką nasza technologia SMR odegra w pomaganiu krajom w osiągnięciu celów dekarbonizacji i bezpieczeństwa energetycznego” — powiedział dyrektor generalny firmy, Jay Wileman.

Poparcie dla energetyki jądrowej w Polsce gwałtownie wzrosło do 75%, z 39% w zeszłym roku.

Odkrycia pochodzą z kryzysu energetycznego wywołanego wojną Rosji na Ukrainie oraz w miarę postępów rządu w planach budowy pierwszych polskich elektrowni jądrowych https://t.co/OvApCOtiA2

— Notatki z Polski 🇵🇱 (@notesfrompoland) 5 grudnia 2022 r

Utworzenie joint venture Orlenu i SGE zostało zatwierdzone przez Komisję Europejską w zeszłym tygodniu. Już w ubiegłym roku złożyła wniosek do Państwowej Agencji Atomistyki o ocenę reaktora BWRX-300 i rozpoczęła wybór potencjalnych miejsc jego rozmieszczenia.

W przyszłym miesiącu planują ogłosić 25 takich lokalizacji, w których ma powstać 79 SMR, a pierwsza jednostka ma zostać wdrożona do końca tej dekady. Do 2036 roku chcą mieć sieć SMR o łącznej mocy około 10 000 MWe.

Wczorajsze porozumienie zapewni, że „wdrożenie [SMR] technologia w Polsce będzie bardziej efektywna i już w tej dekadzie Grupa Orlen będzie dostarczać klientom tanią, zeroemisyjną energię z energetyki jądrowej” – powiedział wczoraj prezes Orlenu Daniel Obajtek.

Ambasador RP w USA Marek Magierowski, który był obecny na wczorajszej ceremonii podpisania, zaznaczył, że umowa „dotyczy nie tylko naszej transformacji energetycznej, ale także długoterminowej wizji naszego sojuszu z USA i Kanadą”, informuje branża serwis informacyjny Energetyka24.

Przyspieszamy rozwój technologii małych reaktorów SMR. Nasz partner Synthos Green Energy dostarcza bardzo ważny z @gehnuclear kanadyjska @opg i amerykańską @TVAnews, które jako pierwsze na świecie wdrażają tę funkcję. W ramach umów wszystkie firmy będą…

— Daniel Obajtek (@DanielObajtek) 23 marca 2023 r

Polska, która obecnie nie wytwarza energii z atomu, ma ambitne plany rozwoju tego sektora na najbliższe dziesięciolecia. Oprócz projektów SMR prowadzonych przez Orlen oraz inne państwowe i prywatne firmy, rząd planuje również tradycyjne pełnowymiarowe elektrownie jądrowe.

W październiku wybrała Stany Zjednoczone na swojego międzynarodowego partnera w budowie pierwszej takiej elektrowni, której otwarcie planowane jest na 2033 rok. Wkrótce potem na partnera w podobnym projekcie realizowanym przez grupę prywatnych i państwowych firm wybrano Koreę Południową. – posiadane firmy.

Rząd postrzega energię jądrową jako kluczowe narzędzie zmniejszania zależności Polski od paliw kopalnych, co stało się pilniejsze ze względu na zieloną politykę energetyczną Unii Europejskiej i wojnę na Ukrainie, w wyniku której Warszawa przyspieszyła plany rezygnacji z importu rosyjskiej energii.

Polska podpisała porozumienie z Koreą Południową o budowie elektrowni atomowej.

– Potrzebujemy tanich i stabilnych źródeł energii – mówi wicepremier. „Jądr jest niezbędny w polskich warunkach, zwłaszcza w obecnej sytuacji geopolitycznej” https://t.co/iY8dYdn4Of

— Notatki z Polski 🇵🇱 (@notesfrompoland) 1 listopada 2022 r

Źródło głównego obrazu: TVA/Twitter

Daniel Tilles jest redaktorem naczelnym Notatki z Polski. Pisywał o sprawach polskich do wielu pism, m.in Polityka zagraniczna, POLITICO Europa, Obserwator UE I Dziennik Gazeta Prawna.

Podobne wpisy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *