Polska i Izrael osiągnęły porozumienie w sprawie wznowienia wycieczek edukacyjnych o Holokauście

Rządy Polski i Izraela osiągnęły porozumienie w sprawie wznowienia wyjazdów edukacyjnych młodzieży izraelskiej do Polski po miesiącach rozmów mających na celu zakończenie sporu, w wyniku którego wizyty zostały zawieszone.

Przed pandemią dziesiątki tysięcy młodych Izraelczyków co roku odwiedzało Polskę na zorganizowanych wycieczkach. Ale w czerwcu zeszłego roku Izrael ogłosił, że je odwołuje, ponieważ polski rząd próbował „dyktować, czego wolno, a czego nie wolno uczyć”.

Teraz w końcu mają zostać wznowione, po porozumieniu ogłoszonym dziś w Warszawie przez ministrów spraw zagranicznych obu krajów, Zbigniewa Rau z Polski i Izraela Eli Cohena.

Podczas wizyty ministrowie SZ @RauZbigniew I @elicoh1 pod tekstem, źródłem przyjazdy edukacyjne młodzieży do języka polskiego.

Wizyty studyjne zostały zawieszone w 2022 r. Kwestia ta była dostarczana do rozmów 🇵🇱🇮🇱 w końcowym etapie. pic.twitter.com/QDl9DF3PyG

— Ministerstwo Spraw Zagranicznych RP 🇵🇱 (@MSZ_RP) 22 marca 2023 r

Umowa przewiduje rozszerzenie izraelskich wyjazdów „nie tylko o zwiedzanie miejsc związanych z historią Holokaustu”, ale także „nauczanie o historii Polski, prawie tysiącletnim dziedzictwie polskich Żydów i równie długiej polsko-żydowskiej stosunki, które najczęściej miały charakter harmonijny” – powiedział Rau.

„Polsce zależy na tym, aby izraelska młodzież… otrzymała rzetelną wiedzę o niemieckiej odpowiedzialności za zbrodnie Holokaustu” – powiedział Rau, ogłaszając zawarcie umowy.

Polski rząd od dawna przekonuje, że skupiając się wyłącznie na tragedii II wojny światowej, izraelskie wyjazdy wypaczają znacznie dłuższą i często owocną historię Żydów na ziemiach polskich. Wyraził również zaniepokojenie, że przedstawiają Polaków, a nie Niemców, jako odpowiedzialnych za Holokaust.

Zeszłego lata polski wiceminister spraw zagranicznych Paweł Jabłoński powiedział, że w poprzedniej formie wyjazdy „umacniały fałszywe stereotypy”, w wyniku czego „izraelska młodzież często wracała z negatywnymi uczuciami wobec Polski i Polaków”.

Gdyby tylko polscy przewodnicy oprowadzali zwiedzających po obozie koncentracyjnym Auschwitz, uniknęlibyśmy historycznych „zniekształceń” – mówi polski minister edukacji.

W tym samym wywiadzie stwierdził, że „ideologia LGBT” powoduje depresję i samobójstwa wśród polskich dzieci https://t.co/xLEN62pr7n

— Notatki z Polski 🇵🇱 (@notesfrompoland) 1 lipca 2022 r

Zgodnie z dzisiejszą umową wyjazdy będą obejmowały także spotkania młodych Polaków i Izraelczyków. Pomoże to obu stronom lepiej się zrozumieć i zwalczać „szkodliwe i fałszywe skojarzenia” – powiedział Rau, cytowany przez PAP.

Zapowiedział też, że polskie ministerstwo edukacji podejmie działania mające na celu stworzenie zachęt dla polskich szkół do organizowania wyjazdów edukacyjnych do Izraela.

Wreszcie „uzgodniliśmy, że odpowiedzialność za zapewnienie bezpieczeństwa grupom młodych ludzi spoczywać będzie na kraju przyjmującym”, dodał Rau. Polski rząd już wcześniej wyrażał sprzeciw wobec izraelskich grup podróżujących po Polsce z uzbrojonymi strażnikami.

„Strona polska zwróciła uwagę, że Polska jest krajem bezpiecznym zarówno dla Izraelczyków, jak i dla innych obcokrajowców” – powiedział Rau. „Dlatego nie ma potrzeby zacieśniania koordynacji ze stroną izraelską w zakresie bezpieczeństwa w standardowych sytuacjach”.

Wypowiadając się dziś osobno, Jabłoński stwierdził, że „bez zgody Polski nie będzie uzbrojonych agentów bezpieczeństwa”. W zeszłym roku zarzucił takim strażnikom, że często zachowują się „agresywnie”.

„Nie sposób wyobrazić sobie współczesnego Izraela czy współczesnego judaizmu bez naszych polskich korzeni” – mówi ambasador Izraela @YacovLivne

Zaapelował do Polaków i Żydów, aby pamiętali, że oprócz „ciemnego rozdziału” Holokaustu mają wielowiekową wspólną historię https://t.co/5GeGspQJp6

— Notatki z Polski 🇵🇱 (@notesfrompoland) 20 stycznia 2023 r

W rozmowie z Rau Cohen określił porozumienie jako „historyczny moment” – informuje PAP. „Tu nie chodzi tylko o delegacje młodzieżowe, ale o dialog nad naszą historią. Młodzi ludzie to nasza przyszłość, a wiedza o przeszłości jest kluczem do przyszłości”.

„Żydzi i Polacy razem stworzyli wielkie rzeczy dla Żydów, dla Polaków i dla światowego dziedzictwa: pisarzy, naukowców, noblistów, wielkich kompozytorów i muzyków” – dodał, zaznaczając, że czterech byłych premierów Izraela urodziło się na ziemiach polskich .

„Jestem przekonany, że Polska i Izrael mogą i powinny tworzyć doskonałe relacje, a moim celem jest dalsze ich wzmacnianie” – kontynuował Cohen. „Możemy to zrobić, współpracując z wieloma naszymi przyjaciółmi w Polsce”.

דף חדש ביחסים עם פולין🇮🇱🇵🇱

נפגשתי היום עם שר החוץ הפולני @RauZbigniew, וסיכמנו על החזרת השגריר הפולני לישראל וסיום המשבר בין המדינות. חתמנו ​​גם על החזרת משלחות הנוער לפולין.
פולין היא גורם משמעותי באירופה כיום, ויחד נמשיך לקדם נושאים מדינים כמו המאבק הנחוש נגד הגרעין האיראניראניראנlect pic.twitter.com/BMvwUtor7W

— אלי כהן | Eli Cohen (@elicoh1) 22 marca 2023 r

Źródło głównego obrazu: Piotr Drabik/Flickr (na licencji CC BY 2.0

Alicja Ptak jest starszą redaktorką Notes from Poland i dziennikarką multimedialną. Wcześniej pracowała dla agencji Reuters.

Podobne wpisy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *