Polska kupi za 10 miliardów dolarów wyrzutnie rakiet i amunicję HIMARS

Departament Stanu USA zatwierdził sprzedaż 18 wyrzutni rakiet HIMARS i prawie 500 zestawów modułów ładujących wraz z amunicją do Polski, która chce wzmocnić swoje zdolności obronne w obliczu wojny Rosji z sąsiednią Ukrainą.

Umowa może opiewać na kwotę do 10 miliardów dolarów, powiedziała Agencja Współpracy w dziedzinie Bezpieczeństwa Obronnego Pentagonu (DSCA). Głównym wykonawcą będzie firma Lockheed Martin z Grand Prairie w Teksasie.

„Zbliża się duże wzmocnienie polskiej artylerii. Departament Stanu USA zgodził się sprzedać Polsce prawie 500 wyrzutni HIMARS [loader module kits]. Większość z nich będzie montowana na polskich ciężarówkach. Zakupimy również zapas amunicji. Przystępujemy do negocjacji cenowych” – napisał na Twitterze minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak.

Wielkie angielskie artylerii coraz bliżej. Departament Stanu USA działa na sprzedaż Polsce prawie 500 wyrzutni Himars. Większość z nich będzie pracować na polskich ciężarówkach. Zakupimy również zapas amunicji. Przystępujemy do negocjacji cenowych. pic.twitter.com/VIUEs1U9jf

— Mariusz Błaszczak (@mblaszczak) 7 lutego 2023 r

Według Departamentu Stanu pakiet obejmuje m.in. 18 kompletnych wyrzutni HIMARS, 468 zestawów modułów ładujących wyrzutnię, które będą montowane na podwoziach produkcji polskiej, a także ponad 9000 kierowanych pocisków rakietowych, w tym 45 pocisków taktycznych ATACMS zasięg ponad 300 km).

Ostateczna wartość kontraktu może być niższa, w zależności od wyniku negocjacji. W zeszłym roku złożono wniosek o zakup blisko 500 wyrzutni HIMARS, ale MON zdecydował się na równoległy zakup południowokoreańskich wyrzutni K239 Chunmoo.

„Warto zaznaczyć, że w oświadczeniu DSCA nie ma wzmianki o wozach dowodzenia, co może wskazywać, że zamierza korzystać z polskich rozwiązań” – zauważa branżowy serwis informacyjny Defence24.

Polska wyda w tym roku 4% PKB na obronę, najwyższy obecny poziom w NATO

„Ta proponowana sprzedaż wesprze cele polityki zagranicznej i cele bezpieczeństwa narodowego Stanów Zjednoczonych poprzez poprawę bezpieczeństwa sojusznika NATO, który jest siłą zapewniającą stabilność polityczną i postęp gospodarczy w Europie” – powiedział DSCA w oświadczeniu, ogłaszając zgodę.

„Proponowana sprzedaż poprawi realizację wojskowych celów Polski w zakresie aktualizacji zdolności, jednocześnie zwiększając interoperacyjność ze Stanami Zjednoczonymi i innymi sojusznikami”.

Od czasu inwazji Rosji na Ukrainę, Polska zaczęła wydawać pieniądze na wojsko, w tym podpisując umowy na setki czołgów i haubic z USA i Korei Południowej. Warszawa kupuje też od USA systemy obrony powietrznej Patriot i samoloty bojowe F-35.

W zeszłym tygodniu premier Polski Mateusz Morawiecki ogłosił, że Polska planuje wydać w tym roku 4% swojego PKB na obronę, co jest najwyższym obecnym poziomem w NATO.

Polska wyda w tym roku 4% PKB na obronę, najwyższy obecny poziom w NATO

Główne zdjęcie: US Indo-Pacific Command / flickr.com (na licencji CC BY-NC-ND 2.0)

Alicja Ptak jest starszą redaktorką Notes from Poland i dziennikarką multimedialną. Wcześniej pracowała dla agencji Reuters.

Podobne wpisy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *