Młodsza partia rządząca zmienia markę przed wyborami, obiecując chronić Polskę przed „niemieckimi kolaborantami”

Twarda młodsza partia rządzącej partii koalicyjnej zmieniła nazwę na „Suwerenna Polska” (Suwerenna Polska) i obiecała „obronić polską suwerenność przed niemieckimi kolaborantami w polskiej polityce”. Mimo niskiego poparcia wyborczego partia zajmuje ważne stanowiska w rządzie.

Wcześniej znana jako „Solidarna Polska” i kierowana przez ministra sprawiedliwości i prokuratora generalnego Zbigniewa Ziobrę, często proponowała bardziej radykalne rozwiązania niż rządzące Prawo i Sprawiedliwość (PiS), np. domagając się wystąpienia Polski z Konwencji Stambulskiej w sprawie ochrony kobiet przed przemocą i dążenie do zaostrzenia prawa o bluźnierstwie.

Szeroko krytykowane reformy sądownictwa, które postawiły Polskę w sprzeczności z Unią Europejską, również były pomysłem resortu sprawiedliwości, w dużej mierze kontrolowanym przez partię.

Minister @ZiobroPL jako #GośćWydarzeń: Nie chcę hołdować lewackiej wizji UE, która ma stać się jednym z państw z niesamowitą siłą narodu germańskiego. Nie chcę stać się landem. #SuwerennaPolska pic.twitter.com/3fVDP4E3qb

— Suwerenna Polska (@SolidarnaPL) 3 maja 2023 r

„Tworzymy Suwerenną Polskę, aby powiedzieć zdecydowane „nie” tym, którzy chcą odebrać nam suwerenność, a tym samym niepodległość – powiedział Ziobro podczas wczorajszego zjazdu partyjnego w Warszawie. „Suwerenność Polski jest dziś najbardziej zagrożona od czasu upadku komunizmu”.

Ziobro wskazał na dwa niebezpieczne procesy, „z którymi mamy do czynienia” – jeden to Rosja „tocząca krwawą wojnę z naszym sąsiadem”, drugi „lewicowi fanatycy w Europie Zachodniej forsują projekt przekształcenia UE w państwo federalne pod kierownictwo niemieckie”. Mówił też o atakach na chrześcijan, polskość, wartości rodzinne i zmarłego papieża Jana Pawła II.

„Tak jak reformatorzy I RP bronili ojczyzny, bronili Polski przed Targowiczanami (zwolennikami konfederacji targowickiej sprzeciwiającej się uchwaleniu 3 maja 1791 r. , musi bronić polskiej suwerenności przed niemieckimi kolaborantami w polskiej polityce” – powiedział.

Ziobro zarzucił, że przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen „z typową niemiecką nerwowością i arogancją osadziła w Polsce na tronie lidera opozycji, byłego premiera Polski i byłego przewodniczącego Rady Europejskiej jako swojego„ wicekróla” .

„To pokazuje, że Niemcy traktują [Donald] Tuska jako swojego agenta wpływu w Warszawie” – dodał.

Źródło: ewybory.eu

Według średniej sondaży zagregowanych przez ewybory.eu, blok PiS-u, do którego należy obecnie Suwerenna Polska, mógł liczyć w kwietniu na 33,9% poparcia w jesiennych wyborach. Tymczasem Koalicja Obywatelska (KO) na czele z Tuskiem miałaby poparcie 26 proc.

Choć w ciągu ostatniego miesiąca obie partie nieznacznie traciły, podczas gdy skrajnie prawicowa Konfederacja i koalicja partii lewicowych Lewica zyskiwały, spadek poparcia dla KO był głębszy.

Od lutego partia straciła jeszcze większe poparcie i spadła o 3,2 punktu procentowego, podczas gdy PiS nieco się wzmocnił, bo rozgorzała debata po śledztwie, które wykazało, że Jan Paweł II wiedział o wykorzystywaniu dzieci przez swoich podwładnych za czasów arcybiskupa krakowskiego emocje wśród wyborców, zwłaszcza PiS, którzy uznali dyskusję za atak na kluczowy symbol Polski.

Partia rządząca w Polsce zaciekle broniła papieża Jana Pawła II przed niedawnymi zarzutami, że dopuścił się zaniedbań w radzeniu sobie z wykorzystywaniem seksualnym dzieci.

W zaciekłych wyborach może to wpłynąć na wystarczającą liczbę wyborców, aby wygrać rząd na trzecią kadencję, pisze @AleksSzczerbiak https://t.co/a8CGOOQS9z

— Notatki z Polski 🇵🇱 (@notesfrompoland) 13 kwietnia 2023 r

Podczas środowego zjazdu Suwerenna Polska przedstawiła również swój sześcioczęściowy program, w tym „odrzucenie traktatu tworzącego jedno państwo UE w miejsce państw narodowych, renegocjację umowy z UE, wzmocnienie NATO i stworzenie regionalnego systemu bezpieczeństwa między USA, Wielkiej Brytanii i Polski”.

Członkowie partii postulowali także utworzenie „nowej przestrzeni wolności osobistej, religijnej i gospodarczej w dawnej I Rzeczypospolitej”, zwanej Rzeczpospolitą Obojga Narodów, państwa istniejącego do końca XVIII w. dnia Polska, Litwa, Białoruś i Ukraina.

Partia sprzeciwia się też restrykcjom w sprzedaży samochodów spalinowych czy przelotów samolotami, nazywając je „absurdalnymi”. Zaapelował o „wolność energetyczną bez ETS i szaleństw ekologów”, utrzymanie złotego jako polskiej waluty „i ochronę możliwości korzystania z gotówki”. Partia chce również zaprzestania „ideologii gender” i „szkoły wolnej od lewicowej deprawacji”.

UE zgodziła się na wprowadzenie zakazu sprzedaży nowych samochodów benzynowych i diesla od 2035 r. pomimo sprzeciwu Polski, która jako jedyny kraj członkowski głosowała przeciwko tej propozycji https://t.co/AfCxgKZcle

— Notatki z Polski 🇵🇱 (@notesfrompoland) 28 marca 2023 r

Podczas konwencji Suwerenna Polska nie ogłosiła, czy planuje startować w nadchodzących wyborach z dotychczasowym koalicjantem, z którym w tej kadencji kilkakrotnie się starła, mówiąc nawet, że wystąpi z rządu, jeśli nie oznacza to przyjścia Tuska zasilić.

Jak donosi Rzeczpospolita, partia Ziobry przygotowuje się jednak do twardych negocjacji ze swoim starszym partnerem przed wyborami i chce być gotowa do samodzielnego startu. Gazeta zauważa jednak, że jej źródła zarówno z PiS, jak i PRL-u oczekują zawarcia umowy.

Podcast VoiCEE: czy koalicje opozycji to jedyny sposób na pokonanie populistów z Europy Środkowej?

Źródło głównego obrazu: wiceminister sprawiedliwości Sebastian Kaleta / Twitter

Alicja Ptak jest starszą redaktorką Notes from Poland i dziennikarką multimedialną. Wcześniej pracowała dla agencji Reuters.

Podobne wpisy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *