Polska otrzymuje pierwsze czołgi Abrams z USA

Polska otrzymała pierwszy z setek czołgów Abrams, które zamówiła w Stanach Zjednoczonych, stając się tym samym pierwszym krajem europejskim lub NATO – innym niż Stany Zjednoczone – obsługującym te pojazdy. W tym tygodniu ogłoszono również, że w Polsce powstanie nowe centrum serwisowe czołgów Abrams.

„To historyczny dzień dla polskiej armii” – powiedział minister obrony narodowej Mariusz Błaszczk, odsłaniając nowo przybyłych 14 Abramsów.

“[Given] co dzieje się na Ukrainie, koncentrujemy się na wzmacnianiu polskiej armii. To właśnie osiągnęliśmy z naszymi amerykańskimi partnerami… Te czołgi wzmocnią naszą siłę odstraszania”.

Minister @mblaszczak: dziś na polskiej ziemi są już pierwsze egzemplarze czołgów #Abramsa. Do historycznego dnia dla Wojska Polskiego. pic.twitter.com/jt6snmyE5s

— Ministerstwo Obrony Narodowej 🇵🇱 (@MON_GOV_PL) 28 czerwca 2023 r

W lipcu 2021 r. Polska ogłosiła zakup 250 najnowszych czołgów M1A2 Abrams za 4,7 mld USD w ramach umowy, którą rząd jasno określił jako środek odstraszający przed rosyjską agresją.

Rok później – po inwazji Rosji na sąsiednią Ukrainę – Polska zgodziła się na dodatkowy zakup 116 używanych czołgów Abrams i towarzyszącego im sprzętu w ramach kontraktu o wartości 1,4 mld USD. Nastąpiło to po tym, jak Warszawa przekazała Kijowowi ponad 240 własnych sowieckich czołgów T-72.

Wczoraj pierwsze czołgi Abrams z tej ostatniej transakcji przybyły statkiem do portu w Świnoujściu na polskim północnym wybrzeżu Bałtyku, po wypłynięciu z Charleston w Południowej Karolinie – informuje Polsat News.

14 pojazdów, używanych wcześniej przez Korpus Piechoty Morskiej Stanów Zjednoczonych, wystarczy na utworzenie jednej kompanii. Polska spodziewa się dostawy 28 kolejnych takich czołgów do końca tego roku, co wystarczy do sformowania batalionu, powiedział Błaszczak wczoraj w TVP. Kolejne 42 zostaną dostarczone w 2024 roku.

Polska zatwierdziła wartą 1,4 miliarda dolarów umowę zakupu 116 czołgów Abrams od USA.

Około 14% kosztów pokryją same USA w ramach pomocy wojskowej dla Polski https://t.co/WBo5Y44XFk

— Notatki z Polski 🇵🇱 (@notesfrompoland) 4 stycznia 2023 r

W sierpniu ubiegłego roku we współpracy z USA otwarto w Polsce tzw. „Akademię Abramsa”, która już szkoli polską kadrę z obsługi pojazdów.

W poniedziałek w tym tygodniu poinformowano również, że centrum konserwacji i serwisowania czołgów Abrams powstanie w Poznaniu, mieście, w którym znajduje się pierwsza stała baza US Army na wschodniej flance NATO.

Z centrum będą korzystać nie tylko Polska, ale także same Stany Zjednoczone i inni przyszli europejscy operatorzy Abramsów, jak Rumunia, informuje wojskowy serwis informacyjny Defence24.

– Dziś zaczynamy nową kartę w historii #WZM I #PGZ. Dostarczany jest zapewnienie serwisu każdego sprzętu, jaki trafia do 🇵🇱armii. Teraz są do czołgów #Abramsa, dlatego dołączone jest Centrum Kompetencyjne tych czołgów. To centrum powstania w WZM – mówi prezes S. Chwałek pic.twitter.com/hZZbucdNbO

— Polska Grupa Zbrojeniowa🇵🇱 (@PGZ_pl) 26 czerwca 2023 r

Rosyjska inwazja na Ukrainę skłoniła polski rząd – który już rozbudowywał i modernizował siły zbrojne – do dalszego przyspieszenia wydatków wojskowych, które w ubiegłym roku wzrosły do ​​3% PKB, aw tym roku do 4% – najwyższego względnego poziomu w NATO.

Oprócz szeroko zakrojonych zakupów z USA – w tym systemów obrony powietrznej Patriot, wyrzutni rakiet HIMARS i samolotów bojowych F-35 – Polska podpisała również umowy na zakup setek czołgów, haubic i myśliwców z Korei Południowej, z których pierwsze zostały dostarczone w grudniu ubiegłego roku.

Dziś rano Błaszczak powtórzył wcześniejszą obietnicę, że „w ciągu dwóch lat Polska będzie miała najsilniejszą armię lądową w Europie”.

Polska armia „stanie się najpotężniejszą siłą lądową w Europie” – mówi minister obrony po potwierdzeniu umowy z Koreą Południową, zgodnie z którą Polska otrzyma prawie 1000 czołgów.

Rząd ostatnio zwiększył wydatki na obronę do 3% PKB https://t.co/EVanuDXz5W

— Notatki z Polski 🇵🇱 (@notesfrompoland) 29 lipca 2022 r

Źródło głównego obrazu: MON_GOV_PL/Twitter

Daniel Tilles jest redaktorem naczelnym Notatki z Polski. Pisywał o sprawach polskich do wielu pism, m.in Polityka zagraniczna, POLITICO Europa, Obserwator UE I Dziennik Gazeta Prawna.

Podobne wpisy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *