W Polsce wprowadzono prawo zakazujące używania wielu tworzyw sztucznych jednorazowego użytku i ograniczające inne
Polska wprowadziła prawo zabraniające korzystania z wielu produktów jednorazowego użytku z tworzyw sztucznych i zezwalające na używanie innych tylko po zastosowaniu specjalnej opłaty i dołączeniu do nich etykiety ostrzegawczej.
Nowe przepisy wdrażają unijną dyrektywę w sprawie tworzyw sztucznych jednorazowego użytku, która weszła w życie w 2019 r. Zostały uchwalone po tym, jak Komisja Europejska wszczęła w zeszłym roku postępowanie sądowe przeciwko Polsce i 10 innym państwom członkowskim za niewdrożenie dyrektywy w terminie do 2021 r.
🥤Komisja podejmuje dziś kroki prawne przeciwko 11 państwom członkowskim, wzywając je do przyspieszenia wdrażania jednorazowego użytku #Plastiki Dyrektywa mająca na celu ograniczenie wpływu niektórych wyrobów z tworzyw sztucznych na środowisko i zdrowie ludzi.https://t.co/z10LpwoVRX pic.twitter.com/fGbTUR0WC8
— Komisja Europejska na Cyprze (@EUCYPRUS) 29 września 2022 r
W zeszłym miesiącu prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę wprowadzającą nowe środki. W tym tygodniu została ona opublikowana w Dzienniku Ustaw, po czym wchodzi w życie 14 dni później.
W rezultacie całkowicie zakazanych zostanie dziewięć rodzajów plastiku jednorazowego użytku: patyczki higieniczne (oprócz tych do użytku medycznego), sztućce, talerze, słomki (oprócz do użytku medycznego), mieszadełka do napojów, patyczki przyczepiane do balonów, a także pojemniki na żywność i napoje oraz kubki wykonane ze styropianu.
Przedsiębiorcy, którzy naruszą te zasady, zostaną ukarani grzywną w wysokości od 10 000 do 500 000 zł (od 2 205 do 110 276 euro), której wysokość ustala się na podstawie „stopnia szkodliwości naruszenia”.
Dwie największe sieci supermarketów w Polsce wprowadziły bawełniane torby wielokrotnego użytku do ważenia owoców i warzyw. Jest to jeden z wielu działań podejmowanych przez detalistów w Polsce w celu zmniejszenia ilości odpadów z tworzyw sztucznych https://t.co/2ekKr53DB2
— Notatki z Polski 🇵🇱 (@notesfrompoland) 29 stycznia 2020 r
Nowe przepisy wymagają również, aby opakowania produktów jednorazowego użytku z tworzyw sztucznych, które pozostają legalne – takich jak produkty higieniczne, chusteczki nawilżane i wyroby tytoniowe z filtrami zawierającymi tworzywa sztuczne – musiały zawierać wyraźne etykiety informujące konsumentów o ich szkodliwym wpływie na środowisko.
Tymczasem opłaty do maksymalnie 1 złotego (22 eurocentów) zostaną wprowadzone za niektóre produkty jednorazowego użytku wydawane klientom, w tym opakowania do żywności i napojów. Opłata zostanie doliczona do ceny produktu i pobrana przez punkt sprzedaży na pokrycie kosztów zagospodarowania wytworzonych odpadów.
Punkty sprzedaży detalicznej będą również musiały zapewnić klientom wielorazową lub biodegradowalną alternatywę dla plastikowych kubków jednorazowego użytku.
W ustawie zaznaczono, że szczegółowe opłaty za poszczególne produkty zostaną określone przez ministra klimatu w późniejszym terminie. W tym tygodniu ministerstwo klimatu zaproponowało projekt ustawy określającej te ceny: 20 groszy (4,4 eurocenta) za kubki do napojów i 25 groszy (5,5 eurocenta) za pojemniki na żywność.
Opóźnienia w nowym systemie kaucji zachęcającym do recyklingu będą kosztować Polskę miliardy opłat UE, ostrzegają przedstawiciele branży i grupy kampanii.
Rząd zobowiązał się do wprowadzenia systemu w tym roku, ale nadal nie zatwierdził przepisów https://t.co/oIb3zpMb6K
— Notatki z Polski 🇵🇱 (@notesfrompoland) 11 kwietnia 2023 r
Źródło głównego obrazu: MPCA Photos/Flickr (na licencji CC BY-NC 2.0)
Anna Hackett jest asystentką redaktora w Notes from Poland. Niedawno ukończyła europeistykę w Trinity College w Dublinie, a wcześniej pracowała jako dziennikarka w grupie Irish Independent News & Media.