„Historyczna” wizyta Bidena w Polsce „zasygnalizuje znaczenie stosunków amerykańsko-polskich” – mówi ambasador
Wizyta prezydenta Joe Bidena w Polsce pod koniec miesiąca, z okazji pierwszej rocznicy inwazji Rosji na Ukrainę, będzie „historycznym momentem”, który podkreśli siłę stosunków polsko-amerykańskich i poparcie Waszyngtonu dla Ukrainy – mówi ambasador USA Mark Brzeziński .
W rozmowie z Polsatem Brzeziński zaznaczył, że wizyta Bidena – która odbędzie się w dniach 20-22 lutego – będzie pierwszą dwukrotną wizytą prezydenta USA w Polsce w ciągu roku. Biden też przyszedł w marcu ubiegłego rokumiesiąc po rozpoczęciu wojny.
Ambasador potwierdził, że Polska będzie jedynym krajem na trasie Bidena. To „bardzo wyraźny sygnał, jak ważne są relacje polsko-amerykańskie”.
„Muszę powiedzieć, że to historyczny moment” – kontynuował Brzeziński. „Jestem dumny, że w tej chwili jestem ambasadorem w Polsce. Cały świat patrzy teraz na Polskę i dlatego przyjeżdża tu prezydent Biden”.
Biały Dom potwierdził, że Joe Biden odwiedzi Polskę jeszcze w tym miesiącu, aby uczcić pierwszą rocznicę rosyjskiej inwazji na Ukrainę.
W ramach wyjazdu, w dniach 20-22 lutego, odbędzie się spotkanie ze swoim polskim odpowiednikiem Andrzejem Dudą https://t.co/geetVn3Kqn
— Notatki z Polski 🇵🇱 (@notesfrompoland) 10 lutego 2023 r
Ambasador ujawnił, że Biden wykorzysta tę wizytę, aby podkreślić, że „USA będą nadal solidaryzować się z Ukrainą i narodem ukraińskim tak długo, jak będzie to konieczne”. Oni „w końcu bronią wolności i demokracji”.
“[Biden] potwierdzi również niesłabnące poparcie USA dla bezpieczeństwa NATO” – dodał Brzeziński.
Ambasador potwierdził, że podczas podróży Biden spotka się ze swoim polskim odpowiednikiem Andrzejem Dudą, by rozmawiać o wojnie na Ukrainie i bezpieczeństwie w regionie.
Zapytany, czy podczas pobytu w Polsce Biden spotka się również z Wołodymyrem Zełenskim z Ukrainy, ambasador powiedział tylko, że więcej szczegółów zostanie ogłoszonych „jak najszybciej”.
Joe Biden rozpoczął i zakończył swoje dzisiejsze przemówienie w Warszawie, odwołując się do antykomunistycznej historii Polski jako inspiracji dla ukraińskiego oporu przeciwko Rosji.
Pochwalił też Polaków za „otwarcie serc i domów” dla ukraińskich uchodźców https://t.co/Med0wZe6Je
— Notatki z Polski 🇵🇱 (@notesfrompoland) 26 marca 2022 r
Brzeziński dodał, że „polska opinia publiczna będzie miała okazję zobaczyć [Biden] osobiście na dużym zgromadzeniu”. Byłaby to okazja dla prezydenta USA, by „podziękować polskiemu społeczeństwu” za sposób, w jaki przyjęło ukraińskich uchodźców.
„Polacy zrobili coś niezwykłego, to była taka szybka mobilizacja społeczeństwa… A my zdecydowanie powinniśmy wam trochę pomóc w tym ciężkim zadaniu” – powiedział ambasador.
W zeszłym roku Brzeziński nazwał Polskę „humanitarnym supermocarstwem” za swoje działania w odpowiedzi na wojnę na Ukrainie i zaapelował o przyznanie jej Pokojowej Nagrody Nobla.
Polska zasługuje na Pokojową Nagrodę Nobla za pomoc, jakiej udzieliła uchodźcom z Ukrainy od czasu inwazji Rosji – mówi ambasador USA w Warszawie https://t.co/F4fKsoEUYc
— Notatki z Polski 🇵🇱 (@notesfrompoland) 28 września 2022 r
Waszyngton odegrał kluczową rolę we wspieraniu wysiłków Polski na rzecz zwiększenia jej bezpieczeństwa po rosyjskiej inwazji na Ukrainę. W czerwcu Biden zapowiedział utworzenie w Polsce stałej bazy wojskowej USA, pierwszej na wschodniej flance NATO.
Warszawa rozpoczęła też serię dużych zakupów uzbrojenia z USA, m.in. dla czołgów Abrams, systemów rakietowych Patriot i wyrzutni rakiet HIMARS.
Stany Zjednoczone są również głównym źródłem skroplonego gazu ziemnego (LNG), z którego Polska coraz częściej korzysta, ponieważ kończy się import rosyjskich dostaw energii.
Polska kupi za 10 miliardów dolarów wyrzutnie rakiet i amunicję HIMARS
Źródło głównego obrazu: Jakub Szymczuk/KPRP
Daniel Tilles jest redaktorem naczelnym Notatki z Polski. Pisywał o sprawach polskich do wielu pism, m.in Polityka zagraniczna, POLITICO Europa, Obserwator UE I Dziennik Gazeta Prawna.