Japoński Daikin zbuduje w Polsce fabrykę pomp ciepła za 300 mln euro

Japoński gigant produkcyjny Daikin Industries rozpoczął budowę swojej pierwszej fabryki w Polsce, w której będą produkowane pompy ciepła. Wartość inwestycji, kierowanej przez grupę zależną Daikin Europe, szacuje się na 300 milionów euro.

Po zakończeniu budowy – obecnie zaplanowanej na 2024 rok – fabryka w Ksawerowie, podmiejskiej gminie niedaleko Łodzi w centralnej Polsce, do 2030 roku ma zatrudniać 3000 osób.

„Decyzja o zlokalizowaniu nowej fabryki w Polsce ma wiele zalet: da firmie Daikin dostęp do największej puli wykwalifikowanych pracowników w Europie Środkowo-Wschodniej, dostęp do innych rynków oraz możliwość czerpania korzyści ze stabilnych łańcuchów dostaw”, powiedział Daikin w oświadczenie.

💬ministrze @waldemar_buda w #Ksawerów k. #Łódź: Inwestycja #Daikin jest ważna dla całego woj. #łódzkie – do docelowo 3000 nowych miejsc pracy. To ważne także z punktu widzenia transformacji. Tworzą tu pompy ciepła, które wymagają wzrostu także w… pic.twitter.com/1ifqciiqOv

— Ministerstwo Rozwoju i Technologii (@MRiTGOVPL) 4 kwietnia 2023 r

W ubiegłym roku w Europie zainstalowano rekordową liczbę 3 milionów pomp ciepła w związku z kryzysem energetycznym i zieloną transformacją, które zwiększyły zapotrzebowanie na źródła ciepła niezależne od paliw kopalnych. Daikin szacuje, że liczba ta osiągnie 3,5 miliona do 2025 roku.

Pompy ciepła działają raczej jak odwrotna klimatyzacja, przenosząc energię cieplną z zewnątrz budynku do wewnątrz. Europejskie Stowarzyszenie Pomp Ciepła szacuje, że w ubiegłym roku w Europie zastąpiono 4 miliardy metrów sześciennych gazu ziemnego, unikając emisji około 8 milionów ton CO2

Podczas gdy dane EHPA pokazują, że instalacje pomp ciepła wzrosły w ubiegłym roku o 38% na 16 rynkach europejskich, w Polsce liczba ta wzrosła jeszcze szybciej, o 137%, według Polskiej Organizacji Rozwoju Technologii Pomp Ciepła, która twierdzi, że był to najszybszy wzrost w Europie .

Liczba pomp ciepła sprzedawanych rocznie w Polsce (źródło: PORT PC)

Popyt został wzmocniony przez różne dotacje państwowe, w tym w ramach rządowego programu Czyste Powietrze, a od tego miesiąca w ramach programu My Electricity.

Inwestycja Daikin w fabrykę pomp ciepła została okrzyknięta przez ministra rozwoju Waldemara Budę – który uczestniczył w uroczystości wmurowania kamienia węgielnego – jako kolejny przykład „rekordowego napływu bezpośrednich inwestycji zagranicznych do Polski”

W ostatnich latach wiele międzynarodowych firm inwestowało w badania i produkcję ekologicznych technologii w Polsce, w tym planowaną fabrykę Mercedesa o wartości 1 miliarda euro produkującą wyłącznie elektryczne samochody dostawcze oraz szereg zakładów produkujących akumulatory i inne systemy magazynowania energii.

Polska w ubiegłym roku wyprzedziła Stany Zjednoczone, zajmując drugie miejsce na świecie pod względem mocy produkcyjnych akumulatorów litowo-jonowych, zaraz za Chinami.

Baterie stanowią obecnie 2,4% całego polskiego eksportu https://t.co/dpWZBGlpx5

— Notatki z Polski 🇵🇱 (@notesfrompoland) 6 kwietnia 2023 r

Źródło głównego obrazu: Ministerstwo rozwoju i technologii

Alicja Ptak jest starszą redaktorką Notes from Poland i dziennikarką multimedialną. Wcześniej pracowała dla agencji Reuters.

Podobne wpisy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *