Polska opozycja wzywa do obniżenia wieku uprawniającego do głosowania do 16 lat
Szymon Hołownia, lider jednej z polskich partii opozycyjnych, postulował obniżenie wieku uprawniającego do głosowania z 18 do 16 lat. Przekonuje, że młodzi Polacy wykazali się aktywnością polityczną i świadomością m.in. -starsi „są bardziej dojrzali niż wielu dzisiejszych 40- czy 70-latków”.
„Obiecuję zrobić wszystko, aby 16-latkowie mogli głosować i decydować o swojej przyszłości” – napisał w sobotę Hołownia, lider centrowej partii Polska 2050 (Polska 2050).
„W obronie klimatu, domagając się #czarnekout [the removal of education minister Przemysław Czarnek]pokazali, że często są dużo bardziej świadomi niż osoby, które mają prawo głosu” – dodał.
Zrobię wszystko, by 1 Obiecałem-latkowie mogli głosować i wykorzystać o swojej przyszłości.
Broniąc klimatu, domagając się #czarnekout pokazali, że są nierzadko dużo bardziej świadomi niż osoba prywatna prawo głosu. pic.twitter.com/AEYxX6nNf8
— Szymon Hołownia (@szymon_hołownia) 22 kwietnia 2023 r
Wcześniej tego dnia Hołownia wystąpił na wrocławskim Szczycie Młodzieży Europa 2050, imprezie zorganizowanej przez jego partię i Renew Europe, liberalną grupę polityczną z Parlamentu Europejskiego, gdzie wypowiadał się m.in. armii w ramach NATO.
Podkreślił również ważną rolę, jaką młodzi ludzie odgrywają w dokonywaniu zmian politycznych i społecznych. „Do uratowania dzisiejszego świata nie potrzeba superbohatera, ale ciebie, całe pokolenie bohaterów” – powiedział Hołownia.
Propozycja dopuszczenia 16-latków do głosowania nie jest nowym elementem programu Polska 2050, ruchu, który powstał po tym, jak Hołownia – dziennikarz i prezenter telewizyjny – wszedł do polityki w 2020 r., startując w wyborach prezydenckich, gdzie zakończył trzeci.
Na pierwszym zjeździe krajowym swojej partii w 2021 roku Hołownia zadeklarował, że „aby wybory były prawdziwie powszechne, gdy PiS [the ruling Law and Justice Party] zostanie odsunięty od władzy, umożliwimy głosowanie osobom, które ukończyły 16 lat”.
Partia polityczna uruchomiła pierwszą w Polsce aplikację, za pomocą której członkowie mogą głosować nad polityką.
Jej lider, Szymon Hołownia, nazywa aplikację „przełomowym” sposobem na „budowanie demokracji”. Ale niektórzy odrzucili to jako sztuczkę, podczas gdy użytkownicy zgłaszali problemy techniczne https://t.co/GJ1iSLIHkR
— Notatki z Polski 🇵🇱 (@notesfrompoland) 6 września 2021 r
Wiek wyborczy Polski wynoszący 18 lat jest zapisany w konstytucji, więc jego zmiana wymagałaby poparcia co najmniej dwóch trzecich posłów Sejmu, izby niższej parlamentu oraz zwykłej większości w izbie wyższej Senatu.
Opozycja liczy na dojście do władzy poprzez utworzenie po jesiennych wyborach rządu koalicyjnego, w skład którego weszłaby Polska 2050, którzy obecnie w sondażach wynoszą około 7 proc. Jednak uzyskanie większości 2/3 głosów w Sejmie byłoby bardzo mało prawdopodobne.
Hołownia twierdzi, że 16- i 17-latkowie mogliby głosować w wyborach samorządowych jeszcze przed zmianą konstytucji. Jednak art. 62 konstytucji stanowi, że wiek uprawniający do głosowania w wieku 18 lat dotyczy wyborów samorządowców oraz posłów do parlamentu narodowego i prezydenta.
Propozycja Hołowni spotkała się z krytyką. Łukasz Warzecha, felietonista prawicowego tygodnika Do Rzeczy, opisał nadanie prawa wyborczego „ludziom w okresie dojrzewania, z małym doświadczeniem życiowym, w środku burzy hormonalnej, bez wiedzy o świecie” jako „ jeden z najgłupszych postulatów wyborczych”.
Prawo wyborcze dla 16-latków. @lkwarzecha: Jeden z najgłupszych postulatówhttps://t.co/Cv0jJXghn4
— DoRzeczy (@DoRzeczy_pl) 23 kwietnia 2023 r
Z sondażu przeprowadzonego w zeszłym miesiącu przez Ipsos dla OKO.press i TOK FM wynika, że o ile Polska 2050 miała tylko 6% poparcia w całym elektoracie, o tyle wśród młodych Polaków odsetek ten był wyższy: 18% wśród kobiet w wieku 18-39 lat, choć tylko 5 % wśród mężczyzn w tej grupie wiekowej – średnio 11,5%.
Wśród młodych mężczyzn zdecydowanie najpopularniejszą partią, z 37% poparciem, była skrajnie prawicowa Konfederacja (Konfederacja), której młody nowy lider, Sławomir Mentzen, jest najczęściej obserwowanym politykiem w Polsce na TikToku.
Wśród młodych kobiet największe poparcie ma Koalicja Obywatelska (KO), największa partia opozycyjna (29%), a następnie Lewica (20%). Obie strony zobowiązały się do zniesienia niedawno wprowadzonego niemal całkowitego zakazu aborcji, który jest niepopularny wśród społeczeństwa, aw szczególności wśród młodych kobiet.
Lewicowe poglądy wśród młodych Polaków osiągnęły najwyższy poziom w regularnych sondażach przeprowadzanych od upadku komunizmu w 1989 roku.
Po raz pierwszy wśród młodzieży poglądy lewicowe są silniejsze niż zarówno prawicowe, jak i centrowe https://t.co/bn95iYTOIe
— Notatki z Polski 🇵🇱 (@notesfrompoland) 8 lutego 2021 r
Źródło głównego obrazu: Greenpeace Polska/Flickr (na licencji CC BY-ND 2.0)
Anna Hackett jest asystentką redaktora w Notes from Poland. Niedawno ukończyła europeistykę w Trinity College w Dublinie, a wcześniej pracowała jako dziennikarka w grupie Irish Independent News & Media.