Polska ogłasza 427-milionową inwestycję w produkcję amunicji

Polski rząd ustanowi program o wartości 2 miliardów złotych (427 milionów euro), aby zachęcić państwowe i prywatne przedsiębiorstwa do inwestowania w produkcję amunicji w odpowiedzi na rosnący popyt w związku z wojną na sąsiedniej Ukrainie. Wysiłki Polski zmierzające do zwiększenia produkcji w tym tygodniu otrzymały wsparcie UE.

„Po ostatnich kilku miesiącach przeglądu pola walki na Ukrainie my i nasi sojusznicy mamy niemal pełną wiedzę o tym, ile amunicji zużywa się codziennie, co tydzień, co miesiąc” – powiedział w środę premier Mateusz Morawiecki. „Są to ilości wielokrotnie większe niż te dostępne obecnie dla większości krajów NATO”.

Według Departamentu Obrony USA Ukraina zużywa około 90 000 pocisków artyleryjskich miesięcznie, dwa razy więcej niż produkcja USA i krajów europejskich razem wziętych, podał w styczniu New York Times.

„Armia ukraińska zużywa około 90 000 pocisków artyleryjskich miesięcznie, około dwa razy więcej niż produkują je Stany Zjednoczone i kraje europejskie razem wzięte… Reszta musi pochodzić z innych źródeł, w tym z istniejących zapasów lub sprzedaży komercyjnej”.

— Franz-Stefan Gady (@HoansSolo) 18 stycznia 2023 r

„Zachęcamy przedsiębiorstwa państwowe, a także podmioty prywatne i sprawdzone podmioty z zagranicy do rozwijania mocy produkcyjnych w Polsce” – powiedział Morawiecki, obiecując, że na wsparcie tych wysiłków trafi nawet 2 mld zł

W program ma zostać zaangażowany Polski Fundusz Rozwoju (PFR), państwowa grupa finansowa, której zadaniem będzie pomoc fabrykom amunicji chcącym zwiększyć lub rozpocząć produkcję w tworzeniu biznesplanów.

Polska produkuje już amunicję m.in. do polskich haubic samobieżnych Krab kal. 155 mm, których 60 sprzedała Ukrainie w rekordowym kontrakcie w czerwcu ubiegłego roku, po przekazaniu 18 sztuk w ramach pomoc wojskową miesiąc wcześniej.

❗„Dziś najpotrzebniejsza na 🇺🇦 jest amunicja. przejść ją dostarczać, a jednocześnie będzie finansowana z unijnego. #RM w ciągu kilku dni przyjmiemy specjalny, wieloletni program, który będzie wspierał wsparcie amunicji w 🇵🇱”- premier @MorawieckiM. pic.twitter.com/qA4kq0Csy4

— Kancelaria Premiera (@PremierRP) 27 marca 2023 r

Wczorajszy komunikat pojawił się zaledwie kilka dni po tym, jak Polska dołączyła do innych krajów europejskich w programie zakupu amunicji. Było to również następstwem wizyty w Polsce unijnego komisarza ds. rynku wewnętrznego Thierry’ego Bretona, który nadzoruje europejskie wysiłki na rzecz zwiększenia produkcji amunicji.

Podczas wizyty Bretona Morawiecki zapowiedział, że Polska otrzyma najwięcej środków z powołanego w 2021 roku Europejskiego Instrumentu na rzecz Pokoju (EPF) na zakup amunicji i sprzętu wojskowego.

Kraje UE i Norwegia zobowiązały się do przekazania Ukrainie części zakupionej w ramach programu amunicji.

Doskonała dzisiejsza wymiana zdań z 🇵🇱Premierem @MorawieckiM & Obrona min. @mblaszczak

Polska przoduje w zapewnianiu wojska #wsparcie poprzez transfer broni i #amunicja.

Razem jesteśmy w pełni oddani rozbudowie polskiego i unijnego przemysłu obronnego 🇪🇺 pic.twitter.com/CWz4qWSJNF

— Thierry Breton (@ThierryBreton) 27 marca 2023 r

Według Morawickiego Polsce udało się pozyskać ponad miliard złotych i zapowiedział, że „z funduszy europejskich na zakup i produkcję amunicji będą kolejne miliardy” – donosi Business Insider Polska

Polska w ostatnich latach zwiększa wydatki i produkcję obronną w obliczu narastających obaw przed Rosją. Wysiłki te zostały jeszcze bardziej wzmocnione w zeszłym roku po tym, jak Moskwa rozpoczęła inwazję na Ukrainę na pełną skalę.

Następnie Warszawa zwiększyła swój budżet obronny do 3% PKB – jednego z najwyższych poziomów w NATO – i zobowiązała się podnieść ten budżet do 4% w tym roku.

Polska planuje w tym roku zwiększyć wydatki na obronę do 4% PKB, co według obecnych danych byłoby najwyższym poziomem w NATO.

„To będzie jasny dowód dla wszystkich krajów [that] będziemy bronić naszej ziemi” – mówi premier https://t.co/8vS0qANiYS

— Notatki z Polski 🇵🇱 (@notesfrompoland) 31 stycznia 2023 r

Źródło głównego obrazu: KPRM (na licencji CC BY-NC-ND 3.0 PL)

Alicja Ptak jest starszą redaktorką Notes from Poland i dziennikarką multimedialną. Wcześniej pracowała dla agencji Reuters.

Podobne wpisy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *