Polska kupi od Wielkiej Brytanii system obrony powietrznej za 1,9 miliarda funtów
Polska zgodziła się na zakup brytyjskiego systemu obrony powietrznej za 1,9 miliarda funtów (9,9 miliarda złotych), co kraje określają jako jedną z największych dwustronnych umów tego rodzaju w Europie.
„Jestem zachwycony, że głębokie i historyczne więzi obronne Wielkiej Brytanii i Polski poczyniły kolejny krok naprzód wraz z podpisaniem największej w historii Wielkiej Brytanii umowy eksportowej z Polską”, powiedział brytyjski sekretarz obrony Ben Wallace, gdy wczoraj ogłoszono zawarcie umowy.
„Jesteśmy zaangażowani we wspieranie planów modernizacji polskiego systemu obronnego, a ten ulepszony program obrony powietrznej zapewni Polsce i Wielkiej Brytanii zdolność do dalszej ochrony naszych obywateli i wzmocnienia bezpieczeństwa NATO” – dodał Wallace.
🇵🇱 firma @MBDAGrupa i 🇵🇱 podpisali duży kontrakt eksportowy o wartości 1,9 miliarda funtów na wdrożenie brytyjskiego systemu obrony powietrznej w Polsce.
Zapewniając 🇵🇱 najnowocześniejsze możliwości naziemnej obrony powietrznej, eksport zapewni setki miejsc pracy w Wielkiej Brytanii.
👉 https://t.co/FsAs8zIyIw pic.twitter.com/7EY6dkIchf
— Ministerstwo Obrony 🇬🇧 (@DefenceHQ) 28 kwietnia 2023 r
Minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak również pochwalił porozumienie za „dalsze zwiększanie zdolności polskiej obrony powietrznej”.
Od czasu inwazji Rosji na Ukrainę Warszawa rozpoczęła zakupy wojskowe – głównie ze Stanów Zjednoczonych i Korei Południowej – po tym, jak rząd podniósł wydatki na obronę najpierw do 3%, a następnie do 4% PKB, co jest najwyższym względnym poziomem w NATO.
Kontrakt będzie realizowany przez brytyjskie ramię europejskiego producenta rakiet MBDA i wyposaży 22 polskie baterie obrony powietrznej w brytyjskie modułowe pociski przeciwlotnicze (CAMM) oraz wyrzutnie.
Wielka Brytania rozmieściła już w Polsce własne pociski CAMM w ramach systemu obrony powietrznej Sky Sabre. Decyzja została podjęta na krótko przed inwazją Rosji na Ukrainę i zrealizowana po.
Wielka Brytania wysyła do Polski swój najbardziej zaawansowany system obrony powietrznej – Sky Sabre, który został zaprezentowany dopiero w zeszłym miesiącu – w celu wzmocnienia wschodniej flanki NATO https://t.co/yn5Zr49oNO
— Notatki z Polski 🇵🇱 (@notesfrompoland) 24 lutego 2022 r
„Odgrywamy kluczową rolę we wzmacnianiu obronności euroatlantyckiej od czasu barbarzyńskiej inwazji Putina na Ukrainę, a ta przełomowa umowa między Wielką Brytanią a Polską jest kolejnym przykładem tego, jak wraz z naszymi sojusznikami jesteśmy zaangażowani w ochronę naszego bezpieczeństwa dla przyszłych pokoleń. – powiedział wczoraj premier Wielkiej Brytanii Rishi Sunak.
„Jesteśmy głęboko dumni, że Polska umieszcza CAMM w sercu swoich warstwowych systemów obrony powietrznej” — dodał Chris Allam, dyrektor zarządzający MBDA UK.
„Ta przełomowa współpraca polsko-brytyjska zapewni znaczny wzrost zdolności obrony powietrznej Polski i zbliży do siebie nasz przemysł obronny, umożliwiając suwerenność i wspierając miejsca pracy w obu krajach” – powiedział Allam.
Polska planuje w tym roku zwiększyć wydatki na obronę do 4% PKB, co według obecnych danych byłoby najwyższym poziomem w NATO.
„To będzie jasny dowód dla wszystkich krajów [that] będziemy bronić naszej ziemi” – mówi premier https://t.co/8vS0qANiYS
— Notatki z Polski 🇵🇱 (@notesfrompoland) 31 stycznia 2023 r
Źródło głównego obrazu: MOD (na licencji Open Government)
Daniel Tilles jest redaktorem naczelnym Notatki z Polski. Pisywał o sprawach polskich do wielu pism, m.in Polityka zagraniczna, POLITICO Europa, Obserwator UE I Dziennik Gazeta Prawna.