Minister sprawiedliwości wszczyna postępowanie karne przeciwko politykowi opozycji za zarzut „masowego grobu migrantów”.
Minister sprawiedliwości Polski Zbigniew Ziobro wszczął postępowanie karne przeciwko politykowi opozycji, który twierdził, że setki migrantów, którzy przekroczyli granicę z Białorusi, mogło zginąć i zostać pochowanych w masowych grobach przez państwową służbę leśną w celu ukrycia dowodów.
„Szokujące kłamstwa Janiny Ochojskiej szkalują polskich leśników… Poleciłem prokuraturze wszczęcie postępowania karnego” – napisał na Twitterze Ziobro, pełniący jednocześnie funkcję prokuratora generalnego. „To nie może pozostać bezkarne”
Szokujące kłamstwa @JaninaOchojska rzucają oszczerstwa na polskich leśników, że chowali ciała w masowych grobach. Tego nie wymyślił nawet Łukaszenka. Poleciłem prokuraturze wszcząć postępowanie karne z art. 212 § 2 Kk w zw. z art. 60 Kpk To nie może ujść bezkarnie! https://t.co/N8UJLko40W
— Zbigniew Ziobro | SP (@ZiobroPL) 12 marca 2023 r
W połowie 2021 r. na granicy z Białorusią rozpoczął się kryzys, przez który dziesiątki tysięcy osób – głównie z Bliskiego Wschodu, Afryki i Azji – próbowały przedostać się do Polski przy zachęcie i pomocy białoruskich władz.
Polski rząd zareagował twardo, wypychając część migrantów z powrotem na Białoruś, zatrzymując innych w strzeżonych ośrodkach, zakazując organizacjom pozarządowym i mediom wstępu na granicę oraz budując tam mur, aby uniemożliwić dalsze przekraczanie granicy.
Argumentował, że takie środki były konieczne, aby zapobiec nielegalnemu przekraczaniu granicy, które były częścią „wojny hybrydowej” Białorusi z Polską, i otrzymał w tym zakresie wsparcie ze strony establishmentu UE i Niemiec.
Jednak przedstawiciele polskiej opozycji i organizacje praw człowieka, w tym biuro ONZ ds. praw człowieka, skrytykowały władze za praktyki, które ich zdaniem zagrażały życiu migrantów i osób ubiegających się o azyl, aw niektórych przypadkach naruszały polskie i międzynarodowe prawo.
Polska i Białoruś „naruszają prawa człowieka uchodźców i migrantów” w obliczu trwającego kryzysu, mówi @ONZagencja praw człowieka.
Oba kraje odmówiły zespołowi ONZ dostępu do granicy w celu pełnej oceny tamtejszej sytuacji https://t.co/OGnqGasTSq
— Notatki z Polski 🇵🇱 (@notesfrompoland) 22 grudnia 2021 r
Jedną z najgłośniejszych krytyków rządu była Janina Ochojska, eurodeputowana, która zasiada jako niezależna, ale została wybrana z listy głównego ugrupowania opozycyjnego w Polsce. Ochojska jest także założycielką i prezesem Polskiej Akcji Humanitarnej (PAH), wiodącej organizacji pozarządowej, zaangażowanej w pomoc migrantom na granicy.
W piątek w rozmowie z TOK FM europosłanka odniosła się do szacunków Grupy Granica, innej organizacji pozarządowej zajmującej się pomocą migrantom, że od początku kryzysu zginęło 37 osób podczas próby przekroczenia granicy białorusko-polskiej. (Następnego dnia w pobliżu granicy znaleziono kolejne ciało, prawdopodobnie 23-letniego Afgańczyka).
„Myślę, że ofiar jest znacznie więcej [than 37]” – powiedziała Ochojska, sugerując, że można by ich pochować „w jakimś masowym grobie… żeby nie było dowodów”. Zaznaczyła, że zaginionych pozostaje prawie 300 osób, które próbowały przekroczyć granicę. Posłanka nie przedstawiła żadnych dowodów na poparcie swoich twierdzeń, że osoby zaginione zginęły.
