Większość Polaków popiera budowę małych reaktorów jądrowych

Prawie 60% Polaków popiera budowę małych reaktorów modułowych (SMR) w swoim kraju, chociaż odsetek ten spada do 45%, gdy pyta się ich, czy chcieliby, aby taki powstał w ich okolicy.

Wnioski pochodzą z badania przeprowadzonego przez firmę badawczą IBRiS na zlecenie polskiego państwowego giganta energetycznego Orlen, który przygotowuje się do budowy SMR w około 20 lokalizacjach w całej Polsce w ramach współpracy z amerykańskimi i kanadyjskimi korporacjami oraz przy finansowaniu ze strony rządu USA agencje.

Małe reaktory jądrowe SMR to skuteczna odpowiedź na wyzwania związane z transformacją energetyczną. Aż 58% Polaków popiera ich styl. Pracujemy nad tym przez czystą, zeroemisyjną energię z reaktorów SMR jeszcze w tej dekadzie zasiliła setki tysięcy gospodarstw domowych♻️ pic.twitter.com/eNwpAuGyG8

— ORLEN (@PKN_ORLEN) 24 maja 2023 r

Oprócz ogólnopolskiego sondażu, w raporcie przebadano również mieszkańców siedmiu potencjalnych lokalizacji SMR w Warszawie, Ostrołęce, Oświęcimiu, Dąbrowie Górniczej, Wocławku, Stalowej Woli-Tarnobrzegu i Krakowie.

Spośród wszystkich respondentów 58% zgodziło się, że „konieczna jest w Polsce budowa kilku zeroemisyjnych małych elektrowni jądrowych zlokalizowanych w różnych miejscach”. Tylko 15% nie zgodziło się z tym pomysłem.

Jednak na pytanie, czy wsparliby taką elektrownię jądrową w swoim województwie, średnie poparcie w siedmiu potencjalnych lokalizacjach spadło do 51 proc., a sprzeciw wzrósł do 20 proc. Poparcie dla budowy takiej w okolicy respondentów (miejscowość/gmina) było ponownie niższe i wyniosło 45%, przy 24% przeciwnych.

Grupa amerykańskich, kanadyjskich i polskich korporacji podpisała w Waszyngtonie porozumienie o zainwestowaniu 400 milionów dolarów we wspólne opracowanie małych modułowych reaktorów jądrowych, z których część zostanie zbudowana w Polsce przez państwową firmę energetyczną Orlen https://t.co/rx8Yc59vBV

— Notatki z Polski 🇵🇱 (@notesfrompoland) 24 marca 2023 r

Aprobata dla budowy małych reaktorów jądrowych wzrasta jednak, gdy respondentom przedstawia się potencjalne korzyści. Badanie wykazało, że 56% zgodziłoby się na budowę SMR w ich najbliższej okolicy, gdyby obniżyło to ich rachunki za energię.

„Przeprowadzone przez nas badanie daje solidną podstawę do dialogu, jaki będziemy chcieli prowadzić ze społecznościami lokalnymi w każdej z potencjalnych lokalizacji dla takich inwestycji. Dopiero na tej podstawie będziemy decydować, gdzie będą realizowane kolejne projekty – powiedział prezes Orlenu Daniel Obajtek.

– Intensyfikujemy prace, żeby do 2030 roku powstał pierwszy mały reaktor – dodał. Do końca tego roku Orlen ma przedstawić 13 kolejnych potencjalnych lokalizacji pod budowę SMR.

Dwie amerykańskie agencje rządowe podpisały listy intencyjne w sprawie finansowania budowy małych modułowych reaktorów jądrowych w Polsce w wysokości 4 mld USD.

Pomogą „chronić przed wpływami Rosji, wypełniać zobowiązania klimatyczne i napędzać rozwój gospodarczy”, mówi @USAmbPolska https://t.co/ASRwvX3mE8

— Notatki z Polski 🇵🇱 (@notesfrompoland) 17 kwietnia 2023 r

W zeszłym tygodniu Zieloni (Zieloni), część największej koalicji opozycyjnej w Polsce, zorganizowali w Krakowie protest przeciwko planowanej tam budowie SMR. Argumentowali, że technologia, która jest wciąż w fazie rozwoju, nie jest wystarczająco przetestowana i powoduje wytwarzanie dużych ilości odpadów radioaktywnych.

Jednak według badania IBRiS 57% Polaków uważa, że ​​SMR są bezpieczne, a 19% się z tym nie zgadza. W przypadku budowy SMR-ów w bezpośrednim sąsiedztwie respondentów 50% nadal uważa technologię za bezpieczną.

Badanie przeprowadzono w dniach 28 kwietnia – 8 maja metodą CAPI (Computer Assisted Personal Interviewing) na ogólnopolskiej próbie 1124 osób i próbie 200 osób w każdej z siedmiu lokalizacji.

Zachęcamy @Zieloni ponownie rozważyć swój sprzeciw wobec energii jądrowej.

Energetyka jądrowa może odegrać kluczową rolę w dostarczaniu czystej energii dla Polski.

Plus sondaże pokazują, że jest silne poparcie. 🧵 https://t.co/bCNtj1SLsh

— RePlanet (@letsreplanet) 19 maja 2023 r

Polski rząd uczynił z energii jądrowej, która bezpośrednio nie emituje dwutlenku węgla, centralny punkt odejścia od węgla, który obecnie stanowi 70% krajowego miksu energetycznego, zdecydowanie najwięcej w Europie. Obecnie w kraju nie ma w ogóle elektrowni jądrowych.

Sondaż przeprowadzony w grudniu wykazał, że poparcie społeczne w Polsce dla rozwoju energetyki jądrowej wzrosło prawie dwukrotnie w ciągu roku, osiągając 75%, w związku z kryzysem energetycznym wywołanym wojną Rosji na Ukrainie i działaniami polskiego rządu na rzecz budowy pierwszych elektrowni jądrowych w kraju.

Warszawa wybrała amerykańską spółkę na głównego partnera do budowy dużej elektrowni jądrowej w północnej Polsce, ale wspiera też inne projekty, jak np. ) zakład w centralnej polskiej wsi Pątnów.

Poparcie dla energetyki jądrowej w Polsce gwałtownie wzrosło do 75%, z 39% w zeszłym roku.

Odkrycia pochodzą z kryzysu energetycznego wywołanego wojną Rosji na Ukrainie oraz w miarę postępów rządu w planach budowy pierwszych polskich elektrowni jądrowych https://t.co/OvApCOtiA2

— Notatki z Polski 🇵🇱 (@notesfrompoland) 5 grudnia 2022 r

Źródło głównego obrazu: GE Hitachi Nuclear Energy

Alicja Ptak jest starszą redaktorką Notes from Poland i dziennikarką multimedialną. Wcześniej pracowała dla agencji Reuters.

Podobne wpisy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *