Polski rząd zachęca klientów do odbierania paragonów w celu ograniczenia unikania podatków przez firmy

Polski rząd i organy podatkowe rozpoczęły kampanię na rzecz walki z unikaniem opodatkowania, zachęcając konsumentów do zabierania paragonów fiskalnych i zgłaszania firm, które ich nie wystawiają.

„Paragon, choć z pozoru może wydawać się nieistotny, ma ogromne znaczenie dla funkcjonowania całej gospodarki” – zapowiada resort finansów zapowiadając akcję. „Paragon jest potwierdzeniem, że podatek trafił do budżetu państwa, a nie do kieszeni nieuczciwego przedsiębiorcy”.

#WeźParagon
Jeśli nie dostałeś paragonu fiskalnego, a sprzedawca miał twojego wystawienia, możesz to zrobić:
🏢 w #NAS
📞 przez bezpłatny, czynny 24/7, telefon interwencyjny – 800 060 000
📧 e-mailem – [email protected]
📱 przez anonimową aplikację #eParagonia. pic.twitter.com/jpLWVCKD6V

— Krajowa Adm. Skarbowa (@KAS_GOV_PL) 20 lipca 2023 r

Władze zwracają uwagę, że jeśli przedsiębiorca nie wystawi paragonu, może uniknąć płacenia podatku dochodowego i VAT. Jeśli wystawi paragon, ale klient go nie przyjmie, nieuczciwy przedsiębiorca może anulować paragon lub wystawić na jego rachunek fałszywą fakturę, oszukując państwo w podatku VAT.

„Takie zachowanie jest nieuczciwe wobec klienta, który zapłacił podatek w cenie towaru lub usługi, oraz wobec wszystkich obywateli. Budżet państwa to przecież pieniądze wszystkich” – powiedział resort, dodając, że stwarza to również nieuczciwą konkurencję dla firm, które w pełni płacą podatki.

Ministerstwo zwraca uwagę, że wydruk z karty stanowi jedynie dowód zapłaty kartą debetową lub kredytową i nie zastępuje paragonu fiskalnego. Zachęca również konsumentów do sprawdzania, czy paragony są prawidłowo wystawione, w tym takich elementów, jak nazwa i NIP firmy oraz numer paragonu.

Konsumenci mogą zgłosić brak otrzymania paragonu na całodobową bezpłatną infolinię, w urzędzie skarbowym, pocztą elektroniczną oraz za pośrednictwem aplikacji e-Paragony (e-Paragony).

Ta aplikacja pozwala klientom skanować i zapisywać rachunki oraz zarządzać wydatkami. Uruchomiony po raz pierwszy przez Ministerstwo Finansów pod koniec 2021 roku, w tym roku zostanie rozszerzony o umożliwienie klientom pobierania w pełni cyfrowych paragonów.

Cyfrowe paragony mają ułatwić przechowywanie i zarządzanie dowodem zakupu na wypadek konieczności zgłoszenia reklamacji gwarancyjnej i nie wymagają fizycznej kopii, dzięki czemu są bardziej przyjazne dla środowiska.

W latach 2016-2020 Polska odnotowała wspólną drugą co do wielkości poprawę poboru podatku VAT w UE.

W tym okresie luka VAT – różnica między oczekiwanymi a pobranymi dochodami – spadła o 9,1 punktu procentowego w wyniku ograniczenia oszustw i uchylania się od opodatkowania https://t.co/ckuy4WMgQF

— Notatki z Polski 🇵🇱 (@notesfrompoland) 12 grudnia 2022 r

Ministerstwo Finansów we współpracy z Ministerstwem Rozwoju od kilku lat pracuje nad powszechnym wdrożeniem e-paragonów. To kolejny krok mający na celu ograniczenie unikania podatków.

Od dojścia do władzy w 2015 r. polski rząd Prawa i Sprawiedliwości (PiS) uczynił priorytetem poprawę ściągalności podatków i zwalczanie oszustw.

W latach 2016-2020 Polska odnotowała wspólną drugą co do wielkości poprawę poboru VAT w Unii Europejskiej, zmniejszając „lukę VAT” – miarę różnicy między oczekiwanymi dochodami z podatku od towarów i usług (VAT) a faktycznie pobranymi – o 9,1 punktu procentowego do 11,3%.

Notatki z Polski są prowadzone przez niewielki zespół redakcyjny i publikowane przez niezależną fundację non-profit, która utrzymuje się z datków naszych czytelników. Bez Waszego wsparcia nie możemy robić tego, co robimy.

Źródło głównego zdjęcia: Karolina Grabowska / Pexels

Alicja Ptak jest starszą redaktorką Notes from Poland i dziennikarką multimedialną. Wcześniej pracowała dla agencji Reuters.

Podobne wpisy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *