Polska chce, aby niemieckie rakiety Patriot pozostały na jej terytorium na dłużej

Polski rząd zażądał, aby niemieckie systemy rakietowe Patriot, które od stycznia stacjonują na terytorium Polski, pozostały na miejscu „przynajmniej do końca tego roku”.

Oba kraje liczą też na sfinalizowanie w ciągu najbliższych 10 dni porozumienia w sprawie utworzenia w Polsce centrum serwisowego do naprawy niemieckich czołgów Leopard uszkodzonych na Ukrainie, ale przyznają, że „negocjacje nie są łatwe”.

Prezydent Duda wyraził zgodę na stacjonowanie wojsk niemieckich na polskiej ziemi w celu obsługi systemów obrony powietrznej Patriot, które Niemcy przekazują Polsce https://t.co/vxOSCPbyyE

— Notatki z Polski 🇵🇱 (@notesfrompoland) 13 stycznia 2023 r

W zeszłym roku, po tym, jak ukraiński pocisk obrony powietrznej przypadkowo spadł na Polskę i zabił dwie osoby podczas fali rosyjskich ataków, Niemcy zaproponowały przekazanie Polsce części swoich systemów obrony powietrznej Patriot.

Kwestia początkowo wywołała napięcia dyplomatyczne po tym, jak polski rząd zaproponował zamiast tego umieszczenie systemów na zachodniej Ukrainie. Ostatecznie jednak w styczniu br. sfinalizowano ustalenia dotyczące stacjonowania trzech niemieckich oddziałów Patriot we wschodniej Polsce, w pobliżu granicy z Ukrainą.

Systemy miały tam pozostać tylko do końca czerwca, ale pozostają na swoim miejscu. Wczoraj odwiedzili ich minister obrony Niemiec Borys Pistorius i jego polski odpowiednik Mariusz Błaszczak, którzy przeprowadzili rozmowy.

W 18 Pułku Przeciwlotniczym w #Zamośćministrze @mblaszczak 🇵🇱 spotkało się z ministrem obrony Republiki Federalnej Niemiec 🇩🇪Borisem Pistoriusem. Na posiedzeniu omówiono kwestie związane m.in. w. z krajów bezpieczeństwa w regionie. pic.twitter.com/XE3iv4Lpmc

— Ministerstwo Obrony Narodowej 🇵🇱 (@MON_GOV_PL) 3 lipca 2023 r

„Doceniamy ich obecność [Patriot] baterii na polskiej ziemi” – powiedział Błaszczak. „Wskazałem, że jesteśmy zainteresowani, aby system Patriot był na polskiej ziemi co najmniej do końca tego roku”.

Zaznaczył, że Patrioci pomagają chronić dostawy sprzętu na Ukrainę przez Polskę, która stała się głównym węzłem tranzytowym dla międzynarodowego wsparcia dla Kijowa. Błaszczak dodał, że niedawny transfer broni jądrowej na Białoruś przez Rosję i obecność tam sił Wagnera zwiększyły zagrożenia.

Minister odniósł się także do niedzielnego raportu niemieckiego tygodnika Der Spiegel. Opierając się na nienazwanych źródłach branżowych, twierdził, że nieuzasadnione żądania ze strony polskiej spowodowały opóźnienia w planach otwarcia centrum obsługi czołgów Leopard w Polsce.

Centrum naprawy czołgów Leopard 2, które miało powstać w Polsce pomiędzy RHM, KNDS i PGZ, nie poczyniło żadnych widocznych postępów w ciągu ostatnich 2 miesięcy.

Źródła branżowe twierdzą, że to PGZ jest przyczyną żądań nieracjonalnych cen za proste prace.

1/2 https://t.co/d7drVGi5Fu

— Jeff2146🇧🇪 (@Jeff21461) 2 lipca 2023 r

– Negocjacje nie są łatwe – przyznał Błaszczak. „W Der Spiegel mogliśmy przeczytać, że są pewne nieporozumienia. Zidentyfikowaliśmy trzy punkty. Rozwiązaliśmy jeden, mam nadzieję, że rozwiążemy jeszcze dwa. Przynajmniej po polskiej stronie jest pełna otwartość. Chcemy wspierać Ukrainę i współpracować w tej sprawie z naszym niemieckim sąsiadem”.

„Oboje jesteśmy świadomi naszej odpowiedzialności” – dodał Pistorius, cytowany przez PAP. „Jesteśmy wiodącym krajem w dostawach czołgów Leopard. Nie możemy zmniejszyć naszego wsparcia dla Ukrainy… Naprawa jest istotną częścią [that] ciągłe wsparcie.”

Niemiecki minister potwierdził, że rozpoczęte w lutym rozmowy w sprawie centrum serwisowego Leoparda „są bardzo zaawansowane” i „uważamy, że powinny się zakończyć w ciągu 10 dni”. Zauważył jednak, że takie negocjacje są „intensywne i złożone”, podobnie jak jego polski odpowiednik.

Polska będzie dziś pierwszym krajem, który dostarczy czołgi Leopard na Ukrainę, w rocznicę rosyjskiej inwazji.

Urzędnicy twierdzą, że czołgi są już na Ukrainie, a transfer ma zostać oficjalnie ogłoszony do godz @MorawieckiM w Kijowie dziś po południu https://t.co/7SuvZFtmuS

— Notatki z Polski 🇵🇱 (@notesfrompoland) 24 lutego 2023 r

Źródło głównego obrazu: MON (na licencji CC BY-NC-ND 3.0 PL)

Daniel Tilles jest redaktorem naczelnym Notatki z Polski. Pisywał o sprawach polskich do wielu pism, m.in Polityka zagraniczna, POLITICO Europa, Obserwator UE I Dziennik Gazeta Prawna.

Podobne wpisy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *