Visa otwiera globalne centrum technologiczne w Polsce

Amerykański gigant płatniczy Visa ogłosił utworzenie w Polsce globalnego centrum technologicznego i produktowego. Nowe centrum, piąty tego typu obiekt Visa na świecie i pierwszy tego typu w Europie Środkowo-Wschodniej, w najbliższych latach zatrudni około 1500 specjalistów – zapowiada firma.

„Polska ma wysoko wykwalifikowanych pracowników i dobrze prosperujący sektor IT” – powiedział Rajat Taneja, prezes Visa ds. technologii, zapowiadając dziś inwestycję. „To idealne miejsce do przyciągania nowych talentów i tworzenia nowych rozwiązań płatniczych”.

Wśród obszarów rozwoju nakreślonych przez Taneję znajdują się sztuczna inteligencja, cyberbezpieczeństwo oraz odporność i dostępność sieci VIsa. Dalsze szczegóły mają zostać ujawnione w nadchodzących miesiącach.

Choć firma nie potwierdziła oficjalnie lokalizacji nowego hubu, to już ogłasza stanowiska, z których prawie wszystkie (w tym wyższe stanowiska, takie jak dyrektor ds. cyberbezpieczeństwa, dyrektor ds. inżynierii oprogramowania i główny architekt systemów) znajdują się w Warszawie.

📣 Visa oparta na otwieraniu w Polsce nowy globalny Hub Technologiczno-produktowy, przez badania rozwoju innowacji na modelu 24/7. Więcej informacji prasowych 👉 https://t.co/4mWU5J9asq

— Visa Polska (@VISA_PL) 23 maja 2023 r

Rzecznik prasowy Visa w Polsce odmówił odpowiedzi na pytania z Polski dotyczące lokalizacji hubu, wielkości inwestycji oraz tego, czy wakaty widoczne na ich stronie mają związek z utworzeniem hubu.

W dzisiejszym komunikacie prasowym Charlotte Hogg, CEO Visa Europe, dodała, że ​​oprócz poszukiwania polskich talentów, nowy hub będzie poszukiwał również pracowników z Ukrainy, która podobnie jak Polska ma prężnie rozwijający się sektor IT (którego część została zmuszona do przenieść się do Polski po inwazji rosyjskiej).

Premier Polski Mateusz Morawiecki określił decyzję Visa jako „wyjątkowo dobrą wiadomość”, która potwierdza „pozycję Polski jako najlepszego miejsca do inwestowania w sektorze nowych technologii”.

W ostatnich latach Microsoft ogłosił również inwestycję o wartości 1 miliarda dolarów w celu zlokalizowania swojego pierwszego centrum danych w regionie w Warszawie, a Google zobowiązał się uczynić to miasto „europejską stolicą chmur” poprzez ustanowienie tam największego rozwoju technologii chmurowej na kontynencie.

Google utworzy w Warszawie centrum rozwoju technologii chmurowych, które będzie największym w Europie.

„Kontynuujemy realizację naszej wizji uczynienia Warszawy chmurową stolicą Europy” – mówi firma https://t.co/DYrJmUoZnE

— Notatki z Polski 🇵🇱 (@notesfrompoland) 25 października 2021 r

Źródło głównego obrazu: Visa (materiały prasowe)

Daniel Tilles jest redaktorem naczelnym Notatki z Polski. Pisywał o sprawach polskich do wielu pism, m.in Polityka zagraniczna, POLITICO Europa, Obserwator UE I Dziennik Gazeta Prawna.

Podobne wpisy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *