Rosnące koszty utrzymania skłoniły 17% Polaków do podjęcia dodatkowej pracy, wynika z badania

Przy inflacji na najwyższym poziomie od ćwierćwiecza Polacy nie tylko zaciskają pasa, ale też chcą zwiększyć swoje zarobki, starając się o podwyżki, przechodząc do lepiej płatnej pracy, aw wielu przypadkach podejmując drugą pracę.

Z nowo opublikowanego badania przeprowadzonego przez IBRiS dla Santander Consumer Bank wynika, że ​​17% Polaków twierdzi, że w odpowiedzi na rosnące koszty utrzymania znalazło sobie dodatkowe zatrudnienie. Tymczasem 13% twierdzi, że otrzymało podwyżkę, a 8% szukało podwyżki, ale jej nie uzyskało. Kolejne 9% przeniosło się do lepiej płatnej pracy.

Większość Polaków, 70%, odnotowała jednak pogorszenie sytuacji finansowej w ciągu ostatniego roku, wynika z badania Santander. To znacznie więcej niż 50%, które powiedziało to samo podczas ostatniego badania przeprowadzonego wiosną 2022 roku.

W tym roku tylko 11% twierdzi, że zauważyło poprawę w swoich finansach, w porównaniu do 15% w zeszłym roku.

Najczęściej podawanym powodem niezadowolenia ze stanu finansów ludności były rosnące ceny żywności, na co wskazało 84% ankietowanych. Kolejnymi najczęstszymi skargami były opłaty i rachunki (67%) oraz koszty paliwa (48%).

Reakcje te są zgodne z odczytami inflacji, które pokazują, że gwałtowny wzrost cen był spowodowany przede wszystkim wzrostem kosztów żywności, energii i transportu w ostatnich miesiącach. W lutym inflacja ponownie przyspieszyła do 18,4%, najwyższego poziomu od 1996 r., podczas gdy średnie płace wzrosły tylko o 13,6%.

Roczna inflacja ponownie przyspieszyła, osiągając w lutym 18,4%, najwyższy poziom od 1996 r.

Ekonomiści uważają, że liczba ta będzie szczytowa, a wzrost cen spowolni w nadchodzących miesiącach.

Więcej informacji można znaleźć w naszym raporcie: https://t.co/jQiEj7pqh7 pic.twitter.com/huAoyvCclS

— Notatki z Polski 🇵🇱 (@notesfrompoland) 15 marca 2023 r

Santander ustalił, że Polacy w obliczu rosnących kosztów najchętniej odwołują wyjazdy weekendowe i wakacyjne (65%), ograniczają zużycie prądu (64%) i szukają produktów w promocji (64%).

Na drugim końcu skali tylko 5% stwierdziło, że rezygnuje z korzystania z samochodu i przesiada się na rower lub transport publiczny, podczas gdy 4% zwróciło się do inwestowania na giełdzie, a 3% do kupowania obligacji rządowych.

„Tylko 38% z nas [save money] regularnie, ale być może wynika to z kalkulacji, według której nie warto w tej chwili oszczędzać ze względu na to, że pieniądz szybko traci na wartości” – napisał Santander.

Większość Polaków, 78 proc., nie oszczędza również na emeryturę oprócz dotychczasowych składek, co według banknotów jest problemem, biorąc pod uwagę kurczące się i starzejące się społeczeństwo Polski. „Jest to zdecydowanie kwestia, na którą powinniśmy zwrócić większą uwagę” – powiedział bank.

Jedna czwarta Polaków nie ma żadnych oszczędności, a 35 proc. z tego, co odłożyło, mogłoby przeżyć najwyżej miesiąc.

W czasie pandemii 52% nie było w stanie zwiększyć swoich oszczędności, a 61% ograniczyło wydatki https://t.co/3tjz3B5ahG

— Notatki z Polski 🇵🇱 (@notesfrompoland) 21 stycznia 2021 r

Źródło głównego obrazu: Kai Pilger / Unsplash

Alicja Ptak jest starszą redaktorką Notes from Poland i dziennikarką multimedialną. Wcześniej pracowała dla agencji Reuters.

Podobne wpisy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *