Polscy sędziowie konstytucyjni odmawiają rozpatrzenia sprawy o odblokowanie funduszy unijnych do czasu ustąpienia prezesa Sądu Najwyższego

Grupa zbuntowanych sędziów w polskim Trybunale Konstytucyjnym napisała do jego prezesa, wyjaśniając, że nie pozwolą na przesłuchanie w sprawie kluczowej ustawy sądowej, która ma odblokować miliardy euro zamrożonych funduszy UE, dopóki ona nie ustąpi.

Trybunał Konstytucyjny (TK) jest pogrążony w wewnętrznym sporze od przełomu roku, kiedy to sześciu z 16 jego sędziów stwierdziło, że nie uznaje już legitymacji jego prezes Julii Przyłębskiej. Twierdzą – podobnie jak wielu ekspertów prawnych – że jej kadencja na stanowisku głównego sędziego zakończyła się w grudniu 2022 r.

Przyłębska jednak temu zaprzecza i mówi, że jej kadencja potrwa do 2024 roku. Prezes Sądu Najwyższego – bliska współpracowniczka prezesa PiS – Jarosława Kaczyńskiego – uzyskała poparcie rządu. W zeszłym miesiącu Przyłębska udaremniła próbę usunięcia jej przez zbuntowanych sędziów.

Szefowa Trybunału Konstytucyjnego oparła się próbie jej zastąpienia przez grupę sędziów.

Jednak biorąc pod uwagę, że grupa nie uznaje jej już za naczelną sędziego, istnieją wątpliwości co do funkcjonowania sądu, który ocenia kluczowe prawo sądownicze https://t.co/QoScU2YiUc

— Notatki z Polski 🇵🇱 (@notesfrompoland) 2 marca 2023 r

Kwestia ta jest uznawana za szczególnie ważną, ponieważ w lutym prezydent Andrzej Duda zwrócił się do TK o ocenę konstytucyjności przyjętego przez Sejm projektu ustawy reformującej polski system dyscyplinarny dla sędziów w nadziei na spełnienie postulatów UE w zakresie poprawy niezawisłości sędziowskiej.

Rząd twierdzi, że wprowadzenie ustawy odblokuje miliardy euro środków zamrożonych przez Brukselę w obawie o praworządność.

Aby jednak rozstrzygnąć projekt ustawy, TK musi zasiadać w składzie co najmniej 11 z 15 sędziów. Byłoby to niemożliwe, gdyby rebelianci odmówili udziału, aw nowym liście wyraźnie zaznaczyli, że nie zrobią tego, dopóki Przyłębska nie ustąpi i nie pozwoli na wybór jej następcy na głównego sędziego.

List, datowany na 5 kwietnia i podpisany przez pięciu z sześciu zbuntowanych sędziów, udostępniła dziś rano w mediach społecznościowych Krystyna Pawłowicz, była posłanka PiS i jedna z sędzi TK, która pozostaje lojalna wobec Przyłębskiej.

Zamiast życzeń świątecznych otrzymałem,do wiadomości,od 5-ciu zbuntowanych urządzeń obsługujących-sędziów TK,nie decyzji w sprawie,takie szanowne pismo…Kolejny akt uzurpacji.

Błogosławionych Świąt Zmartwychwstania Pańskiego, Koledzy ! pic.twitter.com/Jb6hAY3L0T

— Krystyna Pawłowicz (@KrystPawlowicz) 6 kwietnia 2023 r

Sygnatariusze zapewniają, że „rozumieją interes państwa polskiego związany z niezwłocznym załatwieniem tej sprawy” i dlatego „przygotowują się już do jej rozstrzygnięcia”.

Argumentują jednak, że skoro Przyłębska nie jest już prawowitym prezesem sądu, „wszystkie podjęte przez pana działania [that are] ustawą przyznane prezesowi Trybunału Konstytucyjnego są bezskuteczne i naruszają obowiązujące prawo”.

Ponawiają apel do Przyłębskiej o zwołanie zgromadzenia ogólnego sędziów sądu w celu wyboru nowego prezesa sądu.

Więcej na temat projektu ustawy sądowej – który według rządu odblokuje zamrożone fundusze unijne, ale który zarówno opozycja, jak i część rządzącej koalicji twierdzą, że jest niezgodny z konstytucją – zobacz nasz wczorajszy raport https://t.co/mxWLyc6LNX

— Notatki z Polski 🇵🇱 (@notesfrompoland) 10 lutego 2023 r

Źródło głównego obrazu: Adrian Grycuk/Wikimedia Commons (na licencji CC BY-SA 3.0 PL)

Daniel Tilles jest redaktorem naczelnym Notatki z Polski. Pisywał o sprawach polskich do wielu pism, m.in Polityka zagraniczna, POLITICO Europa, Obserwator UE I Dziennik Gazeta Prawna.

Podobne wpisy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *