Mniejszość niemiecka w Polsce rozpoczyna kampanię przeciwko cięciom w nauczaniu języków

Polska mniejszość niemiecka rozpoczęła nową kampanię wzywającą rząd do przywrócenia nauczania języka niemieckiego po cięciach dokonanych w zeszłym roku. Minister edukacji Przemysław Czarnek odpowiedział, sugerując, że w rzeczywistości to Niemcy dyskryminują swoją etniczną polską ludność.

W lutym zeszłego roku Czarnek zmniejszył liczbę godzin nauki niemieckiego dla dzieci z mniejszości niemieckiej w polskich szkołach z trzech godzin tygodniowo do jednej. Decyzję skrytykował przedstawiciel niemieckiego rządu, a także inne mniejszości etniczne w Polsce.

Polski rząd zwrócił jednak uwagę na fakt, że niemieckie władze federalne w ogóle nie finansują nauczania języka polskiego. Dzieje się tak dlatego, że szkolnictwo jest finansowane przez władze regionalne – zaznaczył ambasador Niemiec w Warszawie. Ale w listopadzie Bundestag po raz pierwszy włączył nauczanie języka polskiego do budżetu federalnego.

Bundestag przyjął budżet federalny, który po raz pierwszy obejmuje finansowanie nauki języka polskiego.

Decyzja zapadła po tym, jak Polska skrytykowała Niemcy w tej sprawie i obniżyła wydatki na nauczanie mniejszości niemieckiej https://t.co/kv3nsxjlnm

— Notatki z Polski 🇵🇱 (@notesfrompoland) 28 listopada 2022 r

Rafał Bartek, jeden z przywódców mniejszości niemieckiej w Polsce, mówi, że Czarnek podczas spotkania w styczniu br. obiecał przywrócić poprzedni poziom nauczania języka niemieckiego. Jednak nadal tak się nie stało.

W rezultacie mniejszość niemiecka rozpoczęła teraz kampanię pod tytułem „Oddaj dzieciom język” z billboardami (takimi jak ten na początku tego artykułu) i zestawem pięciu pytań do ministra edukacji.

Zwracają uwagę, że według danych rządowych ponad 56 tys. dzieci w polskich szkołach uczy się języka niemieckiego jako języka mniejszości. „Zabieranie godzin niemieckiego [teaching] to cios nie tylko dla samych dzieci, ale także dla lokalnych społeczności – mówi Ryszard Galla, poseł mniejszości niemieckiej.

„ODDAJCIE DZIECIOM JĘZYK”

Bilbordy z takim hasłem zawisły w woj. opolskim.

Do kampanii przeciw zagrożeniom ponad 56 tys. dzieci uczących się j. jako niemieckiego ojczystego.

Kampanie można zwiększyć na https://t.co/ssWcpxAvcH pic.twitter.com/PGgoYUs66T

— Ryszard Galla (@Ryszard_Galla) 17 lipca 2023 r

Wczoraj Czarnek udzielił odpowiedzi na pięć zadanych mu w kampanii pytań.

Zapytany o „zakończenie dyskryminacji dzieci”, minister argumentował, że rząd nadal wydaje rocznie 120 mln zł (27 mln euro) na naukę języka niemieckiego dla mniejszości polskiej, w porównaniu z zerowym budżetem rządu niemieckiego na naukę polskiego Polaków w Niemczech.

Odnosząc się do tego, dlaczego nie spełnił swojej styczniowej obietnicy, Czarnek powiedział, że zostanie ona zrealizowana, gdy Niemcy przestaną dyskryminować Polaków.

Mili Państwo Niemcy z Polski. Oto odpowiedź na Państwa pytania z baneru: pic.twitter.com/wqNpjaAjff

— Przemysław Czarnek (@CzarnekP) 17 lipca 2023 r

Źródło głównego obrazu: TSKN

Daniel Tilles jest redaktorem naczelnym Notatki z Polski. Pisywał o sprawach polskich do wielu pism, m.in Polityka zagraniczna, POLITICO Europa, Obserwator UE I Dziennik Gazeta Prawna.

Podobne wpisy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *