Polska Lewica i związki zawodowe apelują o wprowadzenie przepisów ograniczających godziny pracy w czasie ekstremalnych upałów
Posłowie Lewicy, drugiej co do wielkości grupy opozycyjnej w Polsce, oraz związkowcy wezwali do wprowadzenia maksymalnej temperatury, powyżej której obowiązuje ograniczenie czasu pracy.
Podobnie jak wiele innych części świata, w Polsce w ostatnim czasie występują wysokie temperatury, sięgające maksymalnie ponad 34°C (93°F) osiągnięto wczoraj. Ekstremalne warunki pogodowe stały się ogólnie bardziej powszechne, a Polska w 2019 roku odnotowała najgorętszy rok w historii.
Wczoraj w Warszawie temperatura osiągnęła 18,9°C (66°F), najwyższą, jaką kiedykolwiek odnotowano w Polsce w styczniu.
W niektórych miejscach średnia temperatura w ciągu dnia osiągnęła poziom ustalony przez państwową agencję meteorologiczną, aby kwalifikować się jako temperatury letnie https://t.co/vyFxxJ9lHz
— Notatki z Polski 🇵🇱 (@notesfrompoland) 2 stycznia 2023 r
W apelu do resortu rodziny i polityki społecznej Magdalena Biejat i Adrian Zandberg, liderzy partii Razem (Razem) wchodzącej w skład Lewicy, oraz Piotr Ostrowski, szef Ogólnopolskiego Porozumienia Związków Zawodowych (OPZZ) , wezwał do zmian w prawie pracy.
Zauważają, że chociaż obecnie przepisy określają minimalną temperaturę roboczą w chłodne dni, nie ma równoważnej maksymalnej temperatury podczas upałów. To z kolei oznacza, że nie ma jasnych zasad dotyczących regulaminowych warunków pracy pracowników podczas upałów poza podstawowym wymogiem zapewnienia napojów.
„Wszystko leży w gestii pracodawcy” – powiedział Ostrowski, cytowany przez Radio Zet. „Uważamy, że w Polsce powinien obowiązywać uniwersalny standard opieki nad pracownikiem”.
Prawa pracy zdalnej – ale także prawo pracodawców do przeprowadzania kontroli trzeźwości swoich pracowników – zostały wprowadzone do polskiego kodeksu pracy https://t.co/RAaEm02Twf
— Notatki z Polski 🇵🇱 (@notesfrompoland) 31 stycznia 2023 r
Biejat zauważa, że takie przepisy przyniosłyby korzyści nie tylko pracownikom, ale także całemu społeczeństwu, na przykład poprzez zmniejszenie kosztów opieki zdrowotnej dla osób poszkodowanych w pracy w upale. Jej partia planuje złożyć projekt ustawy w tej sprawie po powrocie parlamentu po wakacjach.
Zeszłego lata Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej przypomniało pracodawcom, że mają obowiązek zapewnienia pracownikom bezpiecznych i higienicznych warunków pracy, uwzględniających warunki pogodowe, takie jak ekstremalne upały.
Ministerstwo zasugerowało, że mogłoby to obejmować skrócenie czasu pracy, wprowadzenie dodatkowych przerw i zapewnienie klimatyzacji. Zauważył jednak, że wprowadzone konkretne środki „zależą wyłącznie od dobrej woli pracodawcy”.
☀️🌡 Wysoka temperatura może naprawdę dać się we znaki – również w pracy. Zmęczeni upałem pracownicy mogli mieć trudności ze skupieniem się na swoich zadaniach. Jak wyrównać ich komfort❓ Jakie obowiązki spoczywają na pracodawcy❓ Odpowiadamy⤵️ https://t.co/DyNTckEl63
— Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej (@MRiPS_GOV_PL) 28 czerwca 2022 r
Daniel Tilles jest redaktorem naczelnym Notatki z Polski. Pisywał o sprawach polskich do wielu pism, m.in Polityka zagraniczna, POLITICO Europa, Obserwator UE I Dziennik Gazeta Prawna.