Procedura przyznania ukraińskim uchodźcom dostępu do polskiego rynku pracy została wykorzystana 900 000 razy

Wprowadzona w ubiegłym roku uproszczona procedura ułatwienia ukraińskim uchodźcom dostępu do rynku pracy została wykorzystana ponad 900 tys. razy – poinformowała minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg.

Maląg powitał rosnącą ukraińską siłę roboczą, która „uzupełnia nasz rynek pracy” i „płaci podatki tutaj w Polsce”. Jednak eksperci zauważyli również, że wojna na Ukrainie spowodowała wyjazd części ukraińskich pracowników, głównie mężczyzn, którzy wrócili do domu, by bronić swojego kraju.

Po rosyjskiej inwazji rok temu Polska stała się głównym celem uchodźców uciekających przed konfliktem, a jej granice przekraczały miliony. Oszacowano, że do października w kraju pozostało około miliona osób, z czego 45% to kobiety, a 46% to dzieci. Dołączyli do około miliona ukraińskich imigrantów przebywających już w Polsce.

Według analizy danych publicznych wg @Maciek Duszczyk I @BartoszMarczuk.

Około 91% z nich to kobiety (45%) i dzieci (46%) https://t.co/NwmEuwygJv

— Notatki z Polski 🇵🇱 (@notesfrompoland) 14 października 2022 r

W marcu 2022 r. rząd przy wsparciu opozycji wprowadził uproszczoną procedurę podejmowania pracy przez Ukraińców w Polsce. Zamiast starać się o pozwolenie na pracę, ich pracodawca musiałby po prostu powiadomić władze o ich zatrudnieniu

Do maja z nowego systemu skorzystało ponad 100 000 Ukraińców, aw październiku liczba ta wzrosła do około 400 000. Przemawiając w zeszłym tygodniu, Maląg poinformował, że system został już użyty ponad 900 000 razy.

Podkreśliła, że ​​na mocy specustawy uchodźcy z Ukrainy mają takie same prawa jak Polacy do legalnego pobytu, pracy i ubiegania się o świadczenia w Polsce. Minister zauważył również, że rząd podjął szereg inicjatyw mających na celu zachęcenie i pomoc uchodźcom w wejściu na rynek pracy.

Do tej pory pracę w Polsce znalazło około 160 tysięcy ukraińskich uchodźców, wypełniając luki na rynku pracy.

Ale ponieważ wielu podejmuje pracę niewymagającą wysokich kwalifikacji, ich potencjał może zostać zmarnowany, chyba że zrobi się więcej, aby pomóc im znaleźć pracę odpowiadającą ich umiejętnościom, ostrzegają eksperci https://t.co/6hpNFjZgRa

— Notatki z Polski 🇵🇱 (@notesfrompoland) 1 czerwca 2022 r

Obywatele Ukrainy w Polsce najczęściej pracują w branży hotelarsko-usługowej – zauważa Maląg. Z zeszłomiesięcznego raportu wynika, że ​​w ciągu pierwszych dziewięciu miesięcy ubiegłego roku Ukraińcy stworzyli w Polsce 14 tysięcy firm.

Według Maląga przed wojną większość ukraińskich robotników w Polsce – około 70% – stanowili mężczyźni. Konflikt doprowadził jednak do wzrostu liczby Ukrainek w Polsce, z których wiele uciekło z dziećmi. Większość mężczyzn ma zakaz opuszczania Ukrainy podczas wojny.

Ministerstwo rodziny i polityki społecznej zauważa, że ​​ta zmiana demograficzna oznacza, że ​​„dla nich [Ukrainian women] aby móc pracować, trzeba zapewnić opiekę nad dziećmi. Udało się to osiągnąć dzięki wprowadzeniu zmian w systemie opieki nad dziećmi do lat trzech”.

Prawie 14 000 biznesów zostało utworzonych przez Ukraińców w Polsce w pierwszych dziewięciu miesiącach 2022 r. @PIE_NET_PL

W kwietniu ich liczba potroiła się po tym, jak rząd pozwolił Ukraińcom prowadzić biznes na takich samych zasadach jak Polacy https://t.co/Gm0VfLeAIv

— Notatki z Polski 🇵🇱 (@notesfrompoland) 12 stycznia 2023 r

Zakaz opuszczania Ukrainy przez mężczyzn, a także fakt, że wiele osób przebywających wcześniej w Polsce wróciło do domu po wybuchu wojny, spowodowało problemy w tych częściach polskiej gospodarki, które wcześniej były silnie uzależnione od ukraińskich pracowników płci męskiej, takich jak budownictwo, sektorach produkcyjnych i transportowych.

„Wojna na Ukrainie ograniczyła zatrudnienie jej obywateli na rynku pracy w Polsce, co było najbardziej dotkliwe w tych segmentach rynku, w których dominowali mężczyźni” – powiedział w ubiegłym tygodniu Strefie Biznesu Krzysztof Inglot z agencji zatrudnienia Personnel Service.

Jednak ogólna liczba zagranicznych pracowników nadal rośnie, przekraczając w ubiegłym roku milion – czyli 6,5% siły roboczej. Polska doświadczyła w ostatnich latach poziomu imigracji bezprecedensowego w jej historii i jednego z najwyższych w Unii Europejskiej.

W polskim systemie ubezpieczeń społecznych po raz pierwszy zarejestrowano już ponad milion pracowników zagranicznych.

Wynika to z lat masowej imigracji, która należy do największych w Europie, a także niedawnego napływu ukraińskich uchodźców https://t.co/j17lKzFbjZ

— Notatki z Polski 🇵🇱 (@notesfrompoland) 16 stycznia 2023 r

Źródło głównego obrazu: MRIPS (na licencji CC BY-NC-ND 3.0 PL)

Anna Hackett jest asystentką redakcji w Notes from Poland. Niedawno ukończyła europeistykę w Trinity College w Dublinie, a wcześniej pracowała jako dziennikarka w grupie Irish Independent News & Media. Jest polskiego pochodzenia

Podobne wpisy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *