Konserwatywna partia rządząca w Polsce dołącza do TikToka, by zakwestionować „radykalne antypisowskie przekazy” w mediach społecznościowych
Konserwatywna partia rządząca w Polsce, Prawo i Sprawiedliwość (PiS), jako ostatnia grupa polityczna w kraju dołączyła do platformy mediów społecznościowych TikTok, starając się przyciągnąć w szczególności młodych wyborców przed jesiennymi wyborami.
W pierwszym filmie opublikowanym na koncie kierownik kampanii PiS Tomasz Poręba mówi, że ma ona na celu zakwestionowanie „bardzo radykalnych antypisowskich przekazów”, które „zalały media społecznościowe”.
Odwołał się do szczególnie popularnych trendów używanych do krytyki rządu, takich jak wpisanie ośmiu gwiazdek w postaci ***** ***, co oznacza „J***ć PiS”.
@pis_org PiS wchodzi na Tik Toka – będziemy tu opowiadać Wam o tym jaką Polskę budujemy! #tomaszporęba #prawoisprawiedliwosc #PiS #dlaciebie ♬ dźwięk oryginalny – Prawo i Sprawiedliwość
Poręba twierdzi, że rozpowszechniły się one z powodu „wielkiego niezrozumienia tego, co właściwie robi PiS”. Twierdzi, że PiS chce wykorzystać swoje konto na TikToku do promowania innego wizerunku swojej partii, niż „tego, który wciska się do głów, który nie ma nic wspólnego z rzeczywistością”.
W filmie, który obejrzano ponad 22 tysiące razy, Poręba zauważa, jak za poprzedniego rządu – kierowanego przez centrową Platformę Obywatelską (PO) – Polacy byli zmuszani „do przeprowadzki do Londynu, by pracować jako zmywacze do naczyń”, podczas gdy PiS wywiązuje się ze swoich obiecuje poprawę standardu życia.
W jedynych dwóch opublikowanych do tej pory filmach PiS dalej atakuje historię PO z czasów, gdy była u władzy w latach 2007-2015, sugerując, że obrała ona łagodną linię wobec Rosji.
@pis_org Dlaczego rząd PO/PSL umorzył 200 złotych złotego Gazpromowi? #prawoisprawiedliwosc #donaldtusk #pis #dla #dlaciebie #polska #polityka #bezpiecznapolska #bezpieczeństwo #10pytandotuska ♬ dźwięk oryginalny – Prawo i Sprawiedliwość
Samo PO działa na TikToku od lutego ubiegłego roku. W niedawnym filmie jedna z jej posłanek, Aleksandra Gajewska, skrytykowała ministra edukacji PiS za sugestię, że telefony komórkowe mogłyby zostać zakazane w szkołach.
Lider partii, Donald Tusk, również ma wielu osobistych zwolenników na platformie, z prawie 150 000 obserwujących.
@platforma.obywatelska CZARNEK chce zakazać połączenia w szkole! #polityka #politics #gajewska #czarnek #czarnekout #szkoła #telefon ♬ dźwięk oryginalny – Platforma Obywatelska
Inne polskie partie – w tym Lewica, drugie co do wielkości ugrupowanie opozycyjne oraz skrajnie prawicowa Jedna Polska (Solidarna Polska), koalicjant PiS – również dołączyły do TikToka. Lewica była stosunkowo wcześnie, publikując swój pierwszy film w lipcu 2020 r.
Skrajnie prawicowa Konfederacja (Konfederacja), która została wyrzucona z Facebooka za szerzenie dezinformacji Covid i mowy nienawiści, nadal swobodnie działa na TikTok, chociaż niektóre z jej filmów zostały oznaczone etykietami ostrzegawczymi z platformy zachęcającymi widzów do „poznania faktów” o COVID-19”.
Jeden z liderów Konfederacji, Sławomir Mentzen, jest najpopularniejszym polskim politykiem na TikToku, z prawie 600 tysiącami obserwujących. Za nim uplasował się Robert Biedroń, lider Lewicy z ponad 537 tysiącami zwolenników.
polska skrajnie prawicowa partia @KONFEDERACJA_ został zablokowany na Facebooku za „powtarzające się naruszenia” zasad przeciwko dezinformacji Covid i mowie nienawiści.@MetaDecyzja została skrytykowana przez dwóch przedstawicieli polskiego rządu, którzy nazwali ją zagrożeniem dla wolności słowa https://t.co/pH3ocltS2U
— Notatki z Polski 🇵🇱 (@notesfrompoland) 5 stycznia 2022 r
Podczas gdy PiS jest ostatnią z głównych partii w Polsce, która dołączyła do TikToka, jego 73-letni lider Jarosław Kaczyński – który nie ma własnych kont w mediach społecznościowych – pojawiał się na platformie w przeszłości.
W 2020 roku pojawił się w filmie opublikowanym przez Forum Młodych PiS (zdjęcie na górze artykułu), w którym zachęcał ludzi do wspierania legislacji wzmacniającej prawa zwierząt. W zeszłym roku pojawił się też w filmie zamieszczonym na koncie osobistym wiceministra spraw zagranicznych PiS Piotra Wawrzyka.
W niektórych krajach urzędnicy wyrazili zaniepokojenie używaniem TikTok przez osoby publiczne, biorąc pod uwagę jego chińską własność. W grudniu amerykańska Izba Reprezentantów zakazała TikTokowi korzystania z zarządzanych przez nią urządzeń elektronicznych.
NOWOŚĆ: US House zakazuje TikTokowi korzystania z oficjalnych urządzeń elektronicznych, zgodnie z wewnętrznym zawiadomieniem wysłanym do personelu https://t.co/wsR2BqjetM
— Polityka CNN (@CNNPolitics) 28 grudnia 2022 r
Platforma jest szczególnie popularna wśród młodych ludzi, a większość z jej ponad 1 miliarda użytkowników ma mniej niż 24 lata. To grupa, wśród której PiS generalnie wypada słabo. W ostatnich wyborach parlamentarnych zdobyła zaledwie 26% głosów wśród osób w wieku 18-29 lat wobec 44% wśród wszystkich wyborców.
Od tego czasu sondaże pokazują, że młodzi ludzie mają coraz bardziej liberalne i lewicowe poglądy społeczne, co kłóci się z konserwatywnym programem PiS. Wprowadzenie niemal całkowitego zakazu aborcji w 2021 r. również wywołało masowe protesty przeciwko partii rządzącej, ze szczególnym uwzględnieniem młodzieży.
Przed jesiennymi wyborami PiS nadal prowadzi w sondażach, ale bez wystarczającego poparcia, by zapewnić sobie możliwość utworzenia większości parlamentarnej, co dałoby mu bezprecedensową trzecią kadencję.
Lewicowe poglądy wśród młodych Polaków osiągnęły najwyższy poziom w regularnych sondażach przeprowadzanych od upadku komunizmu w 1989 roku.
Po raz pierwszy wśród młodzieży poglądy lewicowe są silniejsze niż zarówno prawicowe, jak i centrowe https://t.co/bn95iYTOIe
— Notatki z Polski 🇵🇱 (@notesfrompoland) 8 lutego 2021 r
Źródło głównego obrazu: forummlodychpis/TikTok (zrzut ekranu)
Anna Hackett jest asystentką redakcji w Notes from Poland. Niedawno ukończyła europeistykę w Trinity College w Dublinie, a wcześniej pracowała jako dziennikarka w grupie Irish Independent News & Media. Jest polskiego pochodzenia