Kiedy prowadzący wywiad, Jacek Żakowski, naciskał na Ochojską, by uzyskać więcej informacji, stwierdziła, że w pewnym momencie „[state] wezwano leśników z całego kraju” w rejon pogranicza, sugerując, że „być może w celu usunięcia zwłok”.
Młody Sudańczyk, który utonął w rzece na granicy z Polską podczas próby przedostania się z Białorusi, został pochowany na pogrzebie zorganizowanym przez lokalną społeczność muzułmańską.
Jest jednym z co najmniej 20, którzy zginęli na granicy od zeszłego roku https://t.co/TDWdwp8DHa
— Notatki z Polski 🇵🇱 (@notesfrompoland) 6 grudnia 2022 r
W odpowiedzi Lasy Państwowe, agencja rządowa, jeszcze tego samego dnia ogłosiły, że pozwą Ochojską za jej „odrażające kłamstwa i insynuacje”. Jej rzecznik powiedział również, że złożą skargę do Parlamentu Europejskiego w sprawie wprowadzającej w błąd wystawy zorganizowanej przez europosła na temat kryzysu granicznego.
Następnie w niedzielę Ziobro ogłosił, że nakazał wszczęcie postępowania przeciwko Ochojskiej na podstawie polskiego prawa karnego o zniesławienie, za które grozi kara do jednego roku więzienia.
Rzecznik rządzącej partii Prawo i Sprawiedliwość (PiS) potępił również wypowiedzi Ochojskiej, mówiąc, że są one częścią „ścieżki kłamstwa i nienawiści”, którą podąża Platforma Obywatelska (PO), główna partia opozycyjna, w nadziei na zwycięstwo. tegoroczne wybory.
Niemka została wyrzucona z Polski na pięć lat za złamanie zakazu wjazdu na teren przy granicy z Białorusią, gdzie rząd niedawno zbudował mur antyimigrancki.
Była częścią grupy aktywistów przekazujących paczki przez ścianę https://t.co/xGJpXoqn2z
— Notatki z Polski 🇵🇱 (@notesfrompoland) 2 marca 2023 r
Nawet inny poseł opozycji, Andrzej Szejna z Lewicy (Lewica), ostrzegł Ochojską, że „jeśli ma jakiekolwiek informacje o przestępstwie [by state foresters]zachęcam ją do zgłoszenia tego do prokuratury, inaczej grozi jej odpowiedzialność karna”.
Szejna zaznaczył, że „niestety białoruska propaganda wykorzysta każdą okazję”, by wykorzystać zarzuty o znęcanie się Polaków nad migrantami na granicy.
Podobnie wiceminister spraw wewnętrznych Maciej Wąsik zasugerował, że oskarżenia Ochojskiej niewiele różnią się od tych postawionych przez Emila Czeczko, polskiego żołnierza, który w 2021 r. .
Ochojska odpowiedziała Wąsikowi na Twitterze, powołując się na dane, z których wynika, że od początku kryzysu zgłoszono zaginięcie 327 osób, a następnie odnaleziono tylko 95. „Gdzie są inni? Co się im stało?” zapytała.
Duńczyk na dzień 8.03.23 z @GrupaGranica:
Od początku zarejestrowanego 327 osób zaginionych, z czego 95 poleceń odnalezionych. Panie Ministrze @WasikMaciej gdzie są pozostałe osoby? Co z nimi się stało? Nie ma ich w BY, ani w PL, ani w UE, rodzina nie ma żadnych informacji. https://t.co/Rs48i8sdCS pic.twitter.com/yEO5HpDu9l
— Janina Ochojska (@JaninaOchojska) 10 marca 2023 r
Źródło głównego obrazu: Irek Dorozański / DWOT (pod CC-NC-ND 2.0)
Daniel Tilles jest redaktorem naczelnym Notatki z Polski. Pisywał o sprawach polskich do wielu pism, m.in Polityka zagraniczna, POLITICO Europa, Obserwator UE I Dziennik Gazeta Prawna.