Polska stworzy nową fabrykę do drukowania banknotów
Polski rząd zapowiedział utworzenie nowej drukarni banknotów, która powstanie na 17-hektarowej działce w Warszawie.
– Rozpoczynamy nową, strategiczną inwestycję dla państwa polskiego i jego obywateli – powiedział w poniedziałek minister spraw wewnętrznych Mariusz Kamiński. „Chronimy przyszłe pokolenia Polaków, [ensuring] aby każdy obywatel miał pewność dostępu do polskiej waluty, do gotówki”.
Państwowy podmiot odpowiedzialny za drukowanie polskich pieniędzy, Polska Wytwórnia Papierów Wartościowych (PWPW), zajmuje obecnie stuletni budynek w centrum Warszawy. Zajmuje już 100% tamtejszej powierzchni, ale budynek jest objęty ochroną konserwatorską iw związku z tym nie można go rozbudowywać ani rozbudowywać.
PWPW kupiła więc działkę na warszawskim Tarchominie od innej państwowej firmy, producenta farmaceutycznego TZF Polfa, największego w Polsce producenta antybiotyków. Sprzedaż za 143 mln zł (32,3 mln euro) pomoże sfinansować budowę przez Polfę nowego zakładu produkującego leki na raka.
Polska znosi limity maksymalnej wielkości płatności gotówkowych.
Decyzja zapadła po tym, jak młodszy partner koalicji rządzącej skrytykował ograniczenia jako naruszenie wolności na żądanie „eurokratów” i „lobby bankowego” https://t.co/USLAOEiS9X
— Notatki z Polski 🇵🇱 (@notesfrompoland) 19 czerwca 2023 r
„Ostatnie lata pokazały, że obywatele krajów, które opierają swoje bezpieczeństwo lekowe na imporcie z zagranicy, mogą z dnia na dzień zostać pozbawieni dostępu do produktów ratujących życie” – powiedział cytowany przez PAP Jarosław Król, prezes Polfy.
„Dlatego wzmacnianie przez nas krajowego potencjału w tworzeniu leków powszechnie stosowanych w polskich szpitalach i klinikach ma fundamentalne znaczenie dla milionów pacjentów” – dodał.
– Ta transakcja pomiędzy dwiema spółkami Skarbu Państwa przyniesie obu stronom ogromne korzyści – powiedział Maciej Małecki, wiceminister aktywów państwowych. „To ważne dla Polaków, polskiego interesu narodowego i całej gospodarki”.
Szef polskiego banku centralnego chce ponownie wprowadzić banknot o nominale 1000 złotych (266 USD), dwukrotność obecnego największego banknotu, mówiąc, że byłoby to „wygodniejsze” dla osób, które „chowają banknoty w szufladzie z bielizną”
Ale niektórzy obawiają się, że wysokie nominały ułatwiają przestępczość https://t.co/5HQIkyaAEI
— Notatki z Polski 🇵🇱 (@notesfrompoland) 18 stycznia 2021 r
Oprócz produkcji banknotów w nowej placówce PWPW będą drukowane także inne rodzaje zabezpieczonych dokumentów, takie jak paszporty, dowody osobiste czy prawa jazdy. Przeprowadzka do nowej lokalizacji pozwoli również na unowocześnienie urządzeń produkcyjnych, co zwiększy konkurencyjność PWPW w skali globalnej – powiedział Małecki.
PWPW świadczy usługi zarówno dla krajowych, jak i zagranicznych organizacji prywatnych i rządowych. W ciągu ostatnich 20 lat firma podpisała kontrakty z prawie 50 krajami na całym świecie. W zeszłym miesiącu wygrał przetarg na dostawę papieru paszportowego dla banku centralnego w Grecji, po podobnych transakcjach z Francją i Portugalią na początku tego roku.
💬ministrze @Kamiński_M_ w #Warszawa: Doszło do podpisania umowy zakupu nieruchomości przez @PWPW_SA od Polfy Tarchomin. Przyczyny rozpoczęcia budowy nowej, narodowej drukarki polskich banknotów i polskiego papieru, zakład wytwarzania papieru zabezpieczającego. pic.twitter.com/o2XcU8SMhe
— MSWiA 🇵🇱 (@MSWiA_GOV_PL) 3 lipca 2023 r
Źródło głównego obrazu: Narodowy Bank Polski/Flickr (na licencji CC BY-ND 2.0)
Daniel Tilles jest redaktorem naczelnym Notatki z Polski. Pisywał o sprawach polskich do wielu pism, m.in Polityka zagraniczna, POLITICO Europa, Obserwator UE I Dziennik Gazeta Prawna.