Google, Amazon, Mercedes i Ikea ostrzegają Polskę, że bez większej ilości zielonej energii straci inwestycje

Google, Amazon, Mercedes i Ikea zaapelowały do ​​polskiego premiera i parlamentu o wsparcie rozwoju zielonej energii w celu przyciągnięcia dalszych inwestycji. Zaapelowali też o zmiany w projekcie nowej ustawy o farmach wiatrowych.

„Zielona energia to nie tylko nowa moda – to konieczność” – napisali firmy w piśmie PAP. Kolejnymi sygnatariuszami są Polska Izba Stali, Polski Związek Betonu oraz Polska Izba Przemysłu Motoryzacyjnego.

„Nasze firmy traktują priorytetowo inwestycje na rynkach, na których łatwo dostępna jest ekologiczna energia elektryczna” – napisała grupa. „Bez udziału zielonej energii polskiej gospodarce grozi utrata konkurencyjności i atrakcyjności rynkowej.”

Polska została uznana za najmniej zielony kraj UE w nowym rankingu.

Finansowane przez UE badanie uwzględnia stan środowiska, jego wpływ na jakość życia oraz wysiłki na rzecz rozwiązania problemów klimatycznych https://t.co/hKyeucSzBl

— Notatki z Polski 🇵🇱 (@notesfrompoland) 5 listopada 2022 r

Odnawialne źródła energii wzrosły z 7% udziału w polskim miksie energetycznym w 2010 r. do 17% w 2021 r. Jednak dominującym źródłem energii elektrycznej w kraju pozostaje węgiel, który w 2021 r. wygenerował 71% energii, co jest zdecydowanie najwyższym odsetkiem w Unii Europejskiej . Polska w ubiegłym roku zajęła ostatnie miejsce w finansowanym przez UE zielonym indeksie.

Niższa izba parlamentu, Sejm, przyjęła niedawno rządowy projekt ustawy, który ma ułatwić budowę lądowych farm wiatrowych poprzez zmniejszenie minimalnej odległości, jaką muszą one znajdować się od budynków.

Jednak rządząca partia Prawo i Sprawiedliwość (PiS) złagodziła propozycję, wprowadzając w ostatniej chwili poprawkę zwiększającą tę minimalną odległość z 500 metrów do 700 metrów, co, jak ostrzega branża wiatrowa, poważnie utrudni inwestycje w nadchodzących latach.

Sejm przyjął ustawę ułatwiającą budowę lądowych turbin wiatrowych w Polsce.

Jednak ostateczna wersja została rozwodniona w stosunku do pierwotnej propozycji rządu, co doprowadziło do krytyki ze strony branży wiatrowej i partii opozycyjnych https://t.co/7PcgobMiuI

— Notatki z Polski 🇵🇱 (@notesfrompoland) 9 lutego 2023 r

„Zmiana minimalnej odległości z 500 na 700 metrów znacznie zmniejsza potencjał energetyki wiatrowej na lądzie w nadchodzącej dekadzie, a co za tym idzie ilość zielonej energii w sieci” – napisali w swoim liście Amazon, Google, Mercedes i Ikea.

„Przy tak dużym zapotrzebowaniu na dodatkowe gigawaty mocy OZE, zarówno ze strony przedsiębiorstw, jak i polskich konsumentów, uważamy, że wszelkie próby ograniczenia dalszego rozwoju energetyki wiatrowej są dla Polski straconą szansą na przyciągnięcie nowych inwestycji”.

„Głęboko wierzymy, że nowa moc ze źródeł wiatrowych również znacząco przyczyni się do zapewnienia bezpieczeństwa energetycznego, niższych rachunków i nowych miejsc pracy dla polskich obywateli” – dodali. „Pracujmy razem, aby stało się to rzeczywistością”.

„Widzimy ogromny potencjał wzrostu dla naszej działalności w Europie Środkowo-Wschodniej, a Polska jest dla nas szczególnie interesującym rynkiem. Wspólnie chcielibyśmy mieć realny wpływ na umocnienie pozycji Polski jako kluczowego rynku dla naszych przyszłych inwestycji.”

„Żadnych inwestycji w 🇵🇱 #Polska bez wystarczającej ilości energii odnawialnej #Elektryczność„, lubią liderzy branży @Amazonka, @Google, @MercedesBenz, Fundacja IKEA i kluczowe stowarzyszenia branżowe powiedziały polskiemu rządowi podczas a #Konferencja prasowa Dzisiaj. (1/x)

🧵👇 pic.twitter.com/OweBAQSLU5

— WindEurope (@WindEurope) 20 lutego 2023 r

Dla wielu firm, które coraz częściej uwzględniają w swoich strategiach cele redukcji emisji, dostęp do bezemisyjnych źródeł energii jest ważnym czynnikiem przy podejmowaniu decyzji inwestycyjnych – powiedział Polityce Insight Marcin Fabianowicz z Polskiej Agencji Inwestycji i Handlu (PAIH).

Zauważył, że plany Mercedesa ujawnione w grudniu dotyczące budowy fabryki o wartości 1,3 miliarda euro w Polsce – pierwszej fabryki niemieckiego giganta motoryzacyjnego produkującej wyłącznie elektryczne samochody dostawcze – były „największą inwestycją, jaką obsłużyliśmy” w 2022 roku.

„Firmy takie jak Mercedes zwracają uwagę na to, na co inni też zwracają uwagę… to, że ta fabryka będzie zeroemisyjna” – powiedział Fabianowicz.

Mercedes-Benz ogłosił plany zainwestowania ponad 1 miliarda euro w utworzenie w Polsce fabryki, która jako pierwsza będzie produkować wyłącznie elektryczne samochody dostawcze https://t.co/HyQ9XdQaR8

— Notatki z Polski 🇵🇱 (@notesfrompoland) 12 grudnia 2022 r

Według IKEA, szwedzki producent mebli zainwestował 1,8 miliarda złotych (382 miliony euro) w sektor zielonej energii w Polsce. W 2020 roku firma otworzyła swój pierwszy na świecie „Dom jutra” – koncepcję zrównoważonego rozwoju – w polskim mieście Szczecin.

Google jest również dużym inwestorem w Polsce, zobowiązując się w 2021 roku do uczynienia Warszawy „chmurową stolicą Europy” po otwarciu nowego centrum danych w chmurze o wartości 2 miliardów dolarów w polskiej stolicy. Amazon posiada również rozbudowaną sieć centrów realizacji i rozwoju w kraju.

Polski Związek Betonu zwraca uwagę, że betoniarnie w kraju coraz częściej sięgają po energię pochodzącą z odnawialnych źródeł energii. „Bez zielonej energii przyszłość branży cementowej jest praktycznie niemożliwa” – przestrzegał Zbigniew Pilch ze stowarzyszenia.

Google utworzy w Warszawie centrum rozwoju technologii chmurowych, które będzie największym w Europie.

„Kontynuujemy realizację naszej wizji uczynienia Warszawy chmurową stolicą Europy” – mówi firma https://t.co/DYrJmUoZnE

— Notatki z Polski 🇵🇱 (@notesfrompoland) 25 października 2021 r

Główne zdjęcie: Peter Beukema / Unsplash

Alicja Ptak jest starszą redaktorką Notes from Poland i dziennikarką multimedialną. Wcześniej pracowała dla agencji Reuters.

Podobne wpisy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *