Polska chroni prawa do pracy zdalnej – i badania trzeźwości w miejscu pracy – w prawie
Praca zdalna została na stałe wprowadzona do polskiego kodeksu pracy po tym, jak wczoraj prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę w tej sprawie, przyjętą przez parlament przy ponadpartyjnym poparciu. Nowe przepisy, które wejdą w życie za dwa miesiące, uprawniają także pracodawców do sprawdzania trzeźwości pracowników.
Zgodnie z nowymi przepisami pracodawcy nie będą mogli odmówić wykonywania pracy z domu niektórym pracownikom – w tym rodzicom dzieci do lat czterech oraz opiekunom osób niepełnosprawnych, a także kobietom w ciąży – jeśli rodzaj zatrudnienia na to pozwala. takiej pracy, zauważa Polska Agencja Prasowa (PAP).
Pracownicy zdalni będą mieli obowiązek zapewnienia odpowiednich pomieszczeń i warunków technicznych do wykonywania swojej pracy, ale pracodawcy muszą zapewnić niezbędny sprzęt. W razie wątpliwości pracodawcy będą mieli prawo przeprowadzać kontrole – zauważa serwis informacyjny Interia.
Pracownicy zdalni będą również uprawnieni do otrzymywania od swoich pracodawców rekompensaty za prąd, internet lub inne rachunki związane z celami biznesowymi.
Polski rząd pracuje nad projektem ustawy wzmacniającej prawo do pracy z domu.
Zabroniłoby to pracodawcom odrzucania takich próśb niektórych grup – w tym rodziców małych dzieci – i wymagałoby od nich pokrycia kosztów pracy z domu https://t.co/fqAUzMYLng
— Notatki z Polski 🇵🇱 (@notesfrompoland) 21 lutego 2022 r
Ponadto nowe przepisy umożliwiają pracodawcom przeprowadzanie kontroli trzeźwości pracowników, jeśli mają uzasadnione podejrzenie, że pracownik jest nietrzeźwy lub gdy jest to konieczne dla ochrony życia lub zdrowia innych osób lub mienia.
Tymczasem pracownicy, którzy normalnie pracują na miejscu, będą mogli pracować zdalnie – jeśli pozwala na to ich rodzaj zatrudnienia – do 24 dni w roku. Takie wnioski mogą być składane wyłącznie w oparciu o potrzeby pracownika, na przykład jeśli musi on zapewnić pilną opiekę członkowi rodziny.
Pracodawcy będą mieli teraz również prawo nakazać pracownikom pracę z domu w określonych sytuacjach, np. pandemii.
Projekt nowelizacji kodeksu pracy w celu uwzględnienia pracy zdalnej został przyjęty 1 grudnia przez wszystkie partie w Sejmie, izbie niższej parlamentu, poza skrajną prawicą.
W tym miesiącu rządząca większość w Sejmie Prawa i Sprawiedliwości (PiS) odrzuciła poprawki zgłoszone przez kontrolowany przez opozycję Senat, w tym umożliwienie rodzicom dzieci do 10 roku życia automatycznego przyznania prawa do pracy zdalnej.
Prawie połowa pracowników „bardziej wydajna” w domu, bo pandemia przyspiesza zmiany w modelu pracy w Polsce
Źródło głównego obrazu: BRUNO EMMANUELLE/Unsplash
Daniel Tilles jest redaktorem naczelnym Notatki z Polski. Pisywał o sprawach polskich do wielu pism, m.in Polityka zagraniczna, POLITICO Europa, Obserwator UE I Dziennik Gazeta Prawna.