Tylko 3% średnich i dużych firm w Polsce posiada dokument zarządzania różnorodnością

Tylko 3% dużych i średnich firm w Polsce posiada konkretny dokument strategii zarządzania różnorodnością – wynika z raportu Forum Odpowiedzialnego Biznesu – koordynującego Kartę Różnorodności w Polsce w imieniu Komisji Europejskiej.

Badanie, które opierało się na ankiecie przeprowadzonej wśród 800 firm, wykazało, że tylko jedna trzecia zgłosiła podjęcie jakichkolwiek działań w zakresie zarządzania różnorodnością, w celu wspierania osób niepełnosprawnych, opiekunów, a także w odniesieniu do płci, wieku i pochodzenia kulturowego .

Tylko jedna piąta zadeklarowała przystosowanie miejsca pracy do potrzeb osób poruszających się na wózku inwalidzkim, 8% dla niedosłyszących i 2% dla niedowidzących.

Podczas gdy 64% firm stwierdziło, że zatrudnia pracowników z obywatelstwem innym niż polskie, tylko około 7% oferowało programy wsparcia dla osób innej narodowości. Około 1% firm zapewniało specjalne wsparcie osobom LGBT+.

Rząd przyznał, że mniej niż 6% dworców w Polsce jest w pełni przystosowanych do potrzeb osób niepełnosprawnych.

Pojawia się po tym, jak wideo pokazało, jak oznaczenia na zewnątrz jednej stacji prowadzą niewidomych do ściany, a nie do wejścia https://t.co/Vnfeyc9jvf

— Notatki z Polski 🇵🇱 (@notesfrompoland) 14 lutego 2021 r

Tylko 12% firm oferowało wsparcie pracownikom opiekującym się dziećmi i zaledwie 2% osobom opiekującym się dorosłymi, mimo że Polska ma jedno z najszybciej starzejących się społeczeństw w Europie.

W badaniu zbadano również odsetek kobiet na stanowiskach kierowniczych. W 66% badanych firm na takich stanowiskach dominowali mężczyźni, w 18% kobiety, aw 15% było ich tyle samo.

Liczby były jeszcze gorsze, jeśli chodzi o najwyższe stanowiska kierownicze, przy czym w 75% firm na tym szczeblu dominują mężczyźni.

Dwie trzecie badanych firm monitorowało lukę płacową między pracownikami płci męskiej i żeńskiej, a 78% stwierdziło, że nie ma różnicy w wynagrodzeniach. W 16% firm mężczyźni zarabiali więcej niż kobiety.

Polska jest piątym najlepszym krajem na świecie dla kobiet-przedsiębiorców i najlepszym w UE według najnowszego Indeksu Przedsiębiorczyń.

Awansował o 11 miejsc z pozycji z zeszłorocznego rankingu https://t.co/acCThIbC82

— Notatki z Polski 🇵🇱 (@notesfrompoland) 24 listopada 2020 r

Stwierdzono, że większe firmy lepiej wdrażają środki w zakresie różnorodności, przy czym 63% z nich twierdzi, że podejmuje działania w porównaniu z 29% firm średniej wielkości. Jednak jeśli chodzi o skodyfikowanie tych strategii różnorodności w konkretnych dokumentach, robi to tylko 3% firm (11% w przypadku dużych firm).

Ale badanie wykazało poprawę od 2011 r., kiedy badania przy użyciu tej samej metodologii zostały przeprowadzone przez Konfederację Lewiatan, dużą organizację biznesową. Do 2022 r. odsetek firm deklarujących wdrożenie działań w zakresie różnorodności wzrósł z 21% do 34%

„W ciągu ostatniej dekady wzrosła świadomość i wiedza pracodawców na temat tego, czym zarządzanie różnorodnością jest różnorodność dla dużych firm” – zauważa Ewa Lisowska, profesor SGH, cytowana w raporcie jako ekspert.

Dodała jednak, że „większość firm nie odczuwa potrzeby wypracowania strategii zarządzania różnorodnością”, a podejmowane przez firmy działania w zakresie polityki różnorodności i inkluzywności ograniczają się w dużej mierze do „jednorazowych zdarzeń”.

Odsetek średnich, dużych (duże) oraz wszystkich średnich i dużych (ogólem) firm deklarujących podjęcie działań na rzecz zarządzania różnorodnością w latach 2011 i 2022 (raport Zarządzanie różnorodnością w Polsce, Forum Odpowiedzialnego Biznesu)

Źródło głównego zdjęcia: Marek Aureliusz / Pexels

Alicja Ptak jest starszą redaktorką Notes from Poland i dziennikarką multimedialną. Wcześniej pracowała dla agencji Reuters.

Podobne wpisy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